A következő címkéjű bejegyzések mutatása: uzsonnasütemény. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: uzsonnasütemény. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. január 23., péntek

Ricottás áfonyás muffin

 


Még az elmúlt hétvégén készült ez az egyszerű, de annál nagyszerűbb muffin ricottával és fagyasztott áfonyával. 

A receptet a Szarvai Mozzarella honlapja ihlette, köszönet érte! :-)

Annyin változtattam csupán, hogy én gyümölcsöt is tette bele - fagyasztott áfonyát. 

Annyira jól sikerült, hogy másnap újra kellett sütnöm. :-D

Hozzávalók:

250 Gramm Szarvasi Ricotta

300 Gramm Liszt

1 Teáskanál Sütőpor

1 Teáskanál Szódabikarbóna

250 Gramm Cukor

110 Gramm Vaj

1 Db Tojás

1 Evőkanál Citromlé

10 Gramm Vaníliás Cukor

1 Deciliter Kefir

2 Db Citrom

1-2 Csipet Só

1 marék áfonya (opcionális)


Keverjük össze a lisztet, a sütőport, a sót és a szódabikarbónát egy keverő edényben.

Robotgép segítségével verjük fel a felolvasztott vajat a cukorral és a vaníliás cukorral. Majd adjuk hozzá a 2 db citrom lereszelt héját, a ricottát, a tojást és az 1 evőkanál citromlevet. Ezután keverjük ehhez hozzá a lisztes keveréket és a kefirt vigyázva, hogy ne törjük túlságosan meg. Én ekkor forgattam bele egy nagy marék áfonyát.

A muffin formákba tegyünk muffin papírokat, és abba kanalazzuk bele a tésztát. 175 fokos sütőben süssük készre kb. 20 perc alatt (tűpróba!).



2025. december 31., szerda

Szilveszteri ünnepite (meggyes galett)

 


Az idei szilveszteri összejövetelre készült ez az "ünnepite", azaz meggyes galett, óra mintával. Nem akartam bonyolultat, vagy krémeset sütni, sóshoz meg nem volt kedvem. Gondoltam, egy gyümölcsös pite talán jobban csúszik a sok karácsonyi sütemény után.

A recept itt található, egyszerűen csak magozott, fagyasztott meggyel készült a töltelék. A díszítési ötlet valahonnan az internetről származik, azt fordítottam a saját, jól bevált receptemre. Egyszerűen a galett tésztájából elcsentem és szaggattam belőle számokat és egy mutatót. 

Annyit variáltam még, hogy a tészta szélét megkentem tojással és mandula szeletekkel szórtam meg.

Ezzel a pitével kívánok mindenkinek békés, egészségben gazdag új évet! 



2025. december 23., kedd

Joghurtos püspökkenyér (Advent 4) és játék

 


Advent 4. vasárnapjára készült a ma hozott, a süteményes füzetembe réges-régen beragasztott recept. Valamikor többször megsütöttem, aztán megfeledkeztem róla. 

Ani játékot hirdetett nemrég a blogján abban a témakörben, hogy mi is a különbség a püspökkenyér és a gyümölcskenyér között. Én ezen még nem filozofáltam, de a recept igazodik Ani leírásához: ez nem piskótaszerű sütemény, hanem inkább a stollenre hajazva tömörebb, így megfelelőnek is tűnik is a neve: püspökkenyér.

A játékhoz kapcsolódva, szeretem a képeken az evőeszközöket. :-) Köszönet Ani a játékért és az ötletért, a lányaimnak nagyon bejött a püspökkenyér!

Stollent itt találtok nálam, megjegyzem, szintén Ani ihletésére készült. :-)

Ezzel a recepttel szeretnék békés, áldott, boldog Karácsonyt kívánni!

Hozzávalók:
12,5 dkg margarin vagy vaj
12 dkg cukor
1 tojás
17 dkg liszt
Fél sütőpor
1,5 dl tej
1 gyümölcsjoghurt (nálam almás)
Egy kis marék csokicsepp (opcionális)
Egy kis marék aszalvány vagy nálam: birsalmasajt kockára vágva

A puha vajat a cukorral, tojással habosra kevertem, majd ment bele a gyümölcsjoghurt. Utána kanalanként a sütőporral elkevert liszt és a tej. Annyi tejet adtam hozzá, hogy sűrű, de keverhető legyen. 
Sütőpapírral bélelt őzgerincformában sütöttem, 170 fokon jó 40 percet. Fontos a tűpróba, nehezen sül át a közepe!
Porcukorral meghintve tálaltam.





2025. november 30., vasárnap

Áfonyás pite, citromos madeleine tésztával (Advent 1)

 


Mindenképpen szorgalmasabbra terveztem az adventi időszakot sütés tekintetében és el is terveztem, hogy ezzel a pitével kezdek. :-)

A recept KonyhaMalacka blogjáról származik, innen. Csak annyit változtattam, hogy legalább 2 marék áfonyát (fagyos) szórtam a tésztára, többet mint az eredeti recept. Valószínűleg kisebb kerámia formában sütöttem, mint a szerző, valamint kevesebb ideig, mert nekem magasabb és világosabb lett. 

A recept jól követhető, nekünk nagyon bevált, köszönet érte és ajánlom szeretettel!

Áldott készülődést mindenkinek!



2025. november 8., szombat

Túrós pite

Hinnétek, hogy még soha nem sütöttem túrós lepényt? Legalábbis klasszikus, tésztalap közé sütött töltelékes változatot nem, csak alj nélküli túrós lepényt, és nahát, az nincs is a blogon... Veronika lányom kért meg rá, hogy készítsek, mert valaki vitt a kollégiumba és neki nagyon ízlett. 

Kevés keresgélés után ennél a változatnál maradtam és nem bántam meg, finom lett, Veronikám szerint is. ;-)

A fotó-design is Veronikához kötődik, tőle kaptam ezeket a fa-tulipánokat. 3 csodás napot töltött anyukámmal és Marci unokatestvérével nemrég Amsterdamban, mindkettőjük 18. szülinapja alakalmából. Csodásan érezték magukat, készítettem róla egy kis gasztro-ihletésű montázst nektek.t

Hozzávalók:

Tészta:
50 dkg liszt (nálam most graham liszt)
10 dkg cukor
1 csomag sütőpor    
25 dkg vaj vagy margarin
1 kis pohár tejföl
2 db tojássárga
Töltelék:
50 dkg túró
3 db tojás
20 dkg porcukor    
1 csomag vaníliás cukor
2 evőkanál liszt
1 citrom reszelt héja

A tészta hozzávalóiból a puha zsiradékkal tésztát gyúrtam, fél órára a hűtőbe tettem pihenni.

A töltelékhez a túrót villával összetörtem, hozzáadtam a cukrokat, tejfölt, tojássárgát, citromot, lisztet. A 2 fehérjéből kemény habot vertem, ezt óvatosan a töltelékbe forgattam.

A tészta jó felét kinyújtottam, ment rá a töltelék, majd a többi tészta kinyújtva. Légkeveréses sütőben ~170 fokon szűk fél óra alatt világosra sütöttem. 

Porcukorral meghintve tálaltam. 





2024. október 8., kedd

Csokis-kókuszos zabkeksz


A suli-idő egyet jelent a hétvégi süteménysütéssel. Lehetőleg olyan süteményt készítek ami nem kényes és romlékony, jól lehet csomagolni. Így mindig kutatok a jó kekszek után. :-)

A mai kekszre itt bukkantam rá, jó választás volt.

Hozzávalók:

20 dkg vaj vagy margarin
15 dkg cukor
1 tojás
1 vaníliás cukor
1 csipet só
17 dkg finomliszt
18 dkg aprószemű zabpehely
5 dkg kókuszreszelék
1 sütőpor
5 dkg apróra vágott étcsokoládé vagy csokicsepp

A vajat a cukorral és tojással habosra kevertem. A száraz hozzávalókat összevegyítettem és kanalanként a masszához adtam. A végén ment hozzá a felaprított csokoládé.

Sütőpapírral fedett lemezre diónyi halmokat raktam és légkeverős sütőben 180 fokon ~12 perc alatt készre sütöttem. Az alján ellenőriztem, hogy kicsit megbarnuljon. 



2024. augusztus 16., péntek

Elzászi almatorta fehérborral


Hőség ide, vagy oda, ma ellenállhatatlan vágyat éreztem egy almáspite sütésre. :-) 

Már rég nem készült elzászi almatorta, aminek a receptje a legelső süteményes könyvemből van,  "A sütés iskolája" című gyűjteményből.

Már sütöttem ilyet máskor is, bár itt a blogon nem találtam meg, valamiért elmaradt.

Pár dolgon változtattam az alaptészta receptjén, olaj helyett vaj és tej helyett buborékos víz került bele (ez utóbbi jól bevált a galett alaptésztánál). Valamint kellett volna túró is a tésztába, ezt teljesen elhagytam (mert nem is volt itthon).

A könyv 3 féle öntetet ajánl az almák köré, ebből a fehérborosat választottam. 

Nagyon finom lett, legközelebb duplázni fogok!

Hozzávalók:
6 db nagyobb alma
1 evőkanál citromlé
Alaptészta:
15 dkg liszt
Fél csomag sütőpor
4 dkg porcukor
1 csipet só
6 dkg vaj
3 evőkanál buborékos víz
Borításhoz:
1 dl fehérbor
1 tojás
7,5 dkg tejszín
3 dkg cukor
3 dkg keményítő (nálam vaníliás pudingpor)

Az alaptésztához a puha vajjal jól formázható pitetésztát gyúrtam. Kinyújtottam ~4mm vastagra és kibéleltem vele egy 27x18-as keretet úgy, hogy az oldalára is kerüljön tészta olyan 1,5 cm magasan.

Az almákat megpucoltam, negyedbe vágtam, magházat eltávolítottam. Hosszában egyenletesen éles késsel bevagdostam, citromlével megkentem és a tésztára helyeztem őket szorosan.

180 fokos sütőben 10 percig elősütöttem.

Közben az öntet hozzávalót simára kevertem, a félig sült tésztára öntöttem és még 25 percig sütöttem.





2023. december 30., szombat

Mákos-meggyes virágkalács

Idén karácsony előtt valahogy nem jutott sem idő, sem kedv a bejgli sütéshez, ezért mást eszeltem ki. Már régen tetszettek a virágkalácsok, szerettem volna egy ilyet kipróbálni. Hosszas nézelődés után le is tettem a voksomat "csakapuffin" receptje mellett. 

  • A belinkelt mákos kalács recepten az alábbiakat változtattam:
  • Friss élesztő helyett 1 csomag instant élesztőt használtam sikerrel.
  • A porélesztő miatt én hagytam fél óra kelesztési időt, erre az eredeti recept szerint nem volt szükség.
  • A mák mellé ~10 dkg kiolvasztott, magozott meggyet is használtam. A magozáskor keletkezett meggylével is meglocsoltam a darált mákot az olvasztott vaj mellett.

A végeredmény - zajos siker. :-)

Nem mondom, hogy mostantól sohasem sütök bejglit, de ez a recept sokkal egyszerűbb, gyorsabb, jóval kevesebb vesződéssel jár és ugyanolyan finom. Emellett dekoratívabb is.

Egy baj volt csak vele... férjem megjegyezte: "Remélem kireped ez is! ?Mert csak úgy a jó." 

Jelentem, nem tette....de így is elfogyott. :-DDD



2023. november 26., vasárnap

Sütőtökös keksz


Nem mindig sikerül igazán finom sütőtököt sütni, ilyenkor általában krémlevest készítek a maradékból. Most más irányba gondolkodtam és egy sütőtökös keksz mellett döntöttem innen.

Milyen jól tettem!

Egy puha, ízletes keksz a végeredmény, melyben dominál a fahéj, a gyömbér és csokoládé.

Tegyetek egy próbát ti is! :-)

A pontos recept itt található.

A blogomon már található sütőtökös finomság 3 is:

Mézes-sütőtökös muffin

Sütőtökös pitetorta

És egy tökfejtorta is :-D

Hozzávalók:
2 tojás
15 dkg cukor
1 vaníliás cukor
10 dkg margarin vagy vaj
20 dkg sült tök
30 dkg liszt
1 csipet só
1 teáskanál sütőpor
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál fahéj
Fél teáskanál gyömbérpor
10 dkg csoki darabka vagy csokicsepp

A puha vajat habosra kevertem a cukrokkal, tojásokkal. Hozzákevertem a villával összenyomkodott sült tököt is. A lisztet összekevertem a száraz hozzávalókkal és kanalanként a tésztához adagoltam. Legvégén kevertem bele az apróra vágott csokoládét.

Sütőpapírral fedett lemezre kiskanállal kis halmokat tettem, 180 fokon ~14 perc alatt világosra sütöttem.



2023. november 11., szombat

Túrós libasüti Márton napra


Mindig tartjuk a Márton napot egy kis liba evészettel és persze keresztfiam köszöntésével. Isten éltessen Marci itt is! :-)

Idén egy kis Márton napi desszerttel is készültem, a receptet itt találtam meg csokorba kötve. A receptet feleztem. Nem is tudtam, hogy ennyi Márton napi sütemény van...

Egy egyszerű, túrós linzerről van szó, a formázás jelentett inkább nehézséget. Liba-vagy madárforma kiszúróm nincs, ezért egy ellapított szív. és egy babapiskóta kiszúróval formáztam a tésztát. 

Bevonatnak citromlével kevert porcukormázat és sima porcukor-szórást alkalmaztam. Néhány liba natúr maradt. Mindegyik gyorsan fogyott. :-)

Hozzávalók:
10 dkg túró
5 dkg cukor
4 evőkanál olaj
3 evőkanél tej
1 tojás sárgája
1 cs. vanillincukor
40 dkg liszt
0,5 csomag sütőpor
Csipetnyi só
Mazsoladarabkák a szemeknek

A túróhoz sorjában hozzákeverjük a tejet, olajat, cukrot, tojást, sót. Hozzáadjuk a sütőporral és vanillincukorral elkevert lisztet, és jól összedolgozzuk a masszát. Ezután kinyújtjuk a tésztát, libaformákat szaggatunk belőle, vagy előre megrajzolt és kivágott libaformát vágunk ki.
A szemeknek mazsoladarabkákat teszünk. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, 180 fokon ~15 percig sütjük.



2023. október 8., vasárnap

Garibaldi keksz

Egy lusta szombat délután néztem a tévében Miss Marple sorozatból "A kristálytükör meghasadt" című részt. Miss Marple éppen Craddock felügyelőt fogadja otthonában. A nyomozó néni süteményt nyújt a felügyelő felé : "Egy kis Garibaldit?", amit a felügyelő egy mozdulattal elutasít. Milyen rosszul tette!!


Utánanéztem a neten ennek a finom, vajas, mazsolás keksznek és Brioche blogján történelmi áttekintést is olvashattam hozzá

A recepten csak annyit változtattam, hogy sima mazsolát használtam hozzá, nem aranymazsolát, valamint nekem 1 db tojássárga nem volt elég a tésztába - nem állt össze linzernek - így egy egész tojást tettem bele. Illetve nem volt vaníliás fűszerkeverékem, ezért "Marika néni almáspitéje" fűszerből tettem bele egy mokkáskanálnyit.

Úgy látszik, a vaj és a mazsola népszerű az angol teasüteményekben, egyszer már készítettem Miss Marple kedvencét, az is hasonló összetevőkből állt. 

Mindkettő nagyon finom! Legközelebb duplázni fogok

Hozzávalók:

11 dkg porcukor
11 dkg vaj (ez fontos, ne margarin legyen!)
1 egész tojás + 1 db fehérje
22 dkg liszt
1 csipet só
5 dkg mazsola
Fél citrom reszelt héja
Kristálycukor a szóráshoz
1 mokkáskanál vaníliás vagy almás pités fűszer (opcionális)

A mazsolát apró kockákra a aprítottam.

A száraz hozzávalókból, tojásból, puha vajból a mazsolával, fűszerekkel puha linzertésztát gyúrtam. Fél órát pihentettem a tésztát a hűtőben.

Lisztezett deszkán a tésztát 2-3 mm vékonyra nyújtottam, derelyevágóval formáztam. A formázott kekszeket sütőpapírral fedett lemezen 160 fokon ~12 percet sütöttem. Amikor már éppen pirult, a plusz fehérjét villával habosra vertem. Kiszedtem a tepsit, megkentem a kekszeket a laza fehérjehabbal és meghintettem kristálycukorral. Így sütöttem még ~5 percig.

Köszönöm Miss Marple! :-D



2023. április 5., szerda

Babka - jeruzsálemi kalács Blogkóstoló 34-re

Annyira örültem, hogy a "Gasztroblogok tiltás nélkül" Facebook csoportban felelevenítették a Blogkóstoló játékot újra. Ennél jobb hír már csak az volt, hogy egy számomra eddig ismeretlen blogról, Simone gasztroságaiból válogathattam. Külön öröm számomra, hogy több vad-receptet is felfedeztem nála, márpedig én nagyon sokszor főzök vadat. Tehát visszatérek még kóstolgatni! ;-)

De most persze édes dolgot választottam, azon belül is húsvétit. Mindenkinek ajánlom szívből a Babkát, azaz jeruzsálemi kalácsot. Mindenképpen csekkoljátok le az eredeti képeket, Simone kalácsa sokkal szebb lett mint az enyém. Valahogy én nem úgy csavartam, hogy szépen kijöjjenek a rétegek.

Viszont az íze, az mindent vitt! :-)

Két kalácsot készítettem a tésztából én is és hipp-hopp el is fogyott. Köszönöm Simone!

A recept itt érhető el még egyszer.



2023. március 4., szombat

Cseresznyés morzsapite és BLOGKÓSTOLÓ hírverés :-)


Egyik kedves blogtársam, Marisz hívta fel a figyelmemet arra, hogy a "Gasztroblogok tiltás nélkül" elnevezésű Facebook csoportban újra indítják az egykor olyan népszerű, Blogkóstoló játékot, amelynek magam is gazdája voltam a 12. fordulóban. Olyan sikeres volt akkoriban ez a játék, hogy az én fordulómban 69 db kipróbált receptet tudtam bemutatni.

A jelentkezést itt várja Gallov Andrea:

"Március 5-ig várjuk a jelentkezéseket a "Gasztroblogok tiltás nélkül" csoport BEJEGYZÉSNÉL, HOZZÁSZÓLÁSBAN, esetleg a hogymegtudjuknezni@gmail.com e-mail címen"

Szerintem ez egy szuper játék volt, jelentkezzetek rá minél többen, még ma!

A mai pitéről: két receptet gyúrtam egybe, a tészta alja és a tölteléke Marika néni almáspitéje, a morzsatető pedig a Morzsapitém alapján készült. 

Szerintem tökéletes lett a kombináció. :-) A cseresznyetöltelék ízesítését a Lucullus almáspite fűszerrel készítettem, én ezt a fűszert nagyon szeretem. Aki azonban maga szeretné ízesíteni a gyümölcstölteléket, cukorral, fahéjjal, szegfűszeggel, vaníliával, citromhéjjal megteheti.

Hozzávalók:
Alsó lap:

20 dkg liszt
10 dkg vaj
5 dkg cukor
Egy kiskanál sütőpor
1 nagy evőkanál tejföl
1 teáskanál rum
Morzsatető:
10 dkg liszt
10 dkg zabpehely
10 dkg vaj
2 evőkanál cukor
Töltelék:
Egy nagy zacskó fagyasztott cseresznye

2 evőkanál cukor
1 csomag Lucullus almás pite fűszer (hiányában:  cukor, fahéj, szegfűszeg, vanília, citromhéj)
1 csomag vaníliás pudingpor (vagy étkezési keményítő)

A töltelékhez a kiolvasztott gyümölcsöt összefőztem a cukorral, fűszerkeverékkel, pudingporral. Sűrűre kell főzni, hogy majd ne legyen folyós a tésztában. Hagytam kihűlni.
Az alsó laphoz a puha vajjal tésztát gyúrtam, kinyújtottam és kibéleltem vele egy ~28x40es tepsit.
Rásimítottam a kihűlt tölteléket.
A morzsa hozzávalóiból csak az ujjaim végét használva morzsaszerű tésztát készítettem. Nem szabd gyúrni, csak az ujjak végével morzsalékolni. Ezt szórtam a töltelék tetejére.
170 fokon légkeverős sütőben ~25 perc alatt aranybarnára sütöttem.





2023. február 4., szombat

Afgán keksz (kukoricapehellyel)


Két keksszel készültem az idei, régen várt síelésre, a már bemutatott Monte Carloval és a maival, az Afgán keksszel. Angol oldalakon böngészve találtam rá erre a finomságra, a receptet pedig több helyről ollóztam össze.

Megtévesztő a név - Afgán - mert ez egy hagyományos, új-zélandi keksz sok vajjal és kevés cukorral. Az eredeti recept állítólag 1934-ből származik még csokimáz és dió nélkül. Számos elmélet kering az elnevezésről: 

  • első angol-afgán háború
  • afgán tájhoz hasonlít a textúra és szín
  • hagyományos afgán kalap,  a "pakol"
  • afgán kopó orra (ez aranyos! :-D)
  • az afgánok sötét bőre

Névváltoztatási hullámot indított el Új-Zélandon az utolsó elmélet, ezért át is nevezték a kekszet "Milk Chocolate Roughs" névre, de a köznyelvben - állítólag- "afgán" maradt.

Név ide, vagy oda, egy nagyon kakaós és a kukoricapehelytől roppanós kekszről van szó, ami remek finomság! Annyira, hogy azóta a már ismételnem is kellett, a Monte Carloval együtt. :-)

Hozzávalók:
25 dkg vaj
15 dkg porcukor
30  dkg liszt
3,5 dkg kakaópor
1 csipet só
1 kiskanál sütőpor
10 dkg kukoricapehely
Máz:
2 evőkanál kakaó
2 evőkanál kristálycukor

3 dkg vaj
Diószemek

A puha vajat a cukorral habosra kevertem. Belevegyítettem a szárazanyagokat - liszt, kakaó, sütőpor, só - és végül a kukoricapelyhet. A kapott masszából diónyi halmokat tettem sütőpapírral fedett lemezre. 180 fokon légkeverős sütőben ~15 perc alatt készre sütöttem.

A mázhoz a cukrot, kakaót elkevertem kevés vízzel és sűrűre főztem. Rögtön beleolvasztottam a vajat és ezzel a mázzal kentem meg kicsit minden kihűlt keksz tetejét. Rányomkodtam a diódarabokat és hagytam megdermedni.