A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leves. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leves. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. december 29., hétfő

Zürichi zsemle - cipóban tálalt leveshez


Karácsony előtt elhatároztam, hogy szenteste cipóban tálalt hagymalevest fogok készíteni Marka receptje alapján. Étteremben sokszor kértem ilyen levest, ideje volt, hogy magam kápráztassam el vele a családot.
A leves-recept így megvolt, már csak cipó kellett hozzá. Igen sok receptúrát végigböngésztem a neten és egyre csalódottabb voltam , nem jött szembe az igaz. Különleges hozzávalók kellettek meg kenyérsütő, nekem ilyenek nincsenek. Aztán megpillantottam Macsaknyelv zürichi zsemléjét és éreztem, megtaláltam az igazit! :-) És úgy is lett....
Összeállítani igazán nem nagy kaland, a sütés macerásabb kicsit, mert jénai tálban kell sütni, amibe kettő cipó fért bele egyszerre. Két jénaival én négy cipót sütöttem egyszerre.
Isteni finom lett a cipó, de komolyan, nem győztem bezsebelni a dícséreteket! Meg is kellett igérnem, hogy gyakran készítek még ilyet...
...lehet, hogy újévkor cipóban tálalom a lencselevest??... :-)))

Hozzávalók 5 cipóhoz (nálam 3 nagyobb, két kisebb):

2 db jénai tál fedővel

Előtésztához (kovászhoz): 
25 dkg fehér kenyérliszt (BL-80) 
6 g friss élesztő
1,65 dl víz 

Tésztához: 
az összes kovász
37,5 dkg fehér kenyérliszt (BL-80) 
1,2 dkg só
csipet aszkorbin- vagy citromsav
2,5 dkg puha vaj
2,5 dl víz
1 dkg friss élesztő

olívaolaj a kelesztőtál kikenéséhez

Este a kovász hozzávalóit összedolgoztam, letakartam és a konyhapulton hagytam reggelig.

Másnap a kovászhoz adtam a tészta többi hozzávalóját a langyos vízben feloldott élesztővel és hólygosra dagasztottam. Olivaolajjal kikent kelesztőtálban 20 percig kelesztettem.

Újból átgyúrtam és ismét 20 perc kelesztés következett.  Ezután a sütőt előmelegítettem 230 fokra, a tésztát négy részre osztottam és kigömbölyítettem.

A jénai tálakat sütőpapírral kibéleltem, beletettem 2-2 cipót és bevágtam a tetejüket. Megspricceltem vízzel a tészta felületét és a tetőt belülről. Rácsuktam és 15 percig sütöttem.

Mérsékeltem a hőfokot 200 fokra és már tető nélkül még 15 percig folytattam a sütést. 

A készre sült cipókat rácsra tettem és vízzel megspricceltem.

A leves tálalásához a cipók tetejét vékonyan levágtam majd félig kibeleztem őket. Hagytam a cipó aljában azért tésztát, hogy legyen mit a levessel kikanalazni.


2013. október 26., szombat

Póréhagymakrémleves leveles-magvas párnácskákkal (Blogkóstoló12.)


Megfelelve a saját kiírásomnak (:-D) én is hozom a Blogkóstoló 12. fordulójának keretében készített finomságaimat. 

A sorsoláson nekem az Olajbogyó blog jutott, de közben kiderült, hogy Rudin Gaby olyan párt kapott akit már egyszer kijelölt neki Fortuna. Így sorsoltam neki másik recepttárt, én pedig vállaltam, hogy készítek valamit  Limon-tól is, a Rózsaszín Limonádé oldalról.

Pórhagymakrémleves Limontól:

Rögtön beleszerettem ebbe az ételbe amint megláttam, mert nagyon szeretem a krémleveseket. Nem is csalódtam, finom és tápláló, és mesésen dekorálható (:-DD), gyakran fog még készülni nálunk. A receptért katt ide. :)


Leveles-magvas párnácskák Olajbogyótól:

Ez is szerelem volt első látásra, hát még amikor elolvasva a receptet, kiderült hogy házi, gyors készítésű leveles tésztából készültek ezek a mutatós sósságok! (A tészta receptért katt ide) Nagyon örülök ennek a tésztának, hamar összedobható, egy éjszakát pihen a hűtőben és másnap már gyártható is belőle a finom vacsora! A párnácskák receptjét itt találjátok.



Ilyen segítséggel könnyű....:)



2013. július 4., csütörtök

Eperkrémleves & Cseresznyeleves citromos-fahéjas habgaluskával

 

Kis családommal télen-nyáron favorizáljuk a gyümölcsleveseket, gyakran készítek magunknak mindenki örömére. Persze a legfinomabbak friss gyümölcsből készülnek. Mindig kutatom az új variációkat, így készült el nálam ez a két kora nyári frissítő finomság.

Jankánál a "csakmertszeretem" blogon láttam meg ezt a finom levest, ami rögtön nagyon megfogott, mert csupán eperből még sosem készítettem gyümölcslevest. Hidegen-melegen ajánlom mindenkinek! :) A recept itt található.


Cseresznyeleves citromos-fahéjas habgaluskával:
Szintén egy idei újítás a konyhámban, eddig ha habot kínáltam a gyümölcsleves mellé az tejszínhab volt.


Hozzávalók:
40dkg cseresznye
2 dl főzőtejszín
4 dl víz
1 evőkanál vaníliás pudingpor
Őrölt fahéj, őrölt szegfűszeg ízlés szerint
Cukor ízlés szerint (nálam kb 6 dkg)

A habgaluskához:
1 db tojásfehérje
2 dkg cukor
1 citrom reszelt héja
Késhegynyi fahéj

A cseresznyéket megmostam, kimagoztam. A pudingport elkevertem a tejszínnel és a vízzel és elkezdtem melegíteni. Amikor forrt a keverék hozzáadtam a cseresznyemennyiség felét, cukrot, fahéjat, szegfűszeget. 10 perc főzés után botmixerrel pürésítettem. Utána hozzáadtam a maradék cseresznyét, utóízesítettem és 5 perc alatt készre főztem.
A habgaluskához a fehérjét kemény habbá vertem, hozzáadtam a cukrot - két percig tovább kevertem. Ekkor beletettem a citromhéjat és a fahéjat és egy lábosban kevés vizet forraltam. A forró víz felszínére "szaggattam" a habot és egyszer megfordítva megfőztem. (Pár perc az egész, mint a madártejnél) 
A megfőtt habgaluskákat a kész leves tetejére tettem és tálaltam.

Valakinek nagyon ízlett.....! ;-DDD:


2013. április 14., vasárnap

Mézeskalácslikőr és zellerkrémleves (Blogkóstoló 8.)

 

Haninál landolt a 8. Blogkóstoló játék stafétabotja, amelynek sorsolásán nekem a Mézeskalács konyha blog jutott. Nagyon örültem hogy megismerhettem ezt az internetes naplót, ahol jobbnál jobb receptekre és fogásokra bukkantam. Elhatároztam magam, hogy most az egyszer nem választok édességet és le is tettem a voksomat rögtön egy finom likőr és egy régen kipróbálásra ítélt leves mellett. 

De aztán.....megpillantottam egy édességet amit MUSZÁJ volt kipróbálnom! Ennek a különleges receptnek az elkészítése folyamán 3 - számomra - új dolgot is teszteltem, így az új recepttel együtt a végeredmény egy 4az 1ben bejegyzés lett, amit a terjedelem miatt legközelebb hozok. Vajon Mézeskalács sejti-e hogy mi lesz az? :)









Szerelem volt első látásra az is amikor megláttam a receptet, és az is amikor elkészítettem. Húsvétkor kínálgattam nagy sikerrel. :) 


Nem posztolok ételeket, de ezt a levest már olyan régóta ki akartam próbálni, hogy most megmutatom nektek. Nagyon szeretjük a krémleveseket, főleg Veronikám, aki megélne csak cukkini- és brokkolikrémlevesen. Félve kóstoltattam meg vele, gyanakodott is, hogy miért nem zöld (?), de aztán jelentem, jóízűen bekebelezte! Állandó repertoáromba felvéve! ;-)))
Annyit változtattam csupán a belinkelt recepten, hogy egy kis fokhagymával pluszban megbolondítottam a levest.