Oldalak

2013. december 30., hétfő

Újévi jókívánság :)

Ezzel a "Malackás tortámmal" - Walt Disney-s malac is számít Szilveszterkor, igaz? ;-) - szeretnék 

szerencsés, gasztro-élményekben gazdag Boldog Új Évet Kívánni minden kedves olvasómnak és idetévedő látogatómnak!

2013. december 28., szombat

Kardamomos csokitorta gyömbéres narancskompóttal - karácsonyi asztalunkról


Minden éveben igyekszem a karácsonyi vacsorához valami olyan tortát készíteni, amely különleges ízesítésű, az ünnephez illő aromákat (jelen esetben: csokoládé, narancs, fahéj, gyömbér, kardamom) tartalmazó és természetesen gyönyörű. Amikor olvastam ezt a bemutató szöveget itt, tudtam, hogy rátaláltam az idei tortánkra: 

"Nem kimondottan diétás, pedig csak két kanál liszt van benne, és nem is kifejezetten gazdaságos, mert bőven kerül bele csokoládé, vaj, tojás. No meg mascarpone. De karácsonyra ennél különlegesebb (és egyszerűbb) desszertet el sem lehet képzelni" 

Amiken változtattam a belinkelt recepten:
  • A tetején a bébinarancs helyett narancsból főztem kompótot, bébinarancsot ugyanis semerre sem leltem...
  • A kardamomot kibontás után kés hegyével nyomkodtam szét, mert nincs mozsaram... :(
  • Kerek helyett kocka-formában sütöttem meg a tésztát, mert ilyen kedvem volt...:)
  • A kihűlt tészta tetejét megkentem narancsos gyömbérlekvárral, amit Mártitól kaptam ajándékba egy blogjáték kapcsán. Istenien kiemelte és fokozta még az ízeket!!
  • Csíkos marcipáncsillagocskákkal fokoztam az ünnepi hatást. (Így a lánykáimnak volt mit lelopkodni a tejszínkrémen kívül... ;-D)
Összegzés: egy testes, nagyon csokis torta lett a végeredmény, ami remekül csúszott a mascarponés tejszínnel és a gyümölcskompóttal. Jól érezhető volt a kardamom és a gyömbér különleges aromája.  A tészta állaga és íze erősen emlékeztetett a már korábban bemutatott "Csokoládés pilletortámra".

Egyöntetűen ízletesnek és különlegesnek találta az egész család. :)


2013. december 23., hétfő

Ünnepi jókívánság :)

 

Minden kedves olvasómnak és idetévedő látogatómnak áldott, mézeskalács illatú, családi körben és szeretetben eltöltött Karácsonyi Ünnepeket kívánok!



2013. december 21., szombat

"Ünnepite" bejgliből - ha nincs kedved felcsavarni ;-)

 

Végre kész az összes betervezett bejgli és a ráadás is. :) A ráadás nem más mint annak a tervnek a megvalósítása, hogy kicsit többet készítek minden töltelékből és az egyik, bejglinek szánt tésztából egy kisebb pitét, azaz "Ünnepitét" készítek. Szuper lett! Diós, mákos, meggyes és szilvalekváros egyben, azaz igazi ízkavalkád.






A bejgli receptem itt található. Ebből 7 db, 25dkg-mos tészta jön ki, ennyit szoktam belőle egyszerre készíteni. Most annyin változtattam csak, hogy az utolsó tésztát két felé osztottam és kerekre nyújtottam. 

Kibéleltem vele egy kerek formát, körkörösen megtöltöttem dió-és máktöltelékkel, szilvalekvárral. A mákba meggyszemeket nyomkodtam. 

A tetejének szánt tésztát karácsonyi kiszúróval formáztam és eztán úgy jártam el mint a klasszikus bejgliknél: lekentem tojásokkal, pihentettem, 180 fokon készre sütöttem. 



2013. december 20., péntek

Sajtkrémmel töltött hasé

 

Alig hiszem magam is, hogy végre sós finomságot hozok és abból is csillagos ötöst! :)

Apukámnak készítettem sajtos hasét a múlt hétvégén, akiről írtam már, hogy nagy kedvence a sajtos roló. Most nem volt kedvem rolótekeréssel kínlódni, így a roló ízvilágát egy másik formában álmodtam és alkottam meg. Nagy sikerem volt ismét! És képzeljétek, Apu is meglepett engem valami finomsággal....de ez legyen egy következő bejegyzés témája! ;-)

Hozzávalók:

1 csomag leveles tészta (50dkg)
1 egész tojás a kenéshez
1dl tej
5dkg reszelt sajt
5dkg vaj vagy margarin
Só, fehér bors ízlés szerint
1 evőkanál rétesliszt
Reszelt sajt a szóráshoz

A leveles tésztát lisztezett gyúródeszkán 0,5cm vastagra nyújtottam. Kerek kiszúróval köröket szaggattam belőle. Minden második körnek egy kisebb kiszúróval kiszúrtam a közepét is. A teli köröket megkentem felvert tojással, ráhelyeztem az üres karikát, annak is megkentem a tetejét körben. A kicsi köröket egy helyre rendeztem a tepsin és szintén megtojásoztam a felületüket, rájuk tettem egy kis reszelt sajtot. 200 fokos sütőben aranysárgára sütöttem a hasékat. 

A tejben közben elkevertem a lisztet és besamelt főztem belőle. Hozzáadtam a reszelt sajtot, sóztam, borsoztam. A vajat kihabosítottam és hozzáadtam a sajtos besamelt.  Ezzel töltöttem meg kiskanál segítségével a hasék belsejét a pici körökkel pedig lezártam a tetejüket.

(A maradék tésztákat összesodortam rúddá, kicsit lelapítottam, megkentem tojással, megszórtam sajttal és szintén megsütöttem. Ronda, de isteni reggeli lett belőle! :))





2013. december 18., szerda

Bloggerkarácsony 2013 - Ajándékot kaptam :)

 

Dina kezdeményezésére elindult idén az ünnepek előtt egy kedves játék, amelyben jelentkezni lehetett arra, hogy sorsolás útján valakinek kedveskedhessünk - és valaki kedveskedhessen nekünk - egy saját készítésű kis gasztro-csomaggal. 

Fortuna nekem Szofikát jelölt ki, aki külföldön él és januárban lesz itthon, akkor küldök neki egy kis meglepetést. Jómagam pedig Mártitól kaptam a mai napon egy fantasztikus csomagot!

Márti nemcsak rám, hanem a lányaimra is gondolt, amivel különösen megmelengette a szívemet! Ezen kívül kézügyességének köszönhetően azt is elintézte, hogy nálunk bizony mindenképpen essen egy kis hó Karácsonykor. :-D 

Nézzétek csak milyen jó voltam! :) : 
  • kakukkfű, rozmaring Márti kiskertjéből
  • dió-grillázs saját termésből
  • naspolyalekvár
  • narancsos gyömbérlekvár
  • sütőtök chutney
  • keksz-szalámi
  • két fellógatható, havazást imitáló dísz
  • számtalan szépséges, színes, karton-karácsonyfa dísz

Nagyon-nagyon szépen köszönöm Márti a kedvességed és a sok finomságot, szépséget!!! :)



2013. december 16., hétfő

"40 és 70 felett is van élet!" - gyógyszeres poén-torták :)

 

Megtöröm kicsit a blog ünnepi készülődését két poénos tortával, amik egyébként a Karácsony előtti stresszt tekintve - bár nyugtató éppen nincs rajtuk - nem is biztos, hogy nem aktuálisak.... :-DDD

Az ötlet már végigsöpört a tortás naplókon, én is készen kaptam az ötletet innen. A lényeg, hogy a kerek születésnapok után is van élet, még ha ez csak begyógyszerelve megy is. :) Az én tortáim most a férfi nem két képviselőinek készültek - 40. és 70. születésnapra - , de léteznek a témában női változatok is, amelyek közül egyre remélem még sor kerül.

A torták egyébként főtt gesztenyekrémmel töltve, házi fondant bevonattal készültek fondant figurákkal.

János, Misi bácsi, az Isten éltessen Titeket sokáig! :) 






2013. december 14., szombat

"44", a karácsonyi likör (SAD20-ra)


Kapóra jött az aktuális SAD (Süss!Alkoss!Díszíts!) játék 20. fordulójának témája - Gasztroajándékok, a "Konyhán innen - kerten túl" blogon -, hogy készítsek karácsonyra valami különleges, házi likőrt ajándékba, .... és persze magunknak. :) 

Általában a már jól bevált tojáslikőr receptemet szoktam megvariálni csokoládéval vagy kávéval, illetve a Mézeskalács blogról felfedezett mézeskalácslikőrt készítem ilyen alkalmakra. Most azonban újdonságra vágytam és egy francia honlapon ezt a receptet találtam.

Nagyon-nagyon finom és kell neki az előírt érlelési idő!! Karácsonyra, Szilveszterre már nem, de a Pót-szilveszteri bulikra még elkészülhet! :)))


Hozzávalók:

1 db narancs
~3dl 40°-os gyümölcsös alkohol (nálam 50°-os házi barackpálinka)
22db fehér kockacukor
22db barna kockacukor/nálam nádcukor ( a kettő együtt 44 ! :-D )
44db arabica kávészem
1 db 3/4 literes kapcsos (vagy hagyományos) befőttes üveg

A narancsot alaposan mossuk meg. Az üveg aljára rétegezzük a kockacukrokat színenként váltakozva. Itt megjegyzem, hogy én marha (!) otthon jöttem rá, hogy nádcukorból végül szemeset vettem, addig válogattam... :( De ez az ízén biztosan nem változtat, csak a kezdeti látványon. 

Egy éles késsel szúrjunk lyukakat a narancsba, és minden lyukba tegyünk egy szem kávét. Ha ez megvan, tegyük a cukorra a gyümölcsöt, öntsük fel alkohollal, zárjuk le az üveget és jöhet a türelemjáték! 44 napig, sötét helyen kell érlelni és a karácsonyi vacsora előtt kibontani.

Ugye mindenki rájött, mi(k)től "44"? ;-)

November 15-én készíttettem el az italt, így csak 40 napom marad Szentestéig, hacsak nem várom meg a Szilvesztert! Az kizárt...így hát megkóstoltam...nagyon finom lett!

Annyit hozzátennék, hogy az utolsó héten kétszer felkevertem a cukrot az alján mert viszonylag hideg helyen tároltam és emiatt szerintem kevésbé olvadt a cukor. Megkóstoltam előtte, utána és felkeverve édesebb, finomabb volt.

Készítettem hetente fázisfotókat, ügyelve a fotózás hasonló körülményeire.

Sok sikert hozzá annak aki kipróbálja! :)

1. fotó - Összeállítottam, indulhat az érlelés! :)
2. fotó - Eltelt egy hét, olvad a cukor és alakul a szín :)

3. Fotó - Már két hetes az ital, mélyült a szín még jobban

4. Fotó - Csökken a cukorréteg vastagsága, még szebb szín

És a végeredmény:



2013. december 12., csütörtök

Habcsókocskák cukorsziruppal készítve

A Blogszülinapi nyereményjátékomban Áginak a nevét sorsoltam ki, így neki küldtem egy kis ajándékcsomagot. Éppen akkor készültek el az első kis habcsókjaim kókusszal meghintve, így abból is küldtem neki egy keveset. Írta, hogy nagyon ízlett neki és szeretné a receptet. Hát íme az én verzióm, amiből remek gasztroajándék is készíthető! :) :

Én egy olyan alaprecepthez viszonyítva készítem ezt a nyalánkságot, ahol 10dkg tojásfehérjéhez 4dkg kristálycukor és 2 dkg vaníliás cukor keverékét kell számolni "szárazon" (azaz a tojáshabhoz adni annak felverődése után) és 32dkg cukorból kell szirupot főzni annyi vízzel ami éppen - 1-2mm vastagságban - ellepi. Mindig mérem, hogy mennyi fehérjém maradt ki és arányosan kiszámolom a cukrot. Most éppen így alakult:

Hozzávalók:
  • 6,5dkg tojásfehérje (2 kisebb tojásból)
  • 2dkg kristálycukor
  • 2dkg vaníliás cukor
  • 20dkg kristálycukor felfőzve
  • Egy vékony drót úgy hajlítgatva, hogy hosszú szára legyen és a végén legyen egy 1cm átmérőjű karika.
A cukrot annyi vízzel felteszem főni, amennyi éppen ellepi, ez nekem 6 dkg víz volt kimérve. Amikor a cukor forrni kezd akkor elkezdem habbá verni a tojásfehérjét. Amikor kemény hab mehet bele a kristály- és vaníliás cukor elegye és keverem tovább, hogy beleolvadjon a cukor.

Közben a cukorszirup láthatóan besűrűsödik és kissé sárgás színt kap. Ekkor belemártom a drótot a karikás végével úgy, hogy a karikában legyen egy kis cukorszirup, mint amikor szappanbuborékot fújunk. Ha ezt a kis szirupot ki tudom fújni cukor-buboréknak, akkor jó a szirup. Állandó keverés mellett hozzáöntöm a fehérjehabhoz és 1 percig keverem, hűtöm még.

Nyomózsákból kis halmokat vagy karikákat formázok sütőpapírra és megszórom tetszőlegesen színes cukorral, kókusszal.

100-120 fokos sütőbe helyezem (nem kell járatni közben a sütőt, elég egyszer felfűteni) és bent hagyom reggelig szilárdulni. Most éppen piskótát sütöttem előtte, nyitva hagytam egy kicsit az ajtót, hogy lejjebb menjen a hőfok, betettem a csókokat, becsuktam az ajtót, 4 óra múlva már szárazak voltak.




2013. december 10., kedd

Bejgli ajánlatom: mákos-meggyes, diós-vörösáfonyás és diópános-szilvalekváros

 

Edit barátnőmnek szeretettel...... :)

Itt az ideje gyakorlatozni egyet az ünnepekre bejgli-ügyben mert repül az idő és mindjárt itt van Szenteste! Van egy jól bevált receptem ami omlós és finom a házi disznózsírnak és a vajnak köszönhetően. Lássuk a töltelékeket:
  • Mákos-meggyes: ez nálunk az örök kötelező, férjem kedvenc ízkombinációja
  • Diós-vörösáfonyás: nővérkémnek, aki csak a diót szereti viszont a mazsolát nem. Ezért most megpróbáltam a diótölteléket aszalt vörösáfonyával feldobni. Remélem nem lőttem nagyon mellé!
  • Diópános-szilvalekváros:  én alapvetően szeretem a diós bejglit csak mindig kicsit fojtósnak találom. Ezért idén diópánt, azaz diómarcipánt készítettem és azt kombináltam az ősszel készült, üstben főtt, legigazibb szilvalekvárral. Higgyetek nekem, ez egy nyerő páros! Szerintem ez lett a legfinomabb!!
Elmondanám még, hogy életemben először nem repedtek ki a bejglik!!! Az, hogy ez jó vagy rossz, nálunk nem egyértelmű, ugyanis a férjem szerint csak az a bejgli jó, ami kirepedt, mert abban tutira van elég töltelék!  Töltelék ebben is van - ezt a fotók is igazolják - így most várom a kóstolás utáni ítéletet, a telefonban ugyanis csak annyit mondott - a "repedezetlen" állapotra - : "Ajajj!!" :-DDD

Hozzávalók a tésztához:

1kg liszt
20dkg vaj
15dkg zsír
2 tasak instant élesztő (vagy 5 dkg friss élesztő)
2 tojássárga
8dkg cukor
~3 dl tej (ez függ a liszt vízfelvevő-képességétől!)
csipet só

Kenéshez: két kisebb tojás szétválasztva

A lisztet átszitáltam, hozzáadtam a zsírt, puha vajat, cukrot, tojást, sót, instant élesztőt majd a langyos tej nagy részét. Elkezdtem összedolgozni és közben folyamatosan pótoltam a tejből addig, amíg egy nem túl lágy, de jól alakítható, omlós tésztát kaptam. A készre gyúrt tésztát letakartam és hűvös helyen 1,5 órát pihentettem.
Közben elkészítettem a töltelékeket.

A begyúrt tészta össztömege 1,77 kg volt, ezt 7 db, ~25 dkg-mos tésztára készültem felosztani, így 7x25 dkg töltelékre is van szükség. Mindenki úgy osztja el az ízeket ahogyan kedve tartja, ezért én most egy darab, 25dkg-mos tésztához adom meg a mennyiségeket. Ezeket aztán fel lehet szorozni tetszőlegesen.

Mákos-meggyes töltelék (~25dkg):
18dkg darált mák
6dkg cukor (ízlés szerint)
Egy nagy marék meggy a fagyasztóból
Meggybefőtt

A mákot a cukorral ledaráltam, a meggyet kiolvasztottam. Összekevertem őket a meggylét is felhasználva. Így kaptam egy megfelelően lágy tölteléket. Amikor ezt eloszlattam a tésztán plusszban megszórtam még befőtt meggyel is.

Diós-vörösáfonyás töltelék (~25dkg):
18dkg darált dió
6dkg cukor (ízlés szerint)
1 citrom reszelt héja
~3-4 dkg aszalt vörösáfonya
Néhány evőkanál tej
1 evőkanál baracklekvár

A darált diót, cukrot, áfonyát, citromhéjat  összekevertem. Néhány kanál tejjel megfelelő állagúra nedvesítettem ami már nem morzsalékos de nem is folyós. A diótöltelék alatt megkentem egy evőkanál baracklekvárral a tésztát, hogy fokozzam az élvezeteket! :)

Diópános-szilvalekváros töltelék (~25dkg):
18 dkg darált dió
6 dkg porcukor
8dkg kristálycukor+30ml víz
Tojásfehérje
Szilvalekvár

A darált diót a porcukorral összevegyítettem. A cukorból és vízből szirupot főztem (pár percig hagytam forrni) és kicsit kihűtöttem. Összekevertem a dióval és annyi fehérjét adtam hozzá (elég egy kevés is!!), hogy olyan nyújtható anyagot kapjak mint a marcipán. Kinyújtottam a tésztára és bőven megkentem szilvalekvárral.

A pihent tésztát 7 fele osztottam, a kis tésztákat kigömbölyítettem, kinyújtottam. Megtöltöttem a töltelékekkel úgy hogy a szélén körben 1 cm hely maradjon üresen. A rövidebbik oldalon felhajtottam kissé a tésztát és a hosszabbik oldalról kezdve feltekertem.

A tekercseket megkentem tojássárgával és hagytam hűvös helyen rászáradni. (~1 óra hossza)

Utána megkentem tojásfehérjével és ezt is hagytam rászáradni (~1óra hossza)

A sütőt 180 fokra bekapcsolta, a tekercseket megszurkáltam tűvel és ~25 perc alatt készre sütöttem.






2013. december 8., vasárnap

Kakaós kevert sütemény eperrel-szederrel-étcsokival


Az egyik kedvenc alap-süteményreceptemet hozom ma, amelyhez hasonló biztosan van mindegyik háziasszony repertoárjában. Egy gyorsan összedobható, ezerképpen variálható recept ami garantált sikert hoz. Készítettem már csak magában, lekvárral töltve, tejfölös túróval megszórva, dióval meghintve, cseresznyével, ribizlivel vagy meggyel megszórva, háromféle csokikockával dúsítva....stb. :)
Most eper és szeder került rá a fagyasztóból valamint étcsokoládé kockák, így édesítette meg Advent első vasárnapjának délutánját. 

Képzeljétek, ez a 2. recept a saját kis füzetemben, amit még tizenévesen kezdtem el írni a kedvenc családi receptek összegyűjtésére. Anyukám sokszor sütötte nekünk. :)

Hozzávalók:

1 tojás
25dkg cukor
5dkg vaj vagy zsír (nálam zsír)
2,5 dl tej
4dkg kakaópor 
25dkg liszt
1 csomag sütőpor

A tojást a zsírral habosra keverem, majd hozzáadom a cukrot és a tej felét. Legalább 5 percen át keverem mixerrel jó habosra ezt keveréket. Ekkor apránként hozzáadom a kakaóval és sütőporral elkevert lisztet váltakozva a maradék tejjel. Zsírozott-lisztezett tepsibe simítom és tetszés szerint gyümölccsel, túróval, csokidarabokkal, csonthéjas gyümölccsel magában vagy vegyesen megszórom a tetejét.
180 fokon ~18-20 perc alatt készre sütöm (tűpróba!)