2013. június 4., kedd

Rizskoch - mi mással mint - eperszósszal nyakonöntve :)



Tobzódunk most az eperben, de így van ez rendjén, hiszen olyan rövid a szezonja... Én is jól bevásároltam belőle aztán meg törhettem a fejem, mit tegyek, hogy ránk ne romoljon. Vágytam egy kis eperszószra, de mihez is passzolna az a legjobban egy finom zöldbableves után a szombati ebédnél? Legyen hát rizskoch, még úgy sem sütöttem soha! 

Így született meg életem első rizskoch-ja eperszósszal a nyakában.  Nagymamám számtalanszor sütött nekünk ilyen süteményt, ő mindig meggyet tett bele. De én önmagában kicsit fojtósnak találtam, ha nem figyeltek- csempésztem mellé egy kis lekvárt....;-) 

Hozzávalók: 
25dkg rizs
1 liter tej
2dl víz
Csipet só
15dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
2dkg mazsola
5 db tojás
2 púpos evőkanál liszt
5 dkg vaj

Eperszósz:
25 dkg eper
2 evőkanál cukor (ízlés szerint)
1 evőkanál vaníliás pudingpor

A rizst a vízzel egy nagy edényben elkezdtem melegíteni. Amikor felszívta az összes vizet hozzáöntöttem a tejet és a sót, majd fedő alatt - gyakran megkeverve - 20 perc alatt puhára főztem. Ekkor belekevertem a cukrot és vaníliás cukrot, valamint a mazsolát és lefedve egy órán át állni hagytam.
A vajat a tojássárgákkal habosra kevertem, a fehérjékből kemény habot vertem. A sárgájás keveréket és a lisztet a tejberizshez adtam, majd óvatosan belevegyítettem a fehérjehabot is.
Zsírozott lisztezett tepsiben (24x34cm) 200 fokon 25 perc alatt aranybarnára sütöttem.

Az eperszószhoz a megtisztított epret egy lábosba tettem, villával kissé összenyomkodtam. Hozzákevertem a cukrot és a pudingport, majd lassú tűzön - állandó keverés mellett - összefőztem.

2013. június 1., szombat

Csokoládés-epres brownie - boldogsághormon az esős napokra...:)

 

A minap nagyon megtetszett egy recept - "Csokoládés-epres brownie" -, amit a Facebook-on az Édességrajongók klubjában posztolt Csaba, a gyomber.hu-ról. Persze az internet nem akart működni amikor sütni akartam, ezért a már jól bevált brownie receptemet használtam - eperrel.
Az eredmény: szájban elomló állag, tökéletes ízkombináció! :-)

Utólag összehasonlítva Csaba és a saját receptemet - nagy különbség nem volt az összetevőkben és azok mennyiségében. Íme az én verzióm:

Hozzávalók:
19dkg vaj
19dkg étcsokoládé
3 tojás
1 csomag vaníliás cukor
25dkg nádcukor
11dkg liszt
1 csipet só
15dkg eper

A vajat és a csokoládét gőz felett összeolvasztottam, hagytam kicsit hűlni. A tojást a nádcukorral habosra kevertem. A csokoládés öntetet hozzáadtam a kikevert tojáshoz, majd a lisztet is a sóval. Sütőpapírral fedett tepsibe öntöttem, a tetejét bőven megszórtam tisztított, félbevágott eprekkel.
18  fokon 20 perc alatt készre sütöttem.


2013. május 30., csütörtök

Váncza-sütéseim: túrópogácsa és csongrádi lepény

 

Egy édes süteményt és egy sós pogácsát készítettem el Mónika Váncza-blogjáról ebben a hónapban, ezeket szeretném most együtt megmutatni Nektek. 




A receptekhez a sütemények nevére kattintva juthattok el, ezeket nem gépeltem be ide.



Ez a pogi rendkívül finom és puha volt, igazán rekordgyorsasággal tüntettük el őket a tálból. :)



Ennek a lepénynek nagyon ízletes volt a tejfölös tölteléke, amely együtt sült az aljával és első ránézésre mindenki azt hitte, hogy túrós. A tésztáját azonban kicsit fojtósnak találtuk, legközelebb csak az előírt tésztamennyiség felével fogom elkészíteni. 15x25 cm-es tepsiben sütöttem meg az egy adagnyi süteményt.


2013. május 28., kedd

Mentás-epres csokoládétorta - egy rágcsálóval....;-)

 

Amikor egy éve megláttam Mónika blogján az After Eight - epres csokoládétortát, megjegyeztem magamnak, hogy ezt feltétlenül elkészítem anyósom szülinapjára, aki imádja a mentás csokit. 

El is jött újra a nagy alkalom és még szerencsém is volt, mert a Lidl-ben baráti áron vásároltam mentás csokilapocskákat, melyek szerintem egy az egyben ugyanolyan finomak mint "nagy testvérük", a méregdrága After Eight. 

Tettem egy merész ígéretet márciusban, amikor az "Egérfogó tortámmal" ezüstérmet nyertem a Webcukrász versenyen: anyósom annyira irtózott a fondant-egeremtől, hogy "megfenyegettem", ráteszem a tortájára. Hát meg is tettem.....Még egy darabka csokilapocskát is adtam a mancsai közé, hogy majszolhasson... Szerencsére nagy hahotázás lett a vége a dolognak és az egeremmel is megbarátkozott...;-DDD
Isten éltessen még egyszer Marika! :)
(A receptet nem pötyögöm be újra, az első sorban be van linkelve, pontosan Móni receptje alapján készült!)

Egyébként a torta rendkívül finom és rendkívül mentás volt! Féltem, hogy lesz akinek nem ízlik, de ilyen ember nem volt az asztal körül...;-DD


2013. május 25., szombat

Kakukkos óra csokitorta 60. születésnapra

 
Egy kedves ismerősöm 60. születésnapjára készítettem meglepetésként ezt a tortát, aki szenvedélyesen gyűjti az órákat. Már több mint 80 órája van a 100 éves antik órától kezdve a legmodernebb típusokig. Gondoltam ilyen órája talán még nincs...:)
A torta mellé egy házi készítésű tojáslikőr is dukált! ;-)

A torta kakaós piskótából és étcsokoládés krémből állt, amit gőz felett olvasztott csokival öntöttem le. Az óralap és a kiegészítők házi fondant-ból készültek, és a rájuk nyomott mintát egy viaszvászon terítő segítségével oldottam meg! ;-)) (Mit nekem méregdrága mintás-szilikonlapok....:-DD)

Az elmúlt bő félévben 3db, 60. szülinapot ünneplő tortát is készítettem, ezekből kettőről bejegyzés is készült: egy vadász-cukrász torta és egy személyre szabott címer torta. (A harmadikat elfelejtettem lefotózni....) 








2013. május 24., péntek

Segítsüti 2013 tavasz: tortaátadás 2.


Gazdájára talált kedden a másik "Nugát speciál tortám" is, amelyet a Segítsüti jótékonysági süteménylicitje keretében ajánlottam fel. A licitálóm jóvoltából 22000 Ft került a Magyar Gyermekmentő Alapítvány számlájára és vigaszágon még 20000 Ft - erről egy korábbi bejegyzésemben már beszámoltam. 

Ugye milyen helyesek a licit nyertesének, Zsanettnek a gyerkőcei, hogy örültek a tortának! Azt mondták, hogy minden nap ünnep lesz náluk amíg tart a torta.... :)))

2013. május 22., szerda

Meggyes-joghurtos zabkeksz - most már hetente új verzió a konyhámban...:)

 

Nem tudunk meglenni zabkeksz nélkül ez a fene nagy helyzet! ;-) 

A múltkor annyira bejött a joghurttal készült "Áfonyás-joghurtos zabkeksz", hogy most ugyanezt próbáltam ki, csak az ízvilágon változtattam: meggyes joghurt és aszalt meggyszemek kerültek bele. Ismét "pillanatok alatt elfogy"-kategóriás lett! 


2013. május 16., csütörtök

Thomasos torta - indulás a garázsból tejszínhab füstfelhővel...:)



Nagyon nehéz ebben a torta-témában újat mutatni, de talán ez a torta mégis egyedi lett kicsit. Nem akartam figurákat gyártani, mert bármilyen egyszerűnek látszik a forma, egyáltalán nem könnyű megformázni ezeket a vonatokat. (Thomas-figurám régebbről itt tekinthető meg)
Amúgy meg tejszínes-gyümölcsös volt a töltelék, ami nem nagyon tűri magán a házi fondant-ot. Ezért három darab, síkbeli vonatot vágtam ki fondant-ból és festettem készre őket. Aztán jött az isteni szikra, pöfögjenek ki sok-sok tejszínhabot, amit ecsettel kicsit szürkére festettem fekete ételfesték segítségével.
Nagyon tetszett végül az eredmény és ami a legfontosabb, a 3. életévét ünneplő Zsoltikának is. Isten éltessen Téged sokáig még egyszer! :)


2013. május 13., hétfő

Tejberizs ribizliszósszal - gyorsan finomat :)

 

Ez az egyik leggyakoribb - és legegyszerűbb - desszert nálunk, mert hamar megvan és ugyanolyan hamar el is fogy. Most egyébként is próbálom a mélyhűtőből elhasználni a tavalyi gyümölcsöket és üres rekeszekkel várni az idei termést. :)
Készítettem már meggyel és málnával is, de valamiért a ribizlis változat a kedvencünk. :)

Hozzávalók:

Ribizliöntet:
~40dkg ribizli (nálam fagyasztott)
1 púpos evőkanál cukor (ízlés szerint)
1 evőkanál vaníliás pudingpor

Tejberizs:
8dl tej
15dkg rizs
8 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor

A gyümölcsöntethez a fagyos ribizlit egy lábosba öntöm, hozzákeverem a cukrot és a pudingport, majd gyakran kevergetve addig főzöm míg kicsit be nem sűrűsödik. Üvegtálkák aljára osztom, pillanatnyi kedvem szerint keveset félreteszek a díszítéshez.
A tejberizshez a tejet felforralom majd hozzáadom a rizst. Gyakran kevergetve, fedő alatt, lassú tűzön kb. 25 perc alatt készre főzöm. Hozzáadom a cukrokat és ha nem találom elég sűrűnek akkor szoktam hozzáadni egy teáskanál vaníliás pudingport kevés tejjel elkeverve. 
A ribizliszósz tetejére osztom a tálkákban a rizst.
Dekorálható a félretett szósszal, csokoládéval, fahéjjal vagy kakaóporral is. :)


2013. május 11., szombat

A kedvenc csokitortám


Ez a csokitorta a favorit nálam mindenféle szempontból. 
Imádom a külsejét és a belsejét egyaránt. 
A piskótája szép magas, puha és mindig sikerül, a krémje a legfinomabb főtt csokikrém számomra. 
Ez az egyszerű díszítés pedig szintén a kedvencem, valamiért nagyon tetszik a fényes csokibevonaton a szeletek bejelölt helye, díszítésnek pedig a csokiba mártott és cukorgyönggyel panírozott marcipángolyócskák. 
A pirított mandula a szélén pedig már csak a hab a tortán! :)

Hozzávalók:
Piskóta:
5 tojás
20dkg cukor
5 evőkanál víz
13dkg liszt
3dkg kakaópor
5dkg darabolt csokoládé

Krém:
3 dl tej
10dkg cukor,
3dkg vaníliás pudingpor,
5 evőkanál rum
20dkg étcsokoládé 
25dkg vaj vagy margarin

Díszítés:
5dkg csokoládé gőz felett megolvasztva egy csepp olajjal
Marcipángolyócskák
Hántolt, szeletelt mandula

A piskótához a tojásokat szétválasztom, a fehérjékből kemény habot verek. A sárgáját habosra keverem a cukorral és vízzel, majd hozzáadom a liszttel elkevert kakaóport. A fehérjehabot falapáttal, óvatosan a tésztába vegyítem majd végezetül mehetnek bele a csokidarabok. Zsírozott-lisztezett 24cm-es kerek tortaformában 180fokon 35-40 perc alatt készre sütöm (tűpróba!).
A krémhez tejből, cukorból, pudingporból sűrű krémet főzök. Ha kész, gyorsan beleolvasztok 200 g étcsokit! (Ettől lesz isteni csokis, nem szabad a mennyiséggel spórolni! Tibi vagy Boci étcsokit szoktam hozzá használni) Hozzákeverem a rumot is. Ha kihűlt a puding a lágy vajjal vagy margarinnal habosra keverem. Egy kicsit laza az így kapott krém de egy kis hűtést követően gyönyörűen megdermed.
A lehűtött torta tetejét olvasztott csokival megkenem, és ha a csoki megkötött forró vízbe mártott, szárazra törölt késsel bejelölöm a szeletek helyét.
Hántolt, szeletelt mandulát teflonedényben megpirítom, ezzel panírozom a torta oldalát.