A következő címkéjű bejegyzések mutatása: krémes sütemény. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: krémes sütemény. Összes bejegyzés megjelenítése

2025. október 19., vasárnap

Mányi rakott mézes


Nagyon régen nem jelentkeztem már, köszönet annak aki érdeklődött utánam. <3 Mindenféle dolog összejött és ihlet se nagyon volt, de azért olvasgattam a kedvenc blogjaimat. Kislányom is nyaggatott már, posztoljak végre valamit, hát íme. :-)

A recept nagyon régi, a kép áprilisi és a telefonban várt a debütálásra. 

Nagymamám süteményes-füzetéből van ez a recept, de nem emlékszem rá, hogy valaha megsütötte volna. Vagy ha igen, biztosan nem túl gyakran. Mány egy település a szülőfalumtól nem messze, onnan az elnevezés. Sajnos a történetéről nem találtam semmit. Lehet, hogy a nagypapám, aki lakodalmakon zenélt, szerezte a recept. Megtetszett az ízvilág: piskóta és mézes lapok kombinációja főtt krémmel. 

Amin változtattam: a tetejére kakaós máz került (a recept szerint csupaszon marad), valamint a mézes lapokat megkentem egy kis narancslekvárral, hogy pikánsabb legyen. Az is lett. :-D 

A kétféle lap miatt kicsit bonyolult, de szívből ajánlom. :-)

Hozzávalók (~35x25 cm):

Piskótalap:
6 db tojás
6 evőkanál cukor
6 evőkanál liszt
Mézes lapok:
1 db tojás
3 dkg zsír
3 evőkanál méz
1 citrom reszelt héja
1 kiskanál fahéj
1 kiskanál szódabikarbóna
15 dkg cukor
40 dkg liszt
Krém:
25 dkg vaj vagy maragarin
Fél liter tej
2 csomag vaníliás pudingpor    
25 dkg porcukor
Bevonat:
4 evőkanál cukrozatlan kakaópor
4 evőkanál cukor
6 dkg vaj vagy margarin
2 csomag vaníliás cukor

A piskótalaphoz a tojásokat szétválasztottam, a fehérjét habbá vertem. Ment bele a cukor olvadásig, majd a sárgáják és végül óvatosan vegyítve a liszt. Sütőpapírra kentem vékonyan és 170 fokon készre sütöttem. Leválasztottam a papírt és ketté vágtam a lapot (2x ~35x25 cm).

A mézes lapokhoz a liszten és a szódabikarbónán kívül mindent egy fém lábosba tettem és gőz felett kikevertem addig, amíg minden összeolvadt. Ehhez gyúrtam hozzá a lisztet és 3 db lapot (~35x25 cm) nyújtottam miket 170 fokon világosra sütöttem.

A krémhez a pudingporokat a tejjel összefőztem, kihűtöttem. A vajat habosra kevertem a cukrokkal, majd hozzáadtam a pudingot, készre kevertem.

A töltés menete:      Mézeslap (nálam narancsdzsemmel megkenve)

                                Krém
                                Piskótalap
                                Krém
                                Mézeslap (nálam narancsdzsemmel megkenve)
                                Krém
                                Piskótalap
                                Krém
                                Mézeslap (nálam narancsdzsemmel megkenve)

A bevonathoz a kakaót és cukrot elkevertem annyi vzzel, hogy éppen keverhető legyen és összeforraltam. A tűzről levéve beletettem a margarint, beleolvasztottam, kevergettem majd a sütemény tetejére kentem egyenletesen.



2024. december 31., kedd

Újévi jókívánság virsli rolóval és babapiskótás krémessel


A Karácsony elszaladt a blogozás mellett, kicsit lassítottam, sokat pihentem és ez nagyon jót tett. Nem is sütöttem sokat, csak néró és mákos-meggyes kalács készült itthonra, na meg szentestére a novemberben bemutatott sajttorta, de most szilvaszósszal a tetején.

Szilveszterre is jól bevált receptekhez nyúltam, virsliroló és babapiskótás krémes készült kávéval, mindkettő a férjem kívánsága volt. A krémes süteményt egy kis barackdzsemmel bolondítottam meg pluszban.

Ezekkel kívánok mindenkinek békés, boldog, nevetésben gazdag új évet!





2024. április 14., vasárnap

Babapiskótás krémes kávéval

 


Még húsvét előtt készült ez a babapiskótás sütemény, aminek a receptjét innen töltöttem le. Jól követhető, pontos instrukciók, csak két dolgot változtattam meg.

  • Úgy döntöttem, hogy a babapiskótát a krémbe helyezés előtt kávéba mártom meg, mint a tiramisunál (opcionális).
  • A tetejére kakaós máz készült, mert nem volt éppen otthon étcsokoládém. 4 evőkanál cukrozatlan kakaóport 4 evőkanál cukorral és annyi vízzel elkevertem, hogy sűrű, de keverhető legyen. Összeforraltam és 6 dkg vajat kevertem bele, ezzel vontam be a sütemény tetejét. (opcionális).
  • Persze sima étcsokival bevonva is finom lesz, nem kell feltétlenül ganache-t főzni a recept szerint.

Vigyétek is süssétek, fincsi! :-)



2024. április 5., péntek

Pöttyös mézes



Töltés közben
Még Húsvétra készült ez a mutatós mézes sütemény nálunk. Szerettem volna a nagy kedvenc mézes zserbóhoz hasonló krémes-mézes süteményt kipróbálni. Keresgélés közben akadtam rá erre a mutatós süteményre itt

Abszolút hasonló a mézes zserbóhoz az ízvilág: mézes lapok, főtt vaníliás krém, baracklekvár és csokimáz.

Csak itt 2 lapot kell sütni és a harmadiknak való tésztát kakaóporral színezni és vékony rudakká formálva megsütni.

A recept itt található és jól követhető, ezúttal is köszönöm.

Nem is változtattam semmit, így volt tökéletes. :-)



2024. március 30., szombat

Húsvéti tündértorták


Idén kicsit elhavazódtam, így elmaradt a húsvéti süteményajánlóm (tavalyi itt található). De azért készültem én is a legszentebb ünnepre, például ezekkel a jópofa húsvéti cupcake süteményekkel. :-)

Az alaprecept a csokis muffinom volt meggyel és a tetején némi vaníliapudinggal lazított vajkrémmel. A vajkrémre mentek a különböző díszítések:

  • Bárányos: marshallow cukorból vagdostunk kicsi fehér hengereket a bundának. A fej házi fondantból készült (opcionálisan marcipán).
  • Csibe: a kiszaggatott kerek fej és a kis részletek házi fondantból készültek (opcionálisan marcipán).
  • Nyuszi: a vaníliakrémet kókuszba mártottuk. A fülek és kerek farkacska házi fondantból készült (opcionálisan marcipán).

Ezekkel kívánok mindenkinek áldott Húsvéti Ünnepet! <3



2024. március 17., vasárnap

Csokis piramis kókusszal

 


Nővérem születésnapjára készültem kétféle süteménnyel, az egyik ez a piramis volt, a másikat legközelebb hozom. :-)

Szerettem volna valamilyen látványos csokikrémes sütit és ezt találtam ki. 

Szuper forma és a látvány ellenére nem is bonyolult. Készítettem fázisfotót is a lépésekről. 

Próbáljátok ki bátran akár másmilyen krémmel. :-)

Hozzávalók:

Piskóta:
3 db tojás
3 evőkanál cukor
3 evőkanál liszt
Krém:
1,5 dkg pudingpor (csokis vagy vaníliás)
4 dkg cukor
1,5 dl tej
10 dkg étcsokoládé
12,5 dkg vaj vagy margarin
Díszítés:
Kókuszreszelék

A piskóta hozzávalóiból a szokott módon egy lapot sütöttem: a fehérjét habbá vertem, ment bele a cukor, kisebb fokozaton kevertem tovább picit, hozzáadtam a sárgáját, majd belevegyítettem a lisztet óvatosan. Egy sütőpapírral fedett lemezre vékonyan kikentem - mint a doboslapot. 170 fokon készre sütöttem.
A krémhez a cukorból, tejből, pudingporból pudingot főztem és beleolvasztottam az étcsokoládét, majd hagytam kihűlni.
A vajat kihabosítottam, hozzáadtam a kihűlt pudingot és kész a finom csokikrém.
A piskótalapot 6 csíkra vágtam - egyet szélesebbre hagytam. Öt csíkot betöltöttem csokikrémmel és körbe is vontam. Jól kidermesztettem.
Utána egy éles késsel a hasábot a kép szerint kettévágtam és a kapott háromszög alapú hasábokat piramisszerűen a csokikrémmel megkent szélesebb lapra helyeztem. Bevontam krémmel és megszórtam kókuszreszelékkel.
Másnap szeleteltem.




2024. január 28., vasárnap

Almás krémes

Mostanában valahogy ráálltam a krémes süteményekre hétvégén, mert mindkét lányom nagyon szereti őket. Veronika nagyon lelkesen falta ezt is, pedig az almás pitéhez hozzá sem nyúl... :-D

Ez egy régi, talán Kiskegyedből való recept, még tizenévesen ragasztottam be a könyvecskémben, amikor elkezdtem gyűjteni a recepteket. Régen anyuval többször megsütöttük, eztán valahogy elfelejtkeztem róla.


Hozzávalók:
Tészta:
6 tojás
13 dkg cukor
3 evőkanál víz
15 dkg liszt
1 evőkanál kakaópor
1 kiskanál sütőpor
1 kg alma
Krém:
0,5 liter tej
2 csomag vaníliás pudingpor
18 dkg cukor
2 dkg vaníliás cukor
25 dkg vaj vagy margarin
Tetejére:
1 tábla étcsokoládé

30x40-es tepsi alját kibéleltem alufóliával. A fóliára rászeleteltem a meghámozott almát. A tojásokat szétválasztottam, a fehérjéből kemény habot vertem. A sárgáját a cukorral és vízzel habosra kevertem, ebbe vegyítettem a sütőporral kevert lisztet. A fele tésztát az almára simítottam, a másik felébe belekevertem a kakaóport, ezt a sárga tésztára kentem. 180 fokon készre sütöttem. (Tűpróba!)
A krémhez a pudingporokat elkevertem a cukrokkal és a tejjel és sűrű krémmé főztem. (Elvileg porcukor kellene a zsiradékhoz, de én mindig kristálycukrot főzök bele a pudingba.) Kihűtöttem. A vajat habosra kevertem, ebbe vegyítettem a főtt krémet és a sütemény almás felére kentem. Hűtőben dermesztettem kicsit.
Az étcsokoládét gőz felett kis olajjal megolvasztottam és a krémre kentem.

Sajnos erre a sütire is igaz, másnap, összeérve az igazi! :-)





2023. augusztus 12., szombat

Tündérsüti (puncsos)


Nem igazán ontom magamból a posztokat, de szokás szerint nyáron inkább morzsapitéket és galettet sütök az aktuális idénygyümölcsökkel, gyorsan és egyszerűen. Így új recept mostanában nincs.

Viszont találtam a mappámban egy még tavasszal készült süteményt, amit még nem mutattam be.

Kolléganőm hozott ilyet egyszer és én gyanakodva néztem ezt a Barbie-baba világra hajazó, rózsaszín kockát, milyen is lehet? :-D

A helyzet az, hogy egy roppanós tésztájú, puha krémű, puncsos, finom sütemény! Ami rendkívül dekoratív...

Most a Femina oldaláról szedtem a receptet, tegyetek egy próbát ti is! :-)



2023. május 29., hétfő

Babapiskótás (krémes, rumos)


Valami egyszerű, de krémes süteményre vágytunk a hétvégén, így a "Házi sütemények" című könyvből a meglehetősen  fantáziátlan elnevezésű, "Babapiskótás" süteményre esett a választásom. Az egyszerű név ellenére a képen nagyon jól nézett ki és végül is nem is csalódtam.

A krém liszttel sűrített besamell alapú, ezt legközelebb mindenképpen vaníliás pudinggal készíteném, nekem nagyon hiányzott egyerősebb, vaníliás íz. A máz a tetején a saját kakaós mázam, ebben még nem csalódtam.

Viszont remekül összepuhult másnapra - tényleg várni kell egy éjszakát! - és a család villámgyorsan fogyasztotta. :-)

Hozzávalók:Tészta:
30 dkg liszt
10 dkg margarin
10 dkg porcukor
2 dkg kakaó
Fél csomag szalakáli
1 db tojás
1 dl tejföl
1 csipet só
Krém:
3 evőkanál liszt (nálam legközelebb 1 zacskó vaníliás pudingpor)
5 dl tej
20 dkg vaj
20 dkg porcukor
1 db vaníliás cukor
 20 dkg babapiskóta
1 dl tej
1 dl rum (ennek hiányában rumaroma több tejjel)
Máz:
2 evőkanál cukor
2 evőkanál holland kakaópor
3 dkg margarin
Kis rumaroma

A tészta hozzávalóiból a puha margarinnal linzerszerű tésztát gyúrtam, ketté osztottam és 2 db lapot sütöttem belőle (3 mm vastag) 180 fokon ~10 perc alatt.
A lisztből, tejből sűrű besamellt főztem, kihűtöttem.
A vajat, porcukrot habosra kevertem, ebbe ment a kihűlt krém.
Az egyik lapot megkentem a krém felével, a rumos tejbe mártott babapiskótákat elosztottam rajta - kis hely legyen köztük - és a többi krémmel lezártam. Erre ment a másik lap, majd a kakaós máz.
A kakaót és cukrot összekevertem, annyi vizet adtam hozzá, hogy sűrű, de keverhető legyen. Ezt kis tűzön állandó keverés mellett felforraltam. Ebbe ment a rumaroma és margarin, miután beleolvadt, elkentem a felső lap tetején.
Egy éjszaka állás után az igazi!