A következő címkéjű bejegyzések mutatása: egyéb. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: egyéb. Összes bejegyzés megjelenítése

2024. február 4., vasárnap

Almakompót

Nem is tudom, hogy készítettem-e valaha almakompótot... De nagymamám és anyukám biztosan, erre jól emlékszem. Az almáink romlásnak indultak a kamrában, ezért készült már mostanában almáspite, almás krémes és most almakompót.

Igazán gyorsan összedobható finomság, nem is tudom, hogy eddig miért nem jutott eszembe...

Érdekes volt kint az időjárás a fotózáskor, sütött a nap, csicseregtek a madarak, tavaszias hangulat volt február elején.

Hozzávalók:

1 kg alma
10 dkg cukor
1 liter víz
Fél citrom leve
1 db fahéjrúd
6-8 szegfűszeg

Az almát meghámoztam és feldaraboltam. Beletettem egy lábosba, löntöttem a citromlével és cukorral, mellétettem a fűszereket és felöntöttem a vízzel. Fedő alatt 15 perc alatt puhára főztem, majd hagytam kihűlni.
Sajnos pont elfogyott az egész szegfűszeg, így őrölt került bele, de ez az ízen nem változtat.





2022. december 18., vasárnap

Birsalma likőr

Egy kolléganőm ajánlotta ősszel, amikor szorgalmasan főztem a birsalmasajtot, hogy próbáljak ki egy általa már többször elkészített likőr-receptet. Nem melós a dolog, csak össze kell dobálni és várni 6 hétig, hogy összeérjenek az ízek. Azonnal a "44" likőröm jutott róla eszembe, egy időben mindig azt készítettem a karácsonyi ünnepekre. 

Az eredeti recept itt olvasható. Én vaníliarudat nem tettem bele, nem is volt itthon, de valahogy azt idegennek éreztem az elképzelt ízvilághoz. Csillagánizzsal viszont megbolondítottam.

Kipróbáltam és jelenthetem, remekül sikerült! A főkóstolást már megtartottuk, alig várom, hogy a kis ajándéküvegek címzettjei is megkóstolják ezt a remek italt. :-)

Hozzávalók:

4 birsalma

30 dkg cukor

2 nagyobb fahéj

3 csillagánizs

1 dl rum

5 dl vodka (nálam almapálinka)

A birsalmát megmostam alaposan és felnegyedeltem, a magházat kivágtam. Beletettem egy nagy üvegbe (én rögtön dupláztam, ezért van két üveg a képen :-D) és hozzáadtam a cukrot, fűszereket. Ráöntöttem a rumot, pálinkát (opcionálisan vodkát) és hűvös helyen érleltem 8 hétig.

Néha megrázogattam, hogy olvadjon a cukor.

4-6 hét az előírás, de én 8 hétig hagytam érni. Aztán üvegekbe szűrtem és vagdostam az üvegekbe némi gyümölcsöt is.

Feltettem a díszcsomagolást és .... "Boldog Karácsonyt!" :-)



2021. december 26., vasárnap

Profiterol torony - Boldog Karácsonyt!

Kicsit megkésve, de annál meghittebb, boldog és békés Karácsonyt kívánok mindenkinek!

Köszönöm a kedves kívánságokat, de csak most tudok reagálni, eddig minden figyelmet a családnak szenteltem. :-)

Az idei családi vacsora desszertje egy 2016-os recept ismétlése volt, ami Veronikámnak jutott eszébe idén és kérte, hogy újra készítsem el. Ez a profiterol torony

A készítés menete megegyezik a már megosztott recepttel, csak annyin változtattam, hogy kicsi zöld festéket tettem a tésztába, hogy karácsonyfás legyen a hangulata. De ez sajnos nem nagyon látszott a fánkok külsején, a belsején jobban - arról viszont nem készült fotó. 

Fázisfotókat viszont kattintottam, íme:

Békés Karácsonyt mindenkinek! :-)




2020. augusztus 8., szombat

Fűszeres fügedzsem

 
Roskadásig teli a fügefánk a Kőrös-parton, annyira, hogy a hasunk degeszre tömésén kívül más tervet is kellett kovácsolni...
 
Főztem már fügedzsemet fixálóval fügéből és cukorból, de az nem jött be annyira, mint az anno Görögországból hozott fügelekvárok.
 
Utána olvastam hát a témának és fahájjal, gyömbérrel és citrommal ízesítve igazán fenséges lett a végeredmény. Most már én is elégedetten dőlhettem hátra.
 
Alig várom, hogy palacsintát kenhessek meg ezzel a finomsággal.
 
Hozzávalók:
2,5 kg füge
50dkg cukor
2 zacskó 3:1 zseléfix (1 zacskó 1,25 kg gyümölcshöz elég)
1 kiskanál fahéj
1 kiskanál gyömbér (friss)
1 citrom leve és héja
 
A fügét megmostam, a szárát levágtam és felaprítottam. Hozzáadtam a cukrot és botmixerrel pürésítettem. Fűszereztem, elkevertem és tűzre tettem. Forrás után 5 percig főztem és tiszta üvegekbe töltöttem. Az üvegeket a fixáló leírása alapján azonnal fejre fordítottam 1 perc erejéig.
 

2019. augusztus 2., péntek

Eper shake


Egy forró nyári napon, amikor vágytam a levesre - de nem volt kedvem megfőzni azt - a rakott cukkini mellé eper shaket készítettem. Leves, innivaló és desszert egyben - a lányok boldogan szürcsölgették az egytálétel mellé. És én is.... :-)))
 
Friss gyümölcsből még jobb lenne készíteni, de én most a fagyasztott eperhez nyúltam. Legközelebb szederrel fogom elkészíteni (majd megvárom, hogy a magocskák leülepedjenek).
 
A jópofa poharak a balatoni nyaralás hozadékai - a jégkásásnál könyörögték ki a csajok, aztán számtalanszor újratöltettük őket. :-D
 
Reggelire, ebédre, vacsorára, minden alkalomra ajánlom! :-)
 
Hozzávalók (2 nagy pohár):
1 marék fagyos eper kicsit kiengedve (vagy friss gyümölcs)
1 teáskanál méz (elhagyható)
2,5 dl tej
2 nagy kanál eperfagylalt
2 nagy kanál vaníliafagylalt
 
A megengedett epret a mézzel a turmixgépben összepürésítettem. Hozzáadtam a fagyit és a tejet és egyneművé - szívószállal szívható - kevertettem. Nagyobb átmérőjű, szívószálas pohárban kínáltam.
 
 
 

2016. május 24., kedd

Mézeskalács doboz 50. házassági évfordulóra


Anyósomék barátai májusban ünnepelték ez 50. házassági évfordulójukat. Anyósom azzal a kéréssel fordult hozzám, hogy csináljak Ili néninek és Misi bácsinak egy mézeskalács dobozt a nagy alkalomra. 30 kisebb szívet akart bele, mert annyian készültek a buliba.

Megijedtem a feladattól, mert még nem csináltam ilyesmit, de kedvesen bíztatott, hogy bízik bennem, biztosan megoldom... :-)

A már jól bevált mézes receptemet gyúrtam be a dobozhoz, pihentettem egy napig majd hozzá kezdtem a sütéshez.
 
Másfél adag tésztát gyúrtam be, ami végül soknak bizonyult. 

A maradékból köröket szaggattam és sütés után almalekvárral töltöttem össze. Csak úgy falták a lányok... ;-))

Íme a készítés menete dióhéjban:
  • A mézes tésztát begyúrtam, egy napot pihentettem a hűtőszekrényben
  • Először az 51 db kis szívet sütöttem meg (végül ennyit készítettem, mert így 1966-tól 2016-ig mindegyikre rákerülhetett egy-egy évszám
  • A kisült szíveket beletettem egy akkora műanyag, kerek tálba amiben kényelmesen elfértek - így kaptam képet arról, hogy mekkora doboz kell nekik
  • A mintaként kikeresett műanyag dobozzal kiszaggattam e doboz tetejét és egy nagyobb kört - az alját
  • A doboz oldalának téglalapocskákat sütöttem
  • A készre sütött elemekből és az alábbi fehérjehabból összeállítottam a dobozt: 2 tojásfehérjét 13dkg porcukorral gőz felett kemény habbá vertem
  • Ahol a téglalapocskákat ráállítottam az alaplapra, ott kicsit megfaragtam az alaplapot és úgy nyomtam oda fehérjehabot majd a kivájt résbe állítottam a téglalapot - hogy stabilabb szerkezetet kapjak
  • A kicsi szívekre felírtam a dátumokat
  • A doboz tetejébe szalagot fűztem, hogy könnyebben lehessen nyitogatni
  • Pár napot száradt az egész és mehetett az ünnepségre 
 Nyilván nem lett tökéletes, de végül nagyon tetszett nekem, és ami a lényeg, az ünnepelteknek is. Isten éltessen bennetek sokáig, együtt még számtalan évig!! :-)













2016. február 26., péntek

Tejberizs körteszósszal


Valamelyik nyár végén készült még ez a finomság, csak elfelejtkeztem a képekről. Körtét most is lehet kapni - vagy halászni a fagyasztóból - , így aktuálissá is tehető ez a finomság.

Egyszer régen már bemutattam, hogyan készítem a tejberizst: egy kevés pudingporral sűrítem és mindig főzök alá gyümölcsöntetet. 

Gyors és pompás desszert vagy uzsonna! :-)


Hozzávalók:
Körteszószhoz:
~50dkg hámozott, kockára vágott körte
2dl körtelé
1 púpos evőkanál cukor (ízlés szerint)
1 evőkanál vaníliás pudingpor
Fahéj

Tejberizs:
8dl tej
15dkg rizs
8 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 evőkanál vaníliás pudingpor

A gyümölcsszószhoz a körte kockákat egy lábosba öntöm, hozzákeverem a körtelevet, cukrot, majd gyakran kevergetve addig főzöm amíg a körte megpuhul. Ekkor némi körtelével elkevert pudingporral besűrítem. Megízesítem némi fahéjjal. Üvegtálkák aljára osztom, pillanatnyi kedvem szerint keveset félreteszek a díszítéshez. 
A tejberizshez a tejet felforralom majd hozzáadom a rizst. Gyakran kevergetve, fedő alatt, lassú tűzön kb. 25 perc alatt készre főzöm. Hozzáadom a cukrokat és ha nem találom elég sűrűnek akkor szoktam hozzáadni egy teáskanál vaníliás pudingport kevés tejjel elkeverve. 
A körteszósz tetejére osztom a tálkákban a rizst.
Dekorálható a félretett szósszal, csokoládéval, fahéjjal vagy kakaóporral is. :)

2015. október 17., szombat

"Nekem miért nem sikerül?" - játék :-)


Éva, a Takarékos konyha háziasszonya hívott meg nemrég egy érdekes játékra, vagy inkább őszinteségi próbára. :-) Mindenkinek végig kell gondolnia, hogy mi az a konyhai művelet, ami neki soha sem sikerül. Ilyen bizonyára mindenkinek van, még nekem is.
Tortaként bezzeg jól megy a dolog.... :-))

Kedves Éva, a Te listádhoz azt tenném hozzá, hogy míg a tészta fonásával és a sütemény tetejének zselatinozásával nekem nincs gondom, viszont:
  • A rántás - főleg főzeléknél - szinte soha sem sikerül - nekem sem - elsőre...
  • Nagy bánatomra képtelen vagyok normális szilvás gombócot készíteni... Túl vastag, vagy szétfőtt lesz a tészta és nagyok a gombócok is. Pedig hányszor segítettem a mamáimnak benne... :-( Ma már inkább megveszem félkészen, vagy készítettek az anyósommal.... :-DD
  • Képtelen vagyok olyan hőfokon és lassan rántani a csirkét, hogy az jól átsüljön, pedig imádom a rántott csirkecombot. De ezt is megoldom, ezt anyukámtól szoktam kérni, ha hazautazunk... :-DD
Ezek a legfontosabb problémák, amelyeket a legjobban zavarnak és szívesen úrrá lennék rajtuk.

Kíváncsi lennék rá, hogy Dina - akinek hatalmas élvezet olvasni az írásait a problémamegoldásairól - és Janka - akinek imádom a stílusát és a receptjeit - vajon mivel küszködnek meg a legjobban a saját konyhájukban? 

Szóval             Csak, mert szeretem             és                     Dina világa            ??? :-)))


Persze bárki leírhatja megjegyzésben a saját nehézségeit, vagy szabadon elviheti a játék logóját és posztot írhat róla. És persze megköszönném ha egy-egy jó tanáccsal segítenétek az én nehézségeimben! :-)

2014. január 4., szombat

Sóban sült ananász narancsöntettel- egy különleges desszert

 

Biztosan Ti is jártatok már úgy, hogy a tévében elcsíptetek egy receptet, amit tátott szájjal és kissé hitetlenkedve néztetek...na én ezzel így voltam! 

Váltogatva a csatornák között egy novemberi délután megálltam egy francia tengeri só lepárló üzemet bemutató műsornál ahol egyszer csak a műsorvezető kötényt kötött és azt mondta, egy nagyon finom és egyszerű desszertet mutat be, a sóban sült ananászt.

Szerencsére nem volt bonyolult a receptúra így gyorsan papírra vetettem és szentül elhatároztam, hogy adandó alkalommal kipróbálom. (Egy ananász, 1 kg só és némi segédanyag, több is veszett már Mohácsnál... :-D) Ez az alkalom pedig karácsony 1. napjának ebédje lett, ami után igazán jól esett már egy kis gyümölcs a sok dőzsölés után...

Számomra különleges és nagyszerű élmény - sós, édes, ananászos és narancsos egyszerre - volt így fogyasztani az ananászt, eltudom képzelni valamilyen könnyű grillhús mellé köretként is. A családot ugyan most megosztotta ez a "találmány", de többségben voltunk a rajongói oldalon. :))

Hát lássuk:

Hozzávalók:

1 kisebb ananász
1kg tengeri só (a műsorban 2kg volt nagyobb ananásszal és vastagabb sóréteggel)
1 tojásfehérje
1 lime leve
1/2 citrom leve

Narancsöntet:
1 narancs
5dkg nádcukor (a műsorban 10-et mondtak, szerintem az brutál sok!)
Csipet fahéj
1 db csillagánizs

A sót, tojásfehérjét, lime-és citromlevet egy tálban összekevertem, amolyan "malterszerű" masszát kell kapni.  Egy tepsi aljába - nálam egy jénai tál teteje - egyenletesen és vékonyan bele kell nyomkodni egy réteg sót. Erre rá kell fektetni az ananászt - a leveleivel együtt!! - és a gyümölcshúst "iglu-szerűen" körbe kell tapaszolni sóval. A levelek kívül maradnak a burkolásból.

150 fokos sütőben 1,5 óráig tart a sütés, ezalatt a só megfeketedik. Ezután egy órát hagyni kell hűlni. 

 Közben a narancs levét ki kell facsarni, hozzáadni a cukrot, fahéjat és csillagánizst és fel kell forralni. 10 perc állás után le kell szűrni.

A meghűlt sóréteget le kell kalapálni - szó szerint! - a gyümölcsről, kicsit megtisztogatni kézzel a maradék sótól és lehet szeletelni.

A langyos szeleteket narancsöntettel kell tálalni.

Nézzétek a hátra maradt sóágyat! :) :




2013. december 23., hétfő

Ünnepi jókívánság :)

 

Minden kedves olvasómnak és idetévedő látogatómnak áldott, mézeskalács illatú, családi körben és szeretetben eltöltött Karácsonyi Ünnepeket kívánok!



2013. december 18., szerda

Bloggerkarácsony 2013 - Ajándékot kaptam :)

 

Dina kezdeményezésére elindult idén az ünnepek előtt egy kedves játék, amelyben jelentkezni lehetett arra, hogy sorsolás útján valakinek kedveskedhessünk - és valaki kedveskedhessen nekünk - egy saját készítésű kis gasztro-csomaggal. 

Fortuna nekem Szofikát jelölt ki, aki külföldön él és januárban lesz itthon, akkor küldök neki egy kis meglepetést. Jómagam pedig Mártitól kaptam a mai napon egy fantasztikus csomagot!

Márti nemcsak rám, hanem a lányaimra is gondolt, amivel különösen megmelengette a szívemet! Ezen kívül kézügyességének köszönhetően azt is elintézte, hogy nálunk bizony mindenképpen essen egy kis hó Karácsonykor. :-D 

Nézzétek csak milyen jó voltam! :) : 
  • kakukkfű, rozmaring Márti kiskertjéből
  • dió-grillázs saját termésből
  • naspolyalekvár
  • narancsos gyömbérlekvár
  • sütőtök chutney
  • keksz-szalámi
  • két fellógatható, havazást imitáló dísz
  • számtalan szépséges, színes, karton-karácsonyfa dísz

Nagyon-nagyon szépen köszönöm Márti a kedvességed és a sok finomságot, szépséget!!! :)



2013. október 10., csütörtök

Életem első - és tutira nem utolsó :-D - birsalmasajtja


Nagyon szeretem a birsalmasajtot, de nem túl gyakran jutok hozzá. Tavaly Anyukám készített, ami kicsit puha lett de isteni finom! Többek között ebből készült kisebbik lányom személyre szabott keksze, a Petra keksz

Amúgy meg imádtuk a múlt ősszel többszörösen megismételt Birsalmás pitetortát is, ez idén is tutira gyakran fog készülni. Na és természetesen dédelgetek egy torta ötletet is a témában, de pszt! ;-)

Most úgy döntöttem, hogy saját magam is megpróbálkozok a birsalmasajt készítéssel és jelentem, sikerült!

Köszönet az instrukciókért: Muskátli Büfének és Lajos Mari oldalának.





Dióhéjban a készítés: az almát megtisztítottam, negyedbe vágtam, kivájtam a magházat. Vízzel felöntve 20 perc alatt puhára főztem. Leszűrtem, eltávolítottam a héjakat. Botmixerrel pürésítettem és lemértem a gyümölcspépet. Püré-kilogrammonként 80dkg cukrot adtam hozzá és még 20 percig főztem jó sűrűre. Szilikonos muffin formákba illetve alufóliával kibélelt formákba öntöttem, melyeknek aljára tetszés szerint diót, mandulát, mogyorót szórtam. Én már 1,5 óra múlva ki tudtam venni egyben a kis formából a sajtot, de csak egyet - szigorúan kóstolásra! :-) - a többieket másnap szedtem ki.

Most a 2 hetes száradás időszaka jön, aztán meglátjuk megérik-e hideg helyen a Karácsonyt, vagy sokkal előbb a pocakunkban végzik! :)

2013. szeptember 26., csütörtök

A nagy haluska-teszt SAD 18-ra - na meg a családnak...:)


Itt az újabb SAD (Süss!Alkoss!Díszíts!) játék fordulója, amelynek témája nem más, mint "Falusi konyha, népi ízek". A Helsinkiben élő Ildikó azt kérte tőlünk, hogy elevenítsük fel neki ezeket az ízélményeket.

Az előző SAD fordulóban közzétettem egy kérést, miszerint ha van valakinek jól bevált "haluska receptje", az küldje el nekem, mert a férjemben egy régi tányér gyermekkori emlékeket ébresztett fel. Köszönöm a recepteket amiket kaptam, és boldogan jelentem, köztük volt az igazi! :) 
Legalább is az, ami a férjem számára az igazi!

Közben rájöttem, hogy többféle tésztát is haluskának neveznek. Egyrészt itt van ez a tojásból-lisztből-sóból gyúrt tészta, amely férjemnek az igazi lett. Aztán bemutatok még egy fajtát, ami főtt burgonyából készül de van ahol a reszelt, nyers burgonyából készült sztrapacskát is haluskaként emlegetik.

1. A haluska, amelyet kerestem:

Két helyről is megkaptam a receptet, egyrészt egy szarvasi nénitől, akinek az írását le is fotóztam.
Másrészt a Facebook-on írta Németh-Roszik Andrea válaszul egy főtt krumpli alapú receptre:
"Milyen érdekes, Szarvason teljesen mást neveznek haluskának: liszt, só, tojás, víz. Nyújtják, kicsit szikkasztják, keskenyre-szélesre metélik, kifőzik. Megy rá túró/brindza/mák/dió stb."

Sokat segített még Anett barátnőm is, aki egy érdekes cikkre hívta fel a figyelmemet a házi tésztagyártással kapcsolatban.

Na, ezekből állt össze a keresett íz:

Fél kiló átszitált liszt közebébe mélyedést csináltam, beleütöttem két tojást és fél bögre vízben oldott 1 evőkanálnyi t.

Gyors mozdulatokkal tésztát gyúrtam és simára dolgoztam. Letakarva 10 percet pihentettem.

Kinyújtottam, csíkokra vágtam majd metéltekre szabtam. Forrásban lévő sós vízben kifőztem. Nem öblítettem hanem forró zsírban megforgattam.

Juhtúróval és tejföllel tálaltam.



A lényeg: kiporcióztam egy adagot férjem gyerekkori tányérjába, izgatottan várakoztam mire jött az ítélet: "Igen, ez az! Mint a mamáé!" :))) Annyi kritika érte csupán a ház elejét, hogy legközelebb még vékonyabbra vágjam a metéltet. Úgy lesz!


2. Főtt burgonya alapú haluska:

Ez a recept Hémangitól származik innen. Finom ez a verzió is, de most egy másik ízt kerestünk.


Egy tartalmas káposztaleves után narancsos fügedzsemmel fogyasztottuk és rendkívül ízletes volt. Köszönöm ezt a receptet is! :)

3. Reszelt, nyers burgonya alapú haluska:

Ezt a receptet e-mail-ben kaptam Alicia Marenciktől egy szuper video-anyaggal megspékelve:

http://www.akosatorobi.sk/video/323/bryndzove-halusky-recept-na-halusky-s-bryndzou


"Haluška - 2 személyre

2 nagyobb krumpli
1 tojás elegendő,/én szoktam tojás nélkül is csinálni/ só,
kb 35 dkg /a krumpli nagyságától függ/ grízes vagy félgrízes  liszt/ HU-ban rétesliszt néven vehető/ 
A fövésben levő sós vízbe szaggatjuk a tésztát, kb 3-5 percig főzzük-amikor a víz tetejére kerül, leontjuk
A haluskát lehet készíteni tehéntúróval , pirított édes káposztával, télen dinsztelt hordós káposztával, esetleg tojással mint  tojásos nokedlit :-)"

Nagy köszönet ezért a részletes receptért is! :)) Most nem jutott időm rá, hogy ezt a verziót is elkészítsem, de ami késik, nem múlik!