Oldalak

2016. december 29., csütörtök

Profiterol torony Karácsonyra :-)


Blogos ténykedésem viszonylag kezdetén, 2012-ben készítettem és posztoltam egy profiterol receptet, amelyet sokféleképpen készítettem el már a családnak. Most újra ezt vettem elő szentestére desszertként - új formában tálalva. A recept itt található.
 
A torony készítésének menete:
  • egy vastag kartonból tölcsért formáltam
  • follpakkal beburkoltam
  • vaníliakrémmel vastagon bekentem (a krém receptje a profiterolnál található)
  • a megtöltött fánkokat a krémbe tapasztottam (most csokikrémmel töltöttem ennek a tortának a krémje alapján, habtejszínnel készült a krém zselatin nélkül)
  • a kimaradt csúcsot habfixálóval és vaníliás cukorral felvert tejszínnel díszítettem
  • gőz felett olvasztott étcsokoládéval locsoltam meg
  • csokidíszekkel ékesítettem
Nagy volt a lánykáim és a család öröme. :-)
 
Átfutott az agyamon, hogy megszínezhettem volna zöldre ételfestékkel a tésztaalapot, de ezt végül elvetettem, így is a karácsonyra asszociáltunk mindnyájan. :-))
 
A képek nem a legjobban, csak úgy kattingattam, nem volt kedvem beállított képpel vacakolni. Így amolyan spontának lettek, ami jól tülrözi a hangulatot - boldog, békés ünnepünk volt, köszönöm. :-)
 
 

2016. december 22., csütörtök

Angyali csík, azaz mákos tészta Karácsonyra


Nemrég hallottam egy gyomaendrődi ismerősömtől, hogy angyal csíkot készít Karácsonyra desszertként. Rögtön felcsillant a szemem az izgalmas elnevezés hallatán és még az sem szegte kedvem, hogy a gyönyörű elnevezés egy "egyszerű" mákos tésztát takar.
 
Az ismerősöm elmondása szerint ez tradícionálisan része környékükön a Karácsonyi ünnepeknek, jól kiegészíti a halászlevet és többféle képpen készítik el:
 
  • házi tésztából a legigazibb mézzel megcsurgatva
  • barackdzsemmel tálalva
  • szilvakekvárral elkeverve és forró sütőben átsütve - legközelebb ezt próbálom ki!
 
A házi tészta receptje itt található, érdemes vesződni vele egy keveset, minden képzeletet felülmúl. :-)
 
Én most a baracklekváros verziót készítettem el, ezzel kívánok minden kedves olvasómnak:

Áldott, békés Karácsonyi ünnepeket!

 

2016. november 24., csütörtök

Citromos sajtkeksz, azaz kekszből-keksz :-)


Kaptam apukámtól egy tenyérnyi, négyzet alakú könyvecskét, ami tele van négyzet alakú keksz receptekkel. Vicces kis könyv a mérete miatt és van benne jónéhány izgalmas ötlet.
Petrám kezében a keksz és a könyv :-)
 
Az első amit kipróbáltam, egy citromos keksz volt, amelynek az összetevőiben csak néhány dolgot változtattam. A cirtromos pudingpor helyett vaníliással készítettem - nem is láttam még citromos pudingport? - és sokaltam a pudingporból a megadott 125g mennyiséget, szerintem ott egy tizedesvessző elmaradt a kettes után. Mindenesetre jóval kevesebb porral is  tökéletes lett. :-)
 

Katalin konyhájában éppen karácsonyi játék van, amelyre házi készítésű gasztroajándékokkal lehet nevezni. Úgy vélem, ez az izgalmas ízvilágú, csodaszép keksz a barna tészta-, és a sárga sajtkrémréteggel, egy szép csomagolásban méltó ajándék lehet a szent ünnepre.
 
Próbáljátok ki, jó móka és nagyon finom! :-)
 
Keksz és sajttorta egyben, frissítő citromízben - így lehetne leírni a legtökéletesebben.
 
Hozzávlaók:
 
Tészta:
20dkg Graham keksz (nálam kakaós)
11dkg vaj
Egy kiskanál reszelt citromhéj
 
Bevonat:
25dkg krémsajt
10dkg cukor
2dkg vaníilás pudingpor (vagy citromos, ha van ilyen)
3 evőkanál kukoricaliszt (szerintem simával is működne)
1 tojás
Fél citrom reszelt héja
1 evőkanál citromlé
 
A kekszet aprítóval összetörtem, hozzákevertem a lágy vajat. Az így kapott masszát sütőpapíron vékonyra elnyomkodtam, elsimítottam, ~30x20cm-es téglalap lett belőle.
 
A bevonathoz az összetevőket rövid ideig kevertem majd a keksztésztára simítottam egyenletesen. 190 fokos légkeverős sütőben 20 percig sütöttem.
 
Megvártam amíg teljesen kihűl, majd egyforma kis négyzetekre vágtam.
 
 

2016. november 18., péntek

Áfonya herecegnő torta

 
A férjemnél valahogy mindig nagyobb sikere van az ország cukormentes tortájának és ez idén sem volt másként. Nem a cukormentesség miatt, hanem egyszerűen ezek mindig szimpatikusabbak és jobban is ízlenek neki. Ezért idén a névnapjára el is készítettem az aktuálisat, az Áfonya herecegnő tortát.
 
A receptet nem pötyögöm be, mert iszonyú sokáig tartana és mert teljesen részletesen le van írva a készítés menete itt.
 
Elég sok apró lépésből áll, de ha mindent előkészítettünk akkor már hamar összeállítható.
 
Egy kellemesen zamatos lap lágy joghurtos feltéttel, nem túl bonyolult ízvilág, de talán ezért: egyszerűen finom.
 
Nekem egyébként maga az ország tortája is ízlett - Őrség zöld aranya - , tetszett, de amikor a recept felének az elolvasásához jutottam - magát az olvasását is feladtam, nemhogy a sütés gondolatát.... :-D
 
A nagy kedvencünk egyébként az oszág tortái közül továbbra is a Ribizlihabos, almás réteges torta, az mindent visz. :-)
 
 
 
 
 
 

2016. november 11., péntek

Kerékpáros torta 50. születésnapra


Ági barátnőm szülinapjára készült ez a helyes tortácska étcsokoládés belsővel és házi fondant külsővel. Szerettem készíteni, ahogy egyre színesebb lett - mind jobban tetszett. :-)
 
Egy kis sportos vidámság a tavasz ígéretével, az igazi tél kezdetekor... :-)



2016. október 27., csütörtök

Kinder Bueno torta - Blogkóstoló 31


A Serpenyővirtúóz blogon landolt a XXXI. Blogkóstoló virtuális keverőkanala, amely sorsolásán páromul a Konyhavirtuóz blogot kaptam. Ennyi virtuóz között muszáj volt remekelnem! :-D
 
Hosszas vívódás után - :-D - egy tortát választottam, a Kinder Bueno tortát. Egyszerűen összerakható, mennyei recept, amit igazán érdemes kipróbálni. Csak arra nem jöttem rá, hogy voltaképpen miért is a Kinder Buenohoz hasonlította a recept-kreátor? De mindegy is, a csoki- és most már a torta verziót is szeretem és ajánlom. :-)
 
Diós alap, vanília és csaokoládékrém, keksz és tejszínhab - remek összeállítás. <3
 
Hozzávalók:
Tészta:
6 db tojásfehérje 
6 evőkanál cukor 
1 evőkanál olaj 
2 evőkanál liszt 
2 evőkanál zsemlemorzsa 
1 teáskanál sütőpor 
15 dkg pörkölt, durvára vágott dió
mogyorókrém
 
Krém:
6 db tojássárgája 
13 dkg cukor 
5 dl tej
1 dl habtejszín 
5 dkg vaníliás pudingpor 
10 dkg csokoládé 
15 dkg margarin
~8 db háztartási keksz
Fél dl tej
 
Bevonat:
4 dl habtejszín
2 csomag vaníliés cukor
1 csomag habfixáló
 
A tésztához a tojásfehérjét felverjük, hozzáadjuk a cukrot és a többi alapanyagot - a dió kivételével. Egy kerek, kapcsos tortaformát sütőpapírral kibélelünk, beleöntjük a habot, rászórjuk a diót. 180 fokon kb. 15-20 percig sütjük. Óvatosan lehúzzuk róla a sütőpapírt, és ha kihűlt, jó vastagon megkenjük mogyorókrémmel. 

 A krémhez a tejből, a tejszínből, a tojássárgájából, a cukorból és a pudingporból krémet főzünk, elfelezzük. Az egyik felébe beleolvasztjuk a csokoládét, kihűtjük. A margarint habosra keverjük, szintén elfelezzük, és külön-külön elkeverjük a sárga és a csokis krémmel.

 A mogyorókrémmel megkent tésztára kenjük a sárga krémet, beborítjuk tejbe mártogatott háztartási kekszekkel, majd erre jön a csokis krém. Tejszínhabbal bevonjuk és tetszőleges módon díszítjük.


 
 

2016. október 18., kedd

Monster Hight torta4 - Frankie


Bár a burkolt tortáktól nagyon elkanyarodtam már, időnként a legjobb barátaim kedvéért kivételt teszek. :-) Így készült el egy újabb szörnybabás tortám Drakulaura1, Drakulaura2, Venus és Wolf után.
 
Még mindig elbűvöl ezeknek a babáknak a színvilága és ugyanúgy elborzaszt a külseje. :-DD
 
A csokitortát rózsaszín házi fondanttal burkoltam le és egy kis trükköt vetettem be: kivágtam egy MH halálfejet papírból, a tortára tettem és rózsaszín csillogó tortasprayvel lefújtam. Aztán leszedtem a papírt és ott csillogott-sejlett a csajos, halálfejes logó. :-) A Frankie fej szintén házi fondantból készült gélfestékekkel színezve.
 
Bár élőben sokkal jobban mutatott-csillogott, azért képen is vagány lett, a Monsteres sorozatom méltó darabja. :-)
 
 

2016. október 8., szombat

Fügetöltelékes csokis keksz - életjel :-)

 
Nagyon eltüntem mostanában, köszönöm azoknak akik éredklődtek felőlem. :-) A nyár az csak úgy elszaladt, nem jutott idő új receptekre sem tortákra, most meg szakvizsgára készülök ezerrel...
 
Azért sütögettem ám, de inkább csak a jól bevált receptekből, nemigen kisérletezgettem. Egy kivétel azért akadt, a ma hozott keksz.
 
A google keresőjében Sütidoboz oldalán találtam rá erre a guszta kekszre. Annyin változtattam, hogy én nem tettem bele kardamom fűszert és csak a fele tölteléket készítettem el - így is elég lett. Nagyon finom  és muatós keksz, készítsétek el amíg el nem fagy az összes másodérésű füge a fákon. :-)
 
Hozzávalók:
 
Tészta:
20 dkg liszt
14 dkg porcukor
11 dkg vaj
1 tojás
Csipet só
Fék kk szódabikarbóna
Fél citrom reszelt héja
1 kk vaníliás cukor
1 púpos evőkanál csokicsepp
 
Töltelék:
12 dkg füge
1 teáskanál cukor
1 teáskanál vaníliás pudingpor
 
A töltelék hozzávalóiból dzsem-sűrűségű gyümölcsszószt főztem, hagytam kihűlni.
 
A tésztához a vajat a cukorral habosra kevertem, hozzáadtam a tojást majd a többi hozzávalót. Lágy, linzerzserű tészta lett a végeredmény. A tésztából szilvanagyságú darabokat téptem le, ezeket a tenyeremen kilapítottam és egy kiskanál fügetöltelék ment a közepükbe.
 
Óvatosan összegömbölyítettem - mint a szilvásgombócot - és papírral fedett sütőlemezre tettem a golyókat az illesztéssel lefele. Csokicseppeket nyomogattam a sütik tetejére.
 
180 fokon, 10-12 perc alatt világosra sütöttem a kekszeket.
 
 

2016. szeptember 9., péntek

Fehércsokis szilvás sajttorta - Bolgkóstoló 30-ra


Kerek fordulóhoz (30!) érkezett kedvenc blogjátékom, a Blogkóstoló, amelynek a 12. fordulójában magam is háziasszony voltam. Most Aninál, a Parókia konyhájából blogon landolt a stafétabot, akinek a receptjeit és bibliai idézeteit nagyon szeretek. Egy számomra eddig ismeretlen blogot, a Fiatalok főzőiskoláját kaptam a sorsoláson páromul, onnan válogattam a jobbnál jobb képek és receptek között.

Nem is én lennék, ha nem egy tortát választottam volna és azon belül - a tavalyi nagysikerú receptem nyomán kicsit részlehajlóan (:-D) - egy sajttortát. Az eredeti recept narancslével - Fehércsokis narancsos sajttorta -  készült, de én most a szilvaszezon és a szarvasi Szilvanapok kapcsán szilvával készítettem el ezt a sütés nélküli édességet.

Igazi ízkavalkád egy valódi sajttortában, készítsétek el Ti is! :-)
Köszönet a szuper receptért!

Hozzávalók:
42 dkg édes keksz
17 dkg vaj
75dkg mascarpone
2,8 dl tejszín
2 csomag habfixáló
3 evőkanál porcukor
10dkg fehércsoki
8 dl szilvalé + szilvaszeletek
2 csomag vaníliás pudingpor
1 evőkanál cukor

A kekszet összetöröm. A legegyszerűbben ezt úgy oldom meg, hogy zacskóba teszem és a húsklopfoló lapos felével, illetve a lapos fél szélével alaposan összetöröm a kekszeket. Nem baj, ha maradnak benne nagyobb darabok, de átlagban akkor jó, ha morzsás.
A vajat hozzáadom a kekszmorzsához és belegyúrom. Bármilyen nehéz utána lemosni, érdemes kézzel rámenni, mert így a leghatékonyabb. Ha készen van fogok egy 26 centiméteres kapcsos tortaformát és szépen belenyomkodom a vajas kekszet úgy, hogy minél egyenletesebb legyen.

Egy lábasban sűrűre összefőzöm a szilvalevet a két tasak vaníliás pudingporral és az egy evőkanál cukrral, hagyom hűlni.
 
Vízgőz fölött megolvasztom a 10 dkg fehér csokoládét.
 
Egy nagyobb tálba borítom a mascarponét, hozzáadom a porcukrot és a felolvadt fehércsokit majd krémesre keverem. Ha megvan, a tejszínt felverem a két zacskó habfixálóval és óvatosan hozzákeverem a mascarponés-fehércsokis krémhez. A krémet a vajas-kekszre teszem és szépen elsimítom rajta. Ha minden jól megy eddigre a pudingos szilvalé langyosra hűlt, így azt is beöntöm a krém közepére, és hagyom, hogy elterüljön a krémen. Egy éjszakára hűtőbe teszem, s másnap tálalom .
 
 

2016. július 27., szerda

Habcsókkosár csokival, áfonyával


Összegyűlt 4 db tojásfehérje a fagyasztómban és gondoltam meglepem anyukámat valami finomsággal a segítségükkel. :-) Nem vagyok oda a habcsókért, de így: ét-és fehér csokoládéval, áfonyával és egy csipet pisztáciával....hmmmm...nem is volt olyan rossz. ;-D
Gasztroajándéknak kitűnő az ötlet,  annak, hogy mit szórunk rá, csak a képzelet szab határt.

Hozzávalók:
4 db tojásfehérje
25dkg porcukor
4dkg étcsokoládé
Pár kocka fehér csokoládé
Étolaj
Áfonya
Pár szem pisztácia

A fehérjékből a porcukorral gőz felett (egy edénybe vizet forraltam, erre rátettem egy fém tálat ami pontosan lezárta a vízforraló edényt) kemény, fényes habot vertem. Akkor jó, ha a keverőlapát által képzett minta nem folyik el a habban.
A tojáshabból sütőpapírra csillagcsöves zsákból körkörösen kis köröket nyomat, ezek széleit pedig kipöttyöztem. 30 db kosárkám lett így.
A kosarakat 100 fokos sütőben készre szárítottam (~1,5 óra)
Gőz felett kevés olajjal megolvasztottam külön a csokikat. A kosarak belsejébe kiskanállal étcsokit kentem, erre mentek az áfonyaszemek. A gyümölcs tetejét a kétféle csokival ellentétes irányból megcsíkoztam. Megszórtam apróra vágott pisztáciával. 


2016. július 18., hétfő

Epres "perecsaláta", azaz sajttorta perecalappal


Tombolt még az eperszezon, amikor megláttam egy izgalmas ízvilágú sajttortát Buddy Valastro nyaralós műsorában: az "epres perecsalátát". Egy amerikai, alabamai receptről van szó sós perec alappal, sajtkrémmel és zselébe zárt eperrel. A receptet bemutató hölgy szerint a saláta elnevezést azért találták ki, hogy a sütit befaló gyerekek elmondhassák, hogy ettek salátát. :-D
A sütemény angol nevére rákeresve - Strawberry Pretzel Salad - több találatra is akadtam a gugliban, ezek közül megalkottam a saját verziómat.
Édes és sós íz keveredése a krémes sajtkrémmel és a lédús eperrel...hmmm...
Mindenkinek szívből ajánlom! :-)

Hozzávalók:

A perec alaphoz:
16 dkg sós perec (a kevésbé bevállalósoknak sótlan)
10 dkg vaj
2 evőkanál nádcukor

A sajtkrémhez:
2 dl tejszín
1 evőkanál expressz zselatin fix
20dkg tejföl
25dkg natúr krémsajt
6 dkg porcukor
1 citrom reszelt héja

Tetejére:
Eper és más bogyós gyümölcs
Gyümölcszselé zacskós porból

A perecet egy zacskóban apróra törtem, majd összevegyítettem az olvasztott vajjal és a cukorral. ~175 fokos sütőben vajazott lemezen 15 perc alatt összesütöttem - tulajdonképpen a vaj és a cukor karamellizálódott a perec körül és kihűlve összefogta a réteget. Ha kicsit töredezik, nem baj, majd a sajtkrém összefogja az alapot.
A sajtkrémet kikevertem a porcukorral, tejföllel, citromhéjjal. A tejszínt laza habbá vertem, hozzáadtam a zselé fixet, majd kemény habot kevertem belőle. Összevegyítettem a tejszínhabot a sajtkrémmel. 
Az összesütött perec köré tortakarikát tettem, rákentem egyenletesen a sajtkrémet.
A krém tetejét kiraktam gyümölccsel és gyümölcszselét főztem rá a zselés zacskón lévő utasítás szerint.
Másnap szeleteltem és kínáltam. :-)




2016. július 7., csütörtök

Erdei gyümölcsös morzsasüti - az új kedvenc :-)


Valami könnyű, gyümölcsös süteményre vágytunk a fagylalt mellé egy forró, vasárnapi délutánon. Pite-gyúráshoz nem volt kedvem, de beugrott, hogy valahol olvastam egy gyorsan összedobható morzsa sütiről.

A gugli persze most is ezrével dobta az ötleteket én pedig egy ismerős szerző neve után kutatva Juditka receptjét szúrtam ki magamnak. Már máskor is sütöttem Juditkától és tudtam, most sem fogok csalódni.

Pillanatokon belül összedobható gyümölcsös finomságról van szó, amely mellé még langyos állapotban befalni egy gombóc fagyit - maga a mennyország... :-)

Azt hiszem megvan az idei nyár slágere nálunk, biztosan tudom, hogy számtalanszor fogok még morzsa sütit készíteni!

Hozzávalók:

Tészta:
10 dkg zabpehelyű
10 dkg liszt
4 evőkanál nádcukor
10 dkg vaj

Töltelék:
50 dkg gyümölcs (nálam fagyasztott málna, szeder, ribizli, eper)
2evőkanál nádcukor
Fahéj
1 evőkanál búzadara

A gyümölcsöket kiolvasztottam, megcukroztam és a biztonság kedvéért - kiengedve sok levet ereszt a fagyasztott gyümölcs - hozzákevertem egy evőkanál búzadarát.
A tészta hozzávalóiból az ujjbegyemmel morzsa állagú tésztát készítettem.
A pitesütő tálam aljába szórtam a fele tésztát, erre ment a gyümölcstöltelék, majd a tetejére a maradék tésztamorzsa.
180 fokon ~35 perc alatt készre sütöttem. Akkor ítéltem késznek, amikor megbarnult a tészta a tetején.

Magában is isteni, de még jobb egy gombóc fagyival! <3