Oldalak

2022. április 30., szombat

Somlói galuska egyszerűen

Egy gyors somlói receptet hozok ma nektek, amelyik tényleg minden bonyodalom nélkül, hipp-hopp elkészíthető. Egy nagy tálban szoktam elkészíteni, abból kanalazunk adagokat. 

Jól behűtve, tejszínhabbal az igazi! :-))

Hozzávalók:
Piskóta:
5 db tojás
5 evőkanál cukor
5 evőkanál liszt
Egy marék aprított dió
1 evőkanál csokicsepp
Vanília puding réteg:
1 csomag főzős vanília puding a leírás alapján készre főzve
Rumba áztatott mazsola
Csokiöntet:
2 dkg csokoládés pudingpor
1 púpos evőkanál holland kakaópor
~8 dkg cukor (opcionális, kóstolni kell)
3-4 dl tej és 3 dl víz keveréke
Rum, vagy rumaroma
Tetejére:
3 dl tejszín habbá verve
Olvasztott étcsokoládé, darabolt dió (opcionális)

A piskótához a tojásokat szétválasztottam, a fehérjét kemény habbá vertem. Ebbe ment kanalanként a cukor, majd 1 perc múlva a sárgája. A lisztet a legalacsonyabb fokozaton, kanalanként adagoltam hozzá. Sütőpapírral fedett lemezre kentem, megszórtam darabolt dióval és csokicseppel, majd 180 fokon ~12 perc alatt készre sütöttem.

A pudingport a leírás alapján megfőztem, a kisült lapra kentem. Rádobáltam az áztatott mazsolát. Én három részre szoktam vágni a piskótát és az így kapott lapokat egymásra teszem (lásd a képen). Kihűlés után vékony szeletkékre vágtam, ezeket rakosgattam egy nagy tál aljába.

A csokiöntetet a pudingos edényben szoktam megfőzni, összefőzöm a hozzávalókat, mint a pudingot. Az a jó, ha hígabb, mint a főtt puding, de nem túl folyós. A rumot, aromát a legvégén teszem hozzá, kóstolgatni kell.

A kihűlt öntetet a töltött piskótára öntöttem, úgy a jó, ha rendesen ellepi az öntet a piskótákat. A tetejét felvert tejszínhabbal kentem meg. Egy éjszakát jó, ha a hűtőben összeérik. :-)




2022. április 24., vasárnap

3bit szelet

Még húsvét előtt készült ez a sütemény, amikor a család valami csokis édességre vágyott. Lapozgattam a füzetemet, amibe recepteket szoktam írogatni és megláttam ezt a süteményt. Nem rémlett, hogy elkészült-e a konyhámban valaha - itt, a blogon legalábbis nem szerepel - , most tettem egy próbát vele. 

Nagyon jól sikerült, de kell egy nap, hogy összeérjenek az ízek és átpuhuljon rendesen a keksz is. 

A megnevezést - 3bit, mint a csoki - nem teljesen értem, mert a névadó csokiban valóban van keksz és vaníliás krém, de csokikrém és dió emlékeim szerint nincs. De ez csak pici kötekedés.

Forrást most nem tudok jelölni, nem tudom, hogy mikor és honnan másoltam ki a receptet, de köszönöm utólag is, bárki is osztotta meg.

Hozzávalók:
Piskóta:
6 db tojásfehérje
20 dkg cukor
15 dkg darált dió
3 dkg liszt
Fél sütőpor
Krém:
6 tojássárgája
20 dkg cukor
1 csomag vaníliás puding (eredetileg 2 csomag, de nagyon sűrű lett így a krém! Szerintem akkor kellene a kettő, ha nem használnánk tojássárgáját a krémhez, így maradék fehérje felhasználásához remek ez a recept.)
6 dl tej
5 dkg kakaó (holland, cukrozatlan)
25 dkg margarin (vajjal még jobb)
Kekszréteg:
2 kis csomag szögletes háztartási keksz
~1dl tej kevés rummal
Bevonat:
1 tábla étcsokoládé olajjal

A piskótához a fehérjéket csipet sóval kemény habbá vertem, hozzáadtam a cukrot és fényes habbá kevertem tovább. A darált dióval és sütőporral elvegyített lisztet fakanállal, óvatosan kevertem a habhoz. Sütőpapírral bélelt tepsiben 180 fokon ~18 perc alatt készre sütöttem, kihűtöttem.

A krémhez a sárgáját elkevertem a cukorral, pudingporral, majd hozzáadva a tejet állandó keverés mellett sűrű krémmé főztem. Hagytam kihűlni.

Némi tejbe rumot kevertem.

A vajat (margarint) habosra keverem, hozzáadtam a kihűlt krémet. A fele krémet a tésztára kentem, a tetejét kiraktam szorosan a rumos tejbe mártogatott keksszel.
A maradék krémbe kevertem a kakaóport, ezt a kekszrétekre oszlattam el. Ismét jött egy réteg mártogatott keksz a tetejére.

Gőz felett olajjal felolvasztott étcsokoládéval kentem meg a tetejét egyenletesen.

24 órát jó ha összeérhet a sütemény a hűtőben. Ekkor a kekszek mentén szépen szeletelhető, később bárhol megvágható könnyedén. 




2022. április 10., vasárnap

Tojáslikőr (húsvétra és játékra :-D)

 

Nincsenek véletlenek... :-) 

Amikor írtam tegnap az idei húsvéti süteményajánlómat, elgondolkoztam azon, hogy belinkelem a 2012-ben megosztott, és azóta is jól bevált tojáslikőr receptemet. Végül azért vetettem el az ötletet, mert a linknél közösen szerepel a mézeskalács adventi koszorú a tojáslikőrrel és nem akartam keverni az ünnepeket. 

Este mit olvasok a Parókia konyháján túl blogon? Hogy egy játék keretében tojáslikőr recept kerestetik! :-)

Uccu neki, az első dolgom volt elkészíteni a jól bevált receptemet, majd fotózni, posztolni. :-)

Nektek van a tarsolyotokban egy jól bevált recept?

Hozzávalók:

3 db tojássárgája
25dkg cukor
1csomag vaníliás cukor
3dl tej
1,5 dl alkohol /opcionális, készítettem már vodkával, whiskeyvel, de jól bevált a  házi pálinka is/

A tojássárgákat egy kis tejjel és a cukorral csomómentesre keverem. Hozzáadom a többi tejet is és forrásig hevítem, akkor gyorsan lehúzom a tűzről. Kevergetve hagyom kihűlni. Amikor meghűlt, beleszűröm egy üvegbe majd hozzáöntöm az alkoholt is. Jól összerázom és lehűtöm. Már aznap este fogyasztható de azért nem árt neki egy-két nap érlelődés. Sűrű és krémes ital a végeredmény, amihez ízlés szerint lehet még egy kevés alkoholt tenni.
 
Egyéb verziók: étcsokit is lehet olvasztani a tejbe - ekkor csokoládélikőrt kapunk - , vagy fél dl erős kávét öntünk hozzá - ekkor kávélikőr lesz a végeredmény.
 

 

 


2022. április 9., szombat

Húsvéti ajánló 2022

 

Hozom a szokásos ünnepi ajánlót, ami segítséget jelent nekem is a készülődésben. Már nagyon várom a jövő hetet, mert a szüleimnél töltjük majd el a csajokkal a húsvéti ünnepet. Anyukámmal fogok sütögetni, de lássuk, hogy mik is jutnak eszembe:

Kosár-sütemény:

Nagy siker volt tavaly ez a sütés nélküli, dekoratív édesség. Szerintem idén is az asztalon a helye!

Svéd pink puncsrolád:


Ha már sütés nélküli és dekoratív sütiről beszélünk, legyen svéd puncsrolád! Persze mehet rá az eredeti, zöld bunda! ;-) 



Fehércsoki-fügés réparolád:

Egy SAD fordulóra készült még - borzalom leírni is... - 2013-ban ez a rolád, amely nagy sikert aratott a családban. A cukorrépák a tetején igazán húsvétivá teszik. :-)

Sajtkukac:

A sósságok és a vidámság kedvelőinek. :-D

Habcsókkosár csokival-áfonyával:

A kimaradt tojásfehérjék felhasználásához egy látványos és édes desszert. 

 

 

Végül, de nem utolsó sorban egy tortát is választanék a vendégjárás megkoronázásaként...

De melyik is legyen...??

 

Mennyei diótorta:

Legyen hát az Ikeás ihletésű mennyei diótorta gluténmentesen és naggggyon finoman! <3

 

 

Áldott húsvéti ünnepeket kívánok minden kedves olvasómnak! 


 





2022. április 3., vasárnap

Csokicseppes-epres muffin (vendégposzt)

Petra lányom önálló alkotását hozom ma büszkén, aki 12 évesen, egyedül sütötte ezt a finomságot az én csokis muffin receptemből. Annyit variált a recepten, hogy aszalt sárgabarack helyett eperdarabok és baracklekvár helyett eperlekvár került a tésztába. Plusz emlékezett rá, hogy amikor legutóbb együtt sütöttünk ilyen muffint, akkor az eredeti recepttől eltérően egy kis tej is került a tésztába.

A fotózáshoz is Petra állította össze a tálat, rajta azzal kanállal, amit karácsonyra kaptam tőle, és amivel minden reggel kavargatom a napindító tejeskávémat. <3

Úgy látom lesz, aki átveszi tőlem a stafétabotot a sütésben! :-)

Hozzávalók (~26 db közepes muffin):

15 dkg liszt
2 tojás
15 dkg cukor
15 dkg vaj vagy margarin
3 evőkanál lekvár
5 dkg kakaópor
1 dl tej
Fél csomag sütőpor
5 dkg tört csokoládé
Fagyasztott gyümölcs

A tojásokat a cukorral és a vajjal habosra kevertem, majd hozzáadtam a lekvárt és végül a kakaóval és sütőporral elkevert lisztet. Belevegyítettem óvatosan a csoki- és barack darabkákat majd a szilikon muffin-formáimat félig megtöltöttem a tésztával. 180 fokon bő negyed órát sütöttem a sütikéket majd a kihűlésre kellet csak várni. Ekkor a muffinok tetejét olvasztott csokiba mártottam és megszórtam aszalt sárgabarack darabkákkal.