Oldalak

2016. január 31., vasárnap

Spirálkeksz cukorkabundában

 

Hozom a másik kekszet a "Tükörtojás keksz" mellé, ami szintén nagy sikert aratott kis családom körében a sípályán. :-)

Karácsony környékén sok helyen belebotlottam az ilyen kekszek fotójába és nagyon megtetszettek. Több receptet is elolvastam, az alap itt sem bonyolult: linzertészta felét megszínezni, összecsavarni és szeletelni ,sütni.

A saját, jól bevált linzeremmel készítettem el és nem csalódtam, szép lett a forma, szépek a színek és igazán feldobta a látványt a színes cukorszoknya a szélén.

Nem olyan bonyolult elkészíteni mint amilyennek látszik, próbáljátok ki nyugodtan! :-)


 
Hozzávalók:

30dkg liszt
20dkg vaj
5 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor
Fél citrom reszelt héja
1 tojássárga
Fél teáskanál sütőpor
Pár csepp piros ételfesték
Színes cukorgyöngyök

  • A tészta hozzávalóiból a puha vajjal linzertésztát gyúrtam.
  • A tésztát elfeleztem. 
  • A felébe pár csepp piros ételfestéket dolgoztam bele egy kanál liszttel, hogy ne lágyuljon el a tészta. 
  • A két eltérő színű tésztát lisztezett deszkán egyforma nagyságúra nyújtottam. 
  • A fehér tészta felületét kézzel kicsit megvizeztem, rátettem a piros tésztát, összelapogattam.
  • Feltekertem, szabályos hengerré formáztam a tésztát.
  • Egy darab alufóliára fektettem, kicsit megnedvesítettem a külsejét vizes kézzel és színes cukorgyöngybe hempergettem.
  • A cukrokat próbáltam egyenletesen belenyomkodni a felületbe úgy, hogy ne torzuljon a forma.
  • Fél órára mélyhűtőbe tettem az alufóliába tekert hengert.
  • Éles késsel 3-4mm vastag szeleteket vágtam a hengerből, ezeket tiszta sütőlemezen ~12 perc alatt készre sütöttem.

2016. január 26., kedd

Tükörtojás keksz azaz "Tüki keksz" a síelőknek :-)


Ismét eltelt a családi síelés a gyönyörű Alpokban, amelyre a hagyományoknak megfelelően egy újabb, különleges keksszel készültem. (És egy másikkal is, azt is hozom majd! ;-) ) 

Nem tudom már, hogy hol láttam a neten, de valamikor valahol belefutottam egy hasonlóan díszített kekszbe, ez az ötlet, és Veronikám tükörtojás-imádata adta az ihletet.

Maga az alap egy egyszerű linzertészta, amelyet egy olyan kerek kiszúróval formáztam, amit kissé eltorzítottam amolyan "tükörtojásosra". Ez persze el is maradhat, lehetne tökéletesen kerek is. :-)

A kisült lapocskákra citromos máz került, majd amikor megkötött, rá egy csepp sárgára színezett narancsos máz.
Nem nagy ördöngösség összerakni, annál nagyobb élvezet felfalni! A gyerekek első blikkre elkeresztelték "Tüki keksznek" :-D

Eszembe jutott erről egy ezer éve sütött "Tükörtojás szelet", ami hasonlóan szemfényvesztő és isteni finom. Meg is ismétlem valamikor!

Eddigi síelős kekszeink: 

Hozzávalók:

30dkg liszt
20dkg vaj
5 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor
Fél citrom reszelt héja
1 tojássárga
Fél teáskanál sütőpor

Máz:
1-2 tojásfehérje
Pár csepp citrom-illetve narancslé vagy aroma
Porcukor
Egy csepp sárga ételfesték

A tészta hozzávalóiból a puha vajjal linzertésztát gyúrtam. Kicsit hagytam a hűtőben pihenni, majd ~2mm vastagra nyújtottam lisztezett deszkán. Kiszaggattam a korongokat, ezeket tiszta sütőlemezen 180 fokon ~10-12 perc alatt világosra sütöttem. Hagytam kihűlni.
A tojásfehérje nagy részét pár csepp citromlével és annyi porcukorral kevertem mázzá, hogy annyira legyen csak folyós, hogy a korongokat szépen be tudjam kenni vele. Hagytam őket egy órát száradni.
A maradék fehérjét pár csepp narancslével, festékkel és szintén annyi porcukorral kevertem el, hogy csak kicsit legyen folyós. Ebből készült a tojássárgája.
Másnapra szépen megszáradt a kekszek teteje, mentek is a dobozba a dugihelyre, hogy megérjék a kirándulást. :-))



2016. január 15., péntek

Kókusz kocka - klasszikus


A hétvégi disznótorra egy igazán klasszikus süteménnyel készültem, amely gyermekkoromban gyakran készült a nagymamáim konyhájában - ez a kókusz kocka.

Nem is igazán enni, mint készíteni imádtam ezt a süteményt: alig vártam, hogy a mama megsüsse, felkockázza a mézes piskótát, már vetettem is bele magam a kakaós mázzal való mártogatásba. Persze fülig maszatosan kerültem ki mindig ilyenkor a konyhából. :-)

A recepttel egy kicsit "csaltam", csokicseppeket is csempésztem a tésztába, igazán izgalmas volt ezekre ráharapni! ;-)))

Ha egy puha, mézes-kakaós-kókuszos ízvilágú sütire vágytok, amely napokig eltartható egy erre alkalmas dobozban, akkor hajrá!


Hozzávalók:

Tészta:
30dkg liszt
20dkg cukor
1 tojás
3 evőkanál méz
2 dl tej
Fél csomag sütőpor
1 citrom reszelt héja
Csokicsepp (opcionális)

Máz:
20dkg margarin
5dkg kakaó
25dkg cukor
5 evőkanál rum
5 evőkanál tej

Kókuszreszelék

A tésztához a cukrot, tojást, mézet habosra kevertem. Lassú fordulaton váltakozva adtam hozzá a tejet és a citromhéjjal, sütőporral elkevert lisztet. Zsírozott-lisztezett tepsiben 1-1,5cm vastagon elkentem és 180 fokon készre sütöttem. (Tűpróba!) A kihűlt piskótát kis négyzetekre, hasábokra vágtam - a méret attól függ, ki mekkora szeleteket szerezne.
A máz hozzávalóit összeforraltam. A kókuszt egy nagy tálba öntöttem. A mézes kockákat villával a mázba mártottam majd onnan rögtön kókuszreszelékbe hempergettem. Addig folytattam ezt míg a tészta és a máz el nem fogyott.
Egy nap állás után az igazi, de frissen is nagyon jó!

Itt jól látszik néhány csokicsepp....

2016. január 11., hétfő

Rumos körtés máktorta


Egy régi adósság törlesztése következik most... 

A 2015 tavaszi Segítsüti akcióra egy rumos körtés máktortával készültem, amellyel kapcsolatban a recept bemutatása valahogy elmaradt. Lassan itt a következő forduló, így igazán illik már közkincsé tenni ezt a receptet. :-) Remélem úgy fog tetszeni nektek is mint annak idején a családnak, a licitnyertesnek és a vigaszágasnak.

Van valami ötletetek esetleg, hogy milyen ízvilágú tortával készüljek a tavaszi licitre?

Eddigi felajánlásaim:
Hozzávalók:

Piskóta:
15dkg liszt
15dkg darált mák
5 tojás
20dkg cukor
Fél dl rum
Reszelt citromhéj
Egy kiskanál sütőpor
Egy csipet őrölt szegfűszeg és fahéj

Körteréteg:
1kg körte
1 citrom leve
10dkg méz
2 dl körtelé
2 kiskanál őrölt fahéj
2,5 dkg vaníliás pudingpor

Tejszínkrémhez:
5 dl tejszín
2 csomag vaníliás cukor
2 csomag habfixáló

Mákgolyókhoz a tetején:
Némi piskótamaradék
Két evőkanál darált mák
Porcukor, baracklekvár, rum

A piskótához a tojásokat szétválasztottam, a fehérjéből kemény habot vertem. A sárgáját habosra kevertem a rummal, cukorral. Hozzáadagoltam a lisztet, darált mákot, sütőport, ízesítőket majd a fehérjehabot. Zsírozott-lisztezett, 24 cm-es tortaformában 180 fokon készre sütöttem. Miután kihűlt, 3 lapba vágtam.
A körtéket megpucoltam, kockára vágtam. A mézet aranybarnára pirítottam, felöntöttem a körte- és citromlével, beletettem a körtekockákat és 10 perc alatt puhára pároltam. Hozzáadtam a fahéjat és egy kis körtelével elkeverve a pudingport - besűrítettem hagytam kihűlni. A harmadát botmixerrel simára pürésítettem.
A tejszínt a vaníliás cukorral és a fixálóval kemény habbá vertem.
Töltés: Az alsó lapot megkentem a körte harmadával, majd a tejszínkrém harmadával. Erre ment a középső lap, rá a körte másik harmada és a tejszínből is a harmad rész. Lezártam a felső lappal, ennek tetejére a pürévé turmixolt körtét és a maradék tejszínt összevegyítettem - ezzel kentem meg. Darált mákkal meghintettem.
A piskóta vágásakor leesett morzsát és némi lefaragott piskótát darált mákkal és némi baracklekvárral, rummal puncsanyaggá gyúrtam - ebből lettek a díszítő golyók a tetejére.


2016. január 6., szerda

Diósgubás sajttortácska narancsöntettel


A karácsonyi vacsorának zárásaként mindenképpen a díjnyertes sajttortámmal (Budapest sajttortája 2015) szerettem volna kedveskedni a családnak, amelynek sikerére nagyon büszke vagyok. A nyeremény KitchenAid robotgépet egyszerűen imádom, de ezt gondolom nem kell magyaráznom senkinek. :-)

Mivel a karácsony fő ízvonalainak egyike a mézeskalács és a mák mellett a dió, gondoltam csavarintok egyet a sajttortámon: diós gubával is kipróbálom. Öntetnek a narancs mellett döntöttem, nekem ez a két íz nagyon jól harmonizál.

A pontos receptet itt találjátok, annyin változtattam csupán, hogy a guba rétegben a mákot darált dióra, a reszelt citromhéjat pedig reszelt narancshéjra cseréltem.

A narancsos öntethet "curdot" készítettem az alábbiak szerint: két narancs héját lereszeltem, a levét kicsavartam. Gőz felett 5 dkg vajat olvasztottam, hozzáadtam két, enyhén felvert tojást, 8 dkg cukrot és a narancs levet+héjat. Addig főztem így kevergetve amíg be nem sűrűsödött.

Nagyon finom lett a diós, igazán különleges volt a narancsos öntettel. De azért nekem még mindig mákkal és sok-sok szilvával az igazi! <3

Próbáljátok ki mindkét verziót! :-)


2016. január 2., szombat

Gyrocopter cake :-)


Az új év első bejegyzéseként, engedjétek meg, hogy egy kedvenc tortámat röpítsem be a köztudatba. BUÉK mindenkinek! :-))

Férjem unokanővére nemrég egy különleges kéréssel keresett meg: szülinapi buliban szeretett volna meglepni valakit egy gyrocopter tortával, aminek a vezetése az ünnepelt legújabb szenvedélye. Micsodával??? - ámuldoztam én, mire ő: Biztosan megoldhatatlan.... 


Ez igazán felpiszkálta a fantáziámat, kértem képeket és elkezdtem agyalni, hogyan lehetne tortásítani korunk egyik legelmésebb repülőeszközét - a helikopter és a repülőgép keresztezését.


Megkértem a férjemet, hogy készítsen nekem egy gyrokopter alaprajz formájú tortatartót hozzá egy rúddal, ami tarthatja majd a felső propellert. Aztán erre építettem és burkoltam a tortát.


Már rajta volt a torta, amikor férjem kijelentette, hogy mégis csak kellene rá a hátsó propeller és terelők is, így újra elvonult a garázsba... A már leburkolt torta vázába csavaroztuk alulról a hátsó elemet, amit aztán fondanttal leburkoltam.


Kicsit úgy éreztem magam mintha a Cake Boss tortaműhelyében lennék.... :-)))


Maga a torta főtt krémes gesztenyetorta volt formára faragva.


Biztosan meg lehet csinálni profibban, de nekem most a szívem csücske ez a torta, annyit dolgoztunk vele... Az ünnepelt öröméről nem is beszélve, köszönöm! :-))