A következő címkéjű bejegyzések mutatása: linzer. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: linzer. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. február 1., vasárnap

Hegycsúcs keksz (snowy-mountain-cookies)


Az idei síelésre az utolsó pillanatban készült el egy keksz, addig vacilláltam, hogy mit is készítsek... Az ötlet már megvolt innen, de nem tetszett a bögrével való mérés, az átszámolás nem mindig sikerül jól.  

Végül csak az ötletet tartottam meg és egy hagyományos linzer tésztával készítettem el. Nagyon jópofa lett a végeredmény, hasonít a Montécaos citromos kekszemhez, ami szintén egy síelésre készült. Csak ott térbeliek voltak a szintén hegycsúcsot megjelenítő kekszek, most pedig síkban jelentek meg.

A végeredmény egy egyszerű, finom keksz, a belesütött kakaós tortadarától ropogós és ami a lényeg, gyönyörűen beleillett Kitzubühel hegyeinek csúcsai közé. :-)

Hozzávalók:
30 dkg liszt
20 dkg vaj vagy margarin
5 dkg porcukor
1 evőkanál vaníliás cukor
1 tojássárgája
1/2 kiskanál sütőpor
1 púpos evőkanál kakaós tortadara
Fél tábla fehércsokoládé

A lisztből, porcukorból, vaníliás cukorból, tojássárgából, sütőporból a lágy margarinnal linzertésztát gyúrtam. Amikor összeállt, hozzágyúrtam a kakaós tortadarát is. 

3 részre osztottam a tésztát, vastag rudakká sodortam és follpackon - majd abba csomagolva - háromszög alapú hasábbá formázgattam (itt eldönthetjük, hogy mekkora kekszeket szeretnénk majd). Egy éjszakára hűtőbe tettem dermedni.

Másnap a hasábokat kicsomagolva éles késsel 3-4mm vastag szeleteket vágtam, ezeket papírral fedett sütőlemezen ~180 fokon kb. 10 perc alatt világosra sütöttem.

A fehércsokoládét gőz felett magában  felolvasztottam és késsel mindegyik csúcs tetejére kentem belőle tetszés szerint. Egy tálcára fektetve a kekszeket hagytam a csokit megkötni, majd elcsomagoltam :-) 



2023. április 23., vasárnap

Bosnyák szelet


Még Húsvétra készült ez a sütemény kolléganőm javaslatára, akinek nagyon hálás vagyok ezért. :-) 

Egyszerűen elkészíthető, mutatós, sokáig eláll és nagyon finom. 

Igazából egy lekvárral töltött linzerről van szó, amit feldob a dió és a látvány. :-) Ízre a rácsos linzerhez hasonlítanám.

Elég nagy adag készült belőle, én pici hasábokra vágtam úgy, hogy két tésztagolyó volt egy szeleten.


Hozzávalók:
Alsó tészta:
25 dkg liszt
Kiskanál sütőpor
Csipet só
10 dkg porcukor
1 tasak vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
10 dkg vaj
1 tojás
1 nagy evőkanál tejföl
Tésztagolyók:
20 dkg liszt
10 dkg darált dió
10 dkg porcukor
20 dkg vaj
Töltelék:
Szilvalekvár

Mindkét tészta hozzávalóiból a puha vajjal, gyors mozdulatokkal linzertésztát gyúrtam.

Az alsó lapnak valót kinyújtatottam lisztezett deszkán ~5 mm vékonyra. Megkentem vastagon szilvalekvárral.

A golyókhoz való tésztából - golyórágónak megfelelő méretű - golyócskákat sodortam (ez tartott a legtovább az egészben). Én ezeket sorban helyeztem rá a lekváros tésztára - nem kell, hogy összeérjenek! Én túl szorosra raktam őket, de megnőnek sütés közben. Legközelebb kicsit távolabb teszem a golyókat egymástól.

Láttam olyan receptet is a neten, ahol össze-vissza helyezték el a golyókat, de én a szimmetria híve vagyok.... :-DD 
Bár így tovább tart, de szerintem látványosabb.

~180 fokos sütőben ~20 perc alatt világosbarnára sütöttem.