A következő címkéjű bejegyzések mutatása: aprósütemény. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: aprósütemény. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. március 15., vasárnap

Kossuth-kifli

 


Ildikó kolléganőm szokta emlegetni a nemzeti ünnep előtt, hogy Kossuth kiflit fog sütni, mert illik az alkalomhoz és nagyon finom. Mindig elhatároztam, hogy "Na, majd most én is...", de aztán rendszerint elmaradt...

Most azonban Ildi időben mesélt róla és Katalin konyhájának receptje szerint idén én is elkészítettem. :-) Köszönet mindkettőjüknek, az ötletért - és a receptért. 

Egy könnyen összedobható, citromos piskóta az alap finom darabolt dióval a tetején, ajánlom szeretettel mindenkinek. :-)

A recept még egyszer itt van belinkelve. 

Egy kis történeti háttér innen:

"A híres „kifli” története a reformkori pozsonyi országgyűlések időszakába nyúlik vissza. A képviselők akkoriban Palugyai Jakab Vasforrás nevezetű vendéglőjében ebédeltek, amely után kávét és édességet is fogyasztottak. Kossuthnak a legenda szerint nagy kedvence volt a könnyed, citromos piskóta. Később, mikor a politikust az egész országban ismerték, Palugyai elnevezte róla, hátha jót tesz majd az üzletnek. Az ősmarketinges fogás jól működött és a Kossuth-kiflit nemcsak a reformkor egyik legkedveltebb desszertje lett, hanem a receptje ugyan több formában, de a mai napig fent maradt. Az előnye, hogy könnyen és gyorsan még azok is el tudják készíteni, akik a konyhában kevésbé rutinosan mozognak."



2026. február 22., vasárnap

Szilvalekváros hókifli

 


Zsuzsa napi köszöntésre készült életem első hókiflije. :-)

Nagyon fogyóban már a sárgabarack dzsem, szilvalekvárom viszont még van bőven, ezért abból szerettem volna sütni valamit. Így jutott eszembe a hókifli.

Nem tudom, hogy miért nem került eddig terítékre, mert egy gyorsan összedobható, finom sütemény. Nagymamáim is gyakran készítették. 

A recepttel ellentétben én nem kiflivé sodortam, hanem kerek lapokat szaggattam és azokat töltöttem meg- majd összehajtva lenyomogattam a szélét. 

Petra kedvéért és segítségével a végén maradt tésztából készült egy óriási darab. :-D

Hozzávalók:
50 dkg liszt
25 dkg vaj vagy margarin
20 dkg tejföl
3 evőkanál porcukor
1 csipet só
Szilvalekvár
Forgatáshoz: 4 evőkanál porcukor és 2 csomag vaníliás cukor keveréke

Az átszitált lisztből és a puha zsiradékból a többi hozzávalóval puha tésztát gyúrtam, majd 4 óra hosszat hűtőben pihentettem a tésztát becsomagolva.

Lisztezett deszkán 3-4 mm vastagra nyújtottam a tésztát és nagyobb kerek formával köröket szaggattam. Ezek közepébe szilvalekvárt tettem, majd összehajtva lenyomogattam a széleit. 

Sütőpapírral fedett lemezen ~180 fokon kb. 13 perc alatt világosra sütöttem, majd még forrón a vaníliás porcukorba forgattam.



2026. február 1., vasárnap

Hegycsúcs keksz (snowy-mountain-cookies)


Az idei síelésre az utolsó pillanatban készült el egy keksz, addig vacilláltam, hogy mit is készítsek... Az ötlet már megvolt innen, de nem tetszett a bögrével való mérés, az átszámolás nem mindig sikerül jól.  

Végül csak az ötletet tartottam meg és egy hagyományos linzer tésztával készítettem el. Nagyon jópofa lett a végeredmény, hasonít a Montécaos citromos kekszemhez, ami szintén egy síelésre készült. Csak ott térbeliek voltak a szintén hegycsúcsot megjelenítő kekszek, most pedig síkban jelentek meg.

A végeredmény egy egyszerű, finom keksz, a belesütött kakaós tortadarától ropogós és ami a lényeg, gyönyörűen beleillett Kitzubühel hegyeinek csúcsai közé. :-)

Hozzávalók:
30 dkg liszt
20 dkg vaj vagy margarin
5 dkg porcukor
1 evőkanál vaníliás cukor
1 tojássárgája
1/2 kiskanál sütőpor
1 púpos evőkanál kakaós tortadara
Fél tábla fehércsokoládé

A lisztből, porcukorból, vaníliás cukorból, tojássárgából, sütőporból a lágy margarinnal linzertésztát gyúrtam. Amikor összeállt, hozzágyúrtam a kakaós tortadarát is. 

3 részre osztottam a tésztát, vastag rudakká sodortam és follpackon - majd abba csomagolva - háromszög alapú hasábbá formázgattam (itt eldönthetjük, hogy mekkora kekszeket szeretnénk majd). Egy éjszakára hűtőbe tettem dermedni.

Másnap a hasábokat kicsomagolva éles késsel 3-4mm vastag szeleteket vágtam, ezeket papírral fedett sütőlemezen ~180 fokon kb. 10 perc alatt világosra sütöttem.

A fehércsokoládét gőz felett magában  felolvasztottam és késsel mindegyik csúcs tetejére kentem belőle tetszés szerint. Egy tálcára fektetve a kekszeket hagytam a csokit megkötni, majd elcsomagoltam :-) 



2025. december 9., kedd

Sport szelet (Advent 2)

 


Nemrég kaptunk ajándékba ilyen süteményt és eszembe jutott, milyen régen készítettem házi sport szeletet. A blogon nem is szerepel, csak Sport szelet torta van fent, férjem egykori szülinapi ajándéka. 

Sütés nélküli, gyorsan kész édességről van szó, a siker garantált. :-D 

Nálunk advent 2. vasárnapját édesítette meg.

Receptet most nem pötyögök, Takarékos Évánál megtaláltam a pontosan egyező leírást.

Áldott készülődést mindenkinek! 



2025. február 1., szombat

Mogyoróvajas csokis keksz


Kicsit megkésve az év első bejegyzésével, de annál lelkesebben hozom az idei síelős kekszünket. :-)

Most nem is a forma volt különleges, hanem az íz, mert én még mogyoróvajjal nemigen sütöttem. Rémlik, hogy egyszer kipróbáltam muffin-tésztában, de nem jött be a családnak. Azóta sokat változott mindannyiunk ízlése...

Nem Limara receptje volt az első gondolat - ezt hozom most - , hanem egy amerikai oldalon talált, valóban síelős keksz elnevezésű sütemény lett volna, de a sok összetevő és a bögrével való méregetés végül elkedvetlenített. Talán majd legközelebb más hangulatom lesz hozzá...

Szóval Limara mogyoróvajas csokis keksze lett a befutó, ami remekül működött a leírás szerint. Csupán annyin módosítottam, hogy szódabikarbónám nem volt itthon, így azt kihagytam.

Minket feltöltött jókedvvel és energiával, tegyetek egy próbát ti is!

Hozzávalók:

10 dkg puha vaj
10 dkg cukor
8 dkg porcukor
1 nagy tojás
1 tk. vanília kivonat
25 dkg mogyoróvaj
20 dkg finomliszt
3/4 tk. szódabikarbóna (nálam elmaradt)
1/2 tk. sütőpor

A puha vajat a kétféle cukorral habosra kevertem mixerrel, majd hozzáadom a tojást, a vanília kivonatot és tovább habosítottam. Hozzáadtam a mogyoróvajat és azzal is alaposan elkevertem, majd lassú fokozaton adagoltam a sóval és sütőporral elkevert lisztet, végül a csokilencsét.
Két nagy sütőlemezre sütőpapírt tettem és dió nagyságú gömböket formáztam a tésztából. 
180 fokra előmelegített sütőben ~15 perc alatt készre sütöttem őket.






2024. november 30., szombat

Menny hírnökei (linzer csillag) blogjátékra és Advent 1. vasárnapjára

 


Megint egy játékra készítettet receptet hozok, ezúttal Katalin blogszülinapos,,"Mikulásra várva!" kezdeményezésére. A feladat egy olyan egyszerű, ötletes finomság volt, ami mikuláscsomagba is  zárható.

Jók ezek a játékok, kreativitása sarkalnak!

Az internetes keresőben egy jópofa keksz-csillagot pillantottam meg, ami egy horvát dr.oetker oldalra navigált el. Megtetszett a név fordítása is, "A menny hírnökei". :-)

Egy egyszerű linzer recept csillaggá formázva és minden csillag ölel - az eredeti receptben csokoládét - nálam aszalt sárgabarackot.

Én némi citromos mázzal is feldobtam :-)

Hozzávalók:
25 dkg liszt
10 dkg porcukor
1 teáskanál szárított narancshéj
12,5 dkg vaj vagy margarin
1 tojás
Kis evőkanál sütőpor
10 dkg aszalt sárgabarack
1 púpos evőkanál porcukorból és citromléből kevert sűrű máz

A tészta hozzávalóiból puha linzertésztát gyúrtam, ~fél cm vastagra nyújtva csillagokat szaggattam belőle. A csillagokat sütőpapírral fedett lemezre tettem úgy, hogy 2 ágát tetszőlegesen egy szelet aszalt sárgabarackra nyomkodtam. 

180 fokos sütőben ~12 rerc alatt világosra sütöttem.

Miután kihűlt, megrajzoltam a szemeket-szájat és citromos mázzal dekoráltam a csillag ágait.

Én ételfesték filcet használtam a szemhez, szájhoz, de lehet csoki-pöttyöket és lekvárt használni, illetve az eredeti receptben készen kapható dr.oetker színes mázat (ilyen van itthon is).



2024. október 8., kedd

Csokis-kókuszos zabkeksz


A suli-idő egyet jelent a hétvégi süteménysütéssel. Lehetőleg olyan süteményt készítek ami nem kényes és romlékony, jól lehet csomagolni. Így mindig kutatok a jó kekszek után. :-)

A mai kekszre itt bukkantam rá, jó választás volt.

Hozzávalók:

20 dkg vaj vagy margarin
15 dkg cukor
1 tojás
1 vaníliás cukor
1 csipet só
17 dkg finomliszt
18 dkg aprószemű zabpehely
5 dkg kókuszreszelék
1 sütőpor
5 dkg apróra vágott étcsokoládé vagy csokicsepp

A vajat a cukorral és tojással habosra kevertem. A száraz hozzávalókat összevegyítettem és kanalanként a masszához adtam. A végén ment hozzá a felaprított csokoládé.

Sütőpapírral fedett lemezre diónyi halmokat raktam és légkeverős sütőben 180 fokon ~12 perc alatt készre sütöttem. Az alján ellenőriztem, hogy kicsit megbarnuljon. 



2024. június 9., vasárnap

Cseresznyés szelet

 

Egy gyors, kikeverős, gyümölcsös süteményt hozok ma nagymamám receptes-könyvéből. Tombol a cseresznye- és meggyszezon, így ezekkel a gyümölcsökkel sütögetek mostanában.

Hozzávalók:
15 dkg vaj
3 tojás
15 dkg porcukor

28 dkg liszt
Fél csomag sütőpor
Citromhéj
~30 dkg magozott cseresznye
Tetejére: fahéjas porcukor

A vajat, cukrot és a tojások sárgáját a citromhéjjal habosra kevertem. A fehérjéből kemény habot vertem. A liszttel elkevert sütőport és a habot váltakozva hozzáadtam a kikevert vajas keverékhez.

A tepsit sütőpapírral kibéleltem, beleöntöttem a tésztát és megszórtam a magozott gyümölccsel.

180 fokon ~20 perc alatt készre sütöttem (tűpróba!)

Tálalás előtt meghintettem fahéjas porcukorral.



2024. március 1., péntek

Wilder Kaiser keksz kókuszos-gesztenyés (Wilder Kaiser Keks)


Nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy ismét aktívan tölthettem el egy hetet a családdal Ausztriában, ezúttal Kitzbühel környékén. A síelés mellett meglátogattuk Ellmaut is a Wilder Kaiser lábánál, ahol a Hegyi doktor újra rendel sorozat rendelője is található. A sorozat iránti szeretetünk egész biztosan a forgatási helyszínből ered, hiszen évek óta rendszeresen térünk vissza az osztrák Alpokba.  

Az idei síelésre eredetileg egy Mont Blanc omlós keksszel készültem volna, azonban a hozzávalók beszerzési nehézsége okán - kókuszolaj, mandula-és kókuszliszt, készen vett kókuszkrém - valamint mert tejszínhabbal kellett volna tölteni, teljesen átvariáltam a receptet. 

Amit megtartottam belőle: kókuszos tészta és krém, valamint bolti gesztenyekrém -ezt a dm-ből szereztem be, nem is tudtam, hogy van ilyen... Nagyon finom, különleges.

A kókuszos vajkrém ötlete a tavalyi Monte Carlo kekszből jött, az idei ötletet adó Mont Blanc receptbe kész kókuszkrémről beszélnek, azt nem is tudom, hogy hol lehet venni, de nem is vettem volna.

Mivel egy teljesen új recept készült, így a lányok elnevezték Wilder Kaiser keksznek, mert élmény volt újra és újra meglátni síelés és falatozás közben a sorozatból ismert jellegzetes, csipkézett hegycsúcsot.

Hozzávalók:

Tészta:
22 dkg liszt
7 dkg kókuszreszelék
4 dkg vaníliás pudingpor
5 dkg porcukor
1 evőkanál vaníliás cukor
12 dkg vaj
2 evőkanál méz
1 tojás 
Krém:
Gesztenyekrém (lásd képen)
6 dkg vaj
6 dkg porcukor
3 dkg kókuszreszelék
Kevés baracklekvár

A tészta hozzávalóiból a puha vajjal lágy linzertésztát gyúrtam. Tetszés szerint szaggattam a mintázó kekszformázómmal. Sütőpapíron 180 fokon bő tíz perc alatt világosra sütöttem.
A kókuszkrémhez a puha vajat a porcukorral habosra kevertem, hozzáadtam a kókuszreszeléket.
Egy kekszlapot vékonyan megkentem lekvárral (hogy biztosan átpuhuljon és kentem rá vékonyan kókuszkrémet. Egy másik lapot gesztenyekrémmel töltöttem meg - a kettőt összeragasztottam. 
Mi 2 nap múlva fogyasztottuk - addig eldugtam :-D - puha és finom volt. <3






2023. december 23., szombat

Karácsonyi tejfölös linzer - Advent 4.

 


Advent 4. vasárnapjára és egyben Szentestére készülődve ismételtem a nemrég felfedezett tejfölös linzert más formákban. 

A múltkor rénszarvas fejeket formáztam belőle, most karácsonyi motívumokat próbáltam kiszúrni a tetőnek szánt linzerlapokból: szív, csillag és a francia-kártya egyik színe most fenyőfa akar lenni.... :-D

A szív kiszúrósat málnadzsemmel töltöttem (köszönöm Anyukám! <3)

A csillag alakú tölteléke barackdzsem volt (saját)

A fácska alakút zöldre színezett fügedzsemmel töltöttem meg (saját)

Ezekkel kívánok áldott, békés karácsonyi ünnepeket mindenkinek! <3




2023. december 17., vasárnap

Pepperkake, azaz norvég karácsonyi keksz újra - Advent 3.


Végre én is elkezdtem ma a karácsonyi készületeket fizikailag is, nemcsak lélekben. Egy 10 éve kipróbált norvég fűszeres kekszet ismételtem Trollanyu konyhájából. Sajnos az ő blogja már törlésre került, így oda nem tudok hivatkozni. Sajnálom is nagyon, sok-sok érdekes receptet és technikát tanultam tőle, amikor még naponta olvashattam.

Ez a keksz mindig jobban ízlett nekem, mint a mézeskalács receptem, pedig az is finom! Fűszeres és nagyon jó érződik a vaj benne, igazi karácsonyi ízbomba. :-)

A receptet itt találjátok.

A dekorálást Petrámmal végeztük. :-D Áldott készülődést mindenkinek!



2023. december 3., vasárnap

Rénszarvas linzer advent 1. vasárnap


Egy jópofa linzerrel készültem az első adventi vasárnapra. Maga a forma sok helyen fellelhető az interneten, itt nem tudok forrást jelölni. A tészta receptje viszont Annuskám oldalról való, ott találtam ezt a remek tejfölös linzertésztát

A kivitelezést a saját fantáziámra bíztam: linzerlapok, fűszeres almadzsem, némi étcsokoládé és egy nagyon kevés vajkrém. 

Tipp 1: Az ötletet adó képen karamellel volt töltve a linzer, ez is egy lehetőség, én anyukám almadzsemje mellett döntöttem.

Tipp 2: Vajkrém-pöttyökkel készítettem a szemeket, orrot, de az orr esetleg készülhet piros francia drazséból is!

Szerintem jópofa lett, próbáljátok ki bátran!

Áldott 1. adventi vasárnapot mindenkinek!

Hozzávalók
Tészta:
30 dkg liszt
15 dkg porcukor
Csipet só
Fél teáskanál sütőpor
1 dkg vaníliás cukor
15 dkg vaj
5 dkg tejföl
1 tojássárga
Reszelt citromhéj
Töltelék:
Fűszeres almadzsem (opcionális)
Díszítés:
3 dkg étcsokoládé
Kevés olaj
Egy evőkanál vaj
Egy evőkanál porcukor
Némi piros ételfesték 

A linzerhez a puha vajjal gyors mozdulatokkal tésztát gyúrtam. A kissé lágy - nem kell megijedni tőle - tésztát becsomagolva 1 óra hosszára a hűtőbe tettem.

A pihent tésztát lisztezett deszkán~2 mm vastagra nyújtottam, nagyobb korongokat szaggattam belőle. Minden második korong szélén egy kisebb kört szaggattam ki. Tiszta sütőlemezen 180 fokon ~12 perc alatt világosra sütöttem.

A kihűlt lapokat betöltöttem dzsemmel. Az étcsokoládét kevés olajjal gőz felett megolvasztottam, papírtölcsérbe töltöttem és ezzel rajzoltam meg az agancsokat.

Egy evőkanál lágy avjat egy evőkanál porcukorral kiskanállal addig kevergettem, amíg a cukor elolvadt. Ezt szintén papírtölcsére töltve kialakítottam a szemeket. Kis csokipettyel készre dekoráltam.

A maradék vajkrémet pirosra színeztem és szintén papírtölcsérből kialakítottam az orrot.



2023. november 26., vasárnap

Sütőtökös keksz


Nem mindig sikerül igazán finom sütőtököt sütni, ilyenkor általában krémlevest készítek a maradékból. Most más irányba gondolkodtam és egy sütőtökös keksz mellett döntöttem innen.

Milyen jól tettem!

Egy puha, ízletes keksz a végeredmény, melyben dominál a fahéj, a gyömbér és csokoládé.

Tegyetek egy próbát ti is! :-)

A pontos recept itt található.

A blogomon már található sütőtökös finomság 3 is:

Mézes-sütőtökös muffin

Sütőtökös pitetorta

És egy tökfejtorta is :-D

Hozzávalók:
2 tojás
15 dkg cukor
1 vaníliás cukor
10 dkg margarin vagy vaj
20 dkg sült tök
30 dkg liszt
1 csipet só
1 teáskanál sütőpor
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál fahéj
Fél teáskanál gyömbérpor
10 dkg csoki darabka vagy csokicsepp

A puha vajat habosra kevertem a cukrokkal, tojásokkal. Hozzákevertem a villával összenyomkodott sült tököt is. A lisztet összekevertem a száraz hozzávalókkal és kanalanként a tésztához adagoltam. Legvégén kevertem bele az apróra vágott csokoládét.

Sütőpapírral fedett lemezre kiskanállal kis halmokat tettem, 180 fokon ~14 perc alatt világosra sütöttem.



2023. november 11., szombat

Túrós libasüti Márton napra


Mindig tartjuk a Márton napot egy kis liba evészettel és persze keresztfiam köszöntésével. Isten éltessen Marci itt is! :-)

Idén egy kis Márton napi desszerttel is készültem, a receptet itt találtam meg csokorba kötve. A receptet feleztem. Nem is tudtam, hogy ennyi Márton napi sütemény van...

Egy egyszerű, túrós linzerről van szó, a formázás jelentett inkább nehézséget. Liba-vagy madárforma kiszúróm nincs, ezért egy ellapított szív. és egy babapiskóta kiszúróval formáztam a tésztát. 

Bevonatnak citromlével kevert porcukormázat és sima porcukor-szórást alkalmaztam. Néhány liba natúr maradt. Mindegyik gyorsan fogyott. :-)

Hozzávalók:
10 dkg túró
5 dkg cukor
4 evőkanál olaj
3 evőkanél tej
1 tojás sárgája
1 cs. vanillincukor
40 dkg liszt
0,5 csomag sütőpor
Csipetnyi só
Mazsoladarabkák a szemeknek

A túróhoz sorjában hozzákeverjük a tejet, olajat, cukrot, tojást, sót. Hozzáadjuk a sütőporral és vanillincukorral elkevert lisztet, és jól összedolgozzuk a masszát. Ezután kinyújtjuk a tésztát, libaformákat szaggatunk belőle, vagy előre megrajzolt és kivágott libaformát vágunk ki.
A szemeknek mazsoladarabkákat teszünk. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, 180 fokon ~15 percig sütjük.



2023. október 8., vasárnap

Garibaldi keksz

Egy lusta szombat délután néztem a tévében Miss Marple sorozatból "A kristálytükör meghasadt" című részt. Miss Marple éppen Craddock felügyelőt fogadja otthonában. A nyomozó néni süteményt nyújt a felügyelő felé : "Egy kis Garibaldit?", amit a felügyelő egy mozdulattal elutasít. Milyen rosszul tette!!


Utánanéztem a neten ennek a finom, vajas, mazsolás keksznek és Brioche blogján történelmi áttekintést is olvashattam hozzá

A recepten csak annyit változtattam, hogy sima mazsolát használtam hozzá, nem aranymazsolát, valamint nekem 1 db tojássárga nem volt elég a tésztába - nem állt össze linzernek - így egy egész tojást tettem bele. Illetve nem volt vaníliás fűszerkeverékem, ezért "Marika néni almáspitéje" fűszerből tettem bele egy mokkáskanálnyit.

Úgy látszik, a vaj és a mazsola népszerű az angol teasüteményekben, egyszer már készítettem Miss Marple kedvencét, az is hasonló összetevőkből állt. 

Mindkettő nagyon finom! Legközelebb duplázni fogok

Hozzávalók:

11 dkg porcukor
11 dkg vaj (ez fontos, ne margarin legyen!)
1 egész tojás + 1 db fehérje
22 dkg liszt
1 csipet só
5 dkg mazsola
Fél citrom reszelt héja
Kristálycukor a szóráshoz
1 mokkáskanál vaníliás vagy almás pités fűszer (opcionális)

A mazsolát apró kockákra a aprítottam.

A száraz hozzávalókból, tojásból, puha vajból a mazsolával, fűszerekkel puha linzertésztát gyúrtam. Fél órát pihentettem a tésztát a hűtőben.

Lisztezett deszkán a tésztát 2-3 mm vékonyra nyújtottam, derelyevágóval formáztam. A formázott kekszeket sütőpapírral fedett lemezen 160 fokon ~12 percet sütöttem. Amikor már éppen pirult, a plusz fehérjét villával habosra vertem. Kiszedtem a tepsit, megkentem a kekszeket a laza fehérjehabbal és meghintettem kristálycukorral. Így sütöttem még ~5 percig.

Köszönöm Miss Marple! :-D