A következő címkéjű bejegyzések mutatása: klasszikus torták. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: klasszikus torták. Összes bejegyzés megjelenítése

2018. március 16., péntek

Kongó torta gyümölccsel és élő virággal


Annyira bánt, hogy nincs több időm mostanában a blogomra, de igyekszem ezen változtatni.
Persze ezzel párhuzamosan a sütésre sincs időm, hiszen a kettő hatással van egymásra. :-) Mostanában inkább ismétlések történtek a konyhámban, régi receptek újra és újra. Ezt a jelen idő is bizonyítja, éppen bedobálós túrós süti sül a sütőben - ez időben körtebefőttel.
 
A múlt héten viszont készült egy csodás torta kozmetikusom 60. születésnapjára. A kongó torta a kedvence, így az készítettem el hagyományos módon: dobos lapok hézagosan megkenve doboscukorral majd mogyorókrémmel megtöltve.
 
A díszítés azonban modernebb lett: egy könnyű, tejszínes mogyorókrémmel bevontam a tortát és eperrel, áfonyával és apró, élő virágokkal (rózsa, korallvilág) díszítettem. Liofilizált eperdarabkákat hintettem a közepére.
 
A virágok rövidre vágott szárát szorosan alufóliába tekertem, úgy szúrtam a tortába.
 
Végül az egész díszítést lefújtam ehető, csillogó, bordó sprayvel. Szerintem gyönyörű lett...
 
Isten éltessen Kati sokáig még egyszer!
 
 
 
 

2015. július 6., hétfő

Puncstorta - hagyományosan


Apósom kedvence az igazi, piskótakockákból és szirupból összeállított puncstorta. Ezért gyakran készítem ezt a tortát családi ünnepekre. Most igazán aktuális, hiszen a nyári melegben a krémes, tejszínes torták nem bírják sokáig, nem úgy ez a finomság! :-)
A puncstorta bevonata a fondán, amely a minyonok bevonóanyaga is. Én több fajta módszert alkalmazok a puncstorta bevonásához, mikor mit:
  • Cukrászdában veszek egy kevés fondánt, azt olvasztom a torta tetejére - alatta lekvárral vonom be a piskótát a bőrös oldalon (ez fontos, mert az alsó, sütőpapírral érintkező oldal lyukacsos, így könnyen beszívja a bevonatot!)
  • Veszek a boltban vízzel kikeverhető cukormáz port - szintén lekvárral bevont piskótára
  • Porcukorból és citromléből sűrű mázat keverek, színezem, ezzel vonom be a tortát - itt is lekváros a piskóta alatta
  • "Csalok", és házi fondantból nyújtott lappal fedem be a tortát - itt puncsos vajkrém van a piskótán
Ezen kívül a torta oldalára mindig készítek egy kevés puncsos vajkrémet, hogy szépen bevonhassam és a szélét dekorálhassam. 

Van már itt a blogon egy nagyon hasonló torta, az Angol puncstorta, amely viszont az én nagy kedvencem az ízesített tejszínhabbal a tetején. Próbáljátok ki mindkettőt!

Itt tojáshabbal díszítettem a tortát
Hozzávalók:
10db tojás
25dkg cukor
33dkg liszt
12 evőkanál víz
Citrom és/vagy narancshéj 

Baracklekvár

Szirup:
3dl víz
18dkg cukor
Piros festék
Rum, citromlé, citrom és/vagy narancshéj

Krémbevonat:
2dkg puncsos pudingpor
2dl tej
6dkg cukor
10dkg vaj vagy margarin

A piskótához a tojásfehérjéből kemény habot vertem, a sárgáját pedig habosra kevertem a cukorral és a vízzel. Beletettem a citrushéjakat. Hozzáadtam a lisztet, majd a kemény tojáshabot. Két darab, zsírozott-lisztezett, kerek, 22cm-es tortaformában elosztottam~40 perc alatt, 180 fokon tűpróbáig készre sütöttem. Kihűtöttem. Az egyiket lapjában ketté vágtam, a másikat ~1,5x1,5cm-es kockákra daraboltam.
 
A két lapba vágott piskótákat a vágási felületen megkentem baracklekvárral, az alsó köré tortakarikát illeszetettem.

A piskótakockákat egy nagy tálba tettem. A sziruphoz a vizet a cukorral felforraltam, ízesítettem, szineztem. A kockára vágott piskótákat nyakon öntöttem a sziruppal és óvatosan elkevertem. Az így kapott tölteléket belenyomkodtam a piskótával bélelt tortaformába. Rátettem a felső piskótát is, hagytam kihűlni.

A krémhez a tejből, cukorból, pudingporból sűrű krémet főztem. Miután kihűlt, a habosra kevert vajhoz adtam, elkevertem. Ezzel a krémmel vontam be az áthűlt torta oldalát és díszítettem a szélét.

A tetejét a fent felsorolt megoldások egyikével díszítem.


2015. február 24., kedd

Csokitorta zsinórdísztítéssel 2


 
Már sokszor írtam róla, hogy mennyire tetszenek a retro díszítésű torták, azon belül is a zsinórdíszítéssel dekoráltak. Egy főtt, étcsokoládé krémmel szépen betöltött torta, rajta a fényes csokoládébevonat, szélén piskótamorzsával panírozva, na és a zsinórdíszítés, szerintem több nem is kell egy szép tortához. :-)



Próbálkoztam már ezzel a technikával máskor is, legutóbb egy babaváró csokitortán. A különbség az, hogy ott kókuszreszelékkel paníroztam a torta oldalát, míg most a piskóta felvágásakor lepotyogott morzsával. 


A témába vág még - igaz nem a díszítésben - a nagymamám és testvére által készített menyasszonyi babatorta is, amellyel kapcsolatban játékot is rendeztem tavaly a blogomon.  


2014. augusztus 2., szombat

Sacher torta szederöntettel

 

Az egyik kedvenc tortánk, ami igazán gyorsan összedobható és nem kell krémkészítéssel vacakolni. Tölteléke most az idei, friss sárgabarack dzsem lett, körítésként pedig némi szederöntetet tálaltam mellé.


A recept - némi történelmi háttérrel körítve - itt található, az öntethez szedret és kevés cukrot főztem össze egy kiskanál vaníliás pudingporral.


A legközelebbi bejegyzésben egy csajos, szülinapi tortát hozok fondant burkolattal, aminek alapja szintén ez az egyszerű, de annál fenségesebb torta.


Gyerekek és felnőttek abszolút kedvence, ezt garantálom! :)



2014. március 28., péntek

Kongó torta - hagyományosan

 

Régóta tervben volt már, hogy miután elkészítettem egy újságból kapott receptből a Kongó tortát, készítsem el annak a "hivatalos" változatát is.

"Az 5 doboslap közül kettőt egész vékonyan, hézagosan megkenünk olvasztott cukorral. A tortát ezután úgy töltjük meg pralinéval ízesített vajkrémmel, hogy a második és a negyedik lap legyen a doboscukorral bevont tészta. A kifagyasztott tortát másnap megkenjük forró gyümölcsízzel, majd barna színű fondánnal áthúzzuk. A torta oldalát kongó mandulával panírozzuk, fondánnal áthúzott tetejét krémmel és kongó mandulával díszítjük." (Dunszt Károly, Cukrászati ismeretek 2./1979) 

Ezt a tortát gondolatban hozzáfűzöm a már posztolt, klasszikus tortákat bemutató összefoglalómhoz.

Hozzávalók:

Piskóta:
5db tojás
5 evőkanál cukor
5 evőkanál liszt

Krém:
3dl tej
1 csomag vaníliás pudingpor
8dkg cukor
25dkg margarin
8dkg cukor&8dkg mandulából készült grillázs
Kevés vaj és lekvár

Díszítés:
Fondán vagy cukormassza bevonó (kapható por formájában vagy főzhető otthon, én most készen kaptam egy keveset)
Kongó mandula:  cukorba és kevés vízbe forgatott hántolt mandula, amit teflon edényben megpörkölünk

A piskótához a tojásokat szétválasztottam. A tojásfehérjét kemény habbá vertem, hozzáadtam a cukrot és addig kevertem míg az fel nem olvadt a habban. Ekkor hozzáadtam a tojássárgákat egyenként, majd a lisztet. A lisztet széles fakanállal, lassú, keverő mozdulatokkal vegyítettem a habba úgy, hogy minél kevésbé törjön meg az. Sütőpapírral fedett sütőlemezre 5 kerek lapot kentem ki belőle fél centi vastagon és 170 fokon készre sütöttem őket. 

A grillázshoz a cukrot sötét színűre olvasztottam, hozzáadtam a mandulát és egy kevés vajat. Olajos sütőlapra öntöttem, kihűtöttem, összetörtem.

A krémhez a tejből, cukorból, porból sűrű pudingot főztem, kihűtöttem. A margarint habosra kevertem, hozzáadtam a grillázst. Egynemű, habos krémmé kevertem. 
A kész krémmel összetöltöttem 5 db lapot, betettem a hűtőbe dermedni. Másnap a tetejét lekvárral megkentem, a fondánt felolvasztottam és barnára színeztem kakaóporral. A torta tetejét egyenletesen bevontam. A szélét grillázzsal és kongó mandulával paníroztam, a tetejét is így dekoráltam.




2014. március 13., csütörtök

Dobos alapú tortaklasszikusok - összefoglaló


Az elmúlt bő fél évben egy kedves bloggertársnőm, Dina inspirálására végigsütöttem azokat a klasszikus tortákat, amelyek receptúrájában felismerhető a nagy tortaelőd, a Dobos torta hatása.

Remélem mindenki kedvét leli ebben a kis összefoglalóban, amelyből elárulom, hogy a legnagyobb kedvencem a Szapáry- és a Tigris torta volt.

A receptekért kattintsatok a torták nevére.








2014. március 4., kedd

Japán torta a "Dobos alapúak közül" - Flórának :)


Az egyik kedvenc blogom, Flóra internetes naplója nemrég ünnepelte a 3. születésnapját. A nagy esemény kapcsán egy játék is kiírásra került, amelynek keretében Flóra kedvenc alapanyagainak - csokoládé, fahéj, marcipán, túró, mogyoróvaj - felhasználásával (egy vagy több kiválasztott kedvenccel) kellett készíteni valamit. 
 
Már amúgy is készültem a Dobos alapú klasszikus torták sorozatom kapcsán megsütni a Japán tortát, így ezt most Flórának ajánlom két kedvence felhasználásával: csokoládé, marcipán.

Flóra, Isten éltesse a blogodat és Téged nagyon sokáig! :)

Néhány szó a Japán tortáról és arról, hogy kerül a már fent említett klasszikusok közé: Ennek a tortának az alapja is doboslap ami meg van variálva színes marcipánlapokkal. A töltelék a csokikrém mellett vanília krém is. Ennek eredményeképp egy vidám, színes vágási felületet kapunk egy finom torta kóstolása mellett. :)


Hozzávalók:

Piskóta:
4db tojás
4 evőkanál cukor
4 evőkanál liszt

Krém:
3dl tej
3dkg vaníliás pudingpor
12dkg cukor
3dkg vaníliás cukor
10dkg étcsokoládé
25dkg margarin

~30dkg marcipán (rózsaszín és zöld)

4 tojásfehérjét kemény habbá vertem, hozzáadtam a cukrot és addig kevertem míg az fel nem olvadt a habban. Ekkor hozzáadtam a tojássárgákat egyenként, majd a lisztet. A lisztet széles fakanállal, lassú, keverő mozdulatokkal vegyítettem a tésztába úgy, hogy minél kevésbé törjön meg az. Sütőpapírral fedett sütőlemezre 4 kerek lapot kentem ki belőle fél centi vastagon és 170 fokon készre sütöttem őket.
A  tejből, cukorból, pudingporból sűrű  krémet főztem. Kétfelé osztottam, az egyik felébe beolvasztottam az étcsokoládét. Miután kihűlt, a margarint habosra kevertem majd szintén ketté osztottam, egyik felébe a vanília-, másikba a csokoládé puding ment.

A rózsaszín marcipánból 1, a zöldből 2 db kerek lapot nyújtottam, akkorát mint a doboslapok.

Az alábbi sorrendben töltöttem meg a tortát: doboslap-vaníliakrém-zöld marcipán lap-vaníliakrém-doboslap-vaníliakrém-doboslap-csokikrém-rózsaszín marcipán lap-csokikrém-doboslap-csokikrém és zöld marcipán lap.

Az oldalát bekentem a maradék csokikrémmel és körben apró krémpettyekkel díszítettem.


2014. február 22., szombat

Szapáry-torta, egy újabb klasszikus

 

Úgy vélem a Szapáry-torta is beleillik a Dobos torta alapján készült klasszikusok közé, bár itt csak a piskótalapot használjuk a neves tortaelődtől:

"Az öt vagy hat doboslapból készített tortát kávés vajkrémmel töltjük. A tetejét és oldalát bevonjuk kávékrémmel, oldalát piskótamorzsával panírozzuk. A tortára nyomózsákkal formálunk díszítést kávékrémmel és barackízzel körkörösen." Dunszt Károly, Cukrászati ismeretek 2./1979)

A torta névadója egyébként Szapáry Gyula egykori politikus, a konyhai örömök nagy barátja volt.

Kicsit reformra vettem az elkészítést, így a piskótalapokhoz Graham lisztet és nádcukrot használtam. A főtt, puding alapú kávékrémbe is nádcukor került míg a tetejére díszítésként a saját főzésű sárgabarackdzsemem.

Higgyetek nekem, ez a torta megérdemel egy esélyt a kóstolásra, isteni harmóniában van a kávékrém a barackízzel! Petrámnak készítettem egy előrehozott szülinapi köszöntéshez és egyszerűen imádta ezt a tortát - velünk együtt... :)



Hozzávalók:

Piskóta:
5db tojás
5evőkanál Graham liszt
5 evőkanál nádcukor

Krém:
1 csomag tiramisu ízű pudingpor
12dkg nádcukor
1 csésze erő kávé (0,7dl)
1 teáskanál instant kávé
4 dl tej
20dkg vaj vagy margarin
1 csomag vaníliás cukor

Sárgabarackdzsem

A piskótához a tojásokat szétválasztottam. A tojásfehérjét kemény habbá vertem, hozzáadtam a cukrot és addig kevertem míg az fel nem olvadt a habban. Ekkor hozzáadtam a tojássárgákat egyenként, majd a lisztet. A lisztet széles fakanállal, lassú, keverő mozdulatokkal vegyítettem a habba úgy, hogy minél kevésbé törjön meg az. Sütőpapírral fedett sütőlemezre 5 kerek lapot kentem ki belőle fél centi vastagon és 170 fokon készre sütöttem őket.

A krémhez a tejből, kávékból, cukorból, pudingporból sűrű krémet főztem, kihűtöttem. A margarint habosra kevertem, hozzáadtam a pudingot és a vaníliás cukrot. Egynemű, habos krémmé kevertem. 

A kész krémmel összetöltöttem az 5 db lapot, bevontam az oldalát is. A tetejére a maradék krémből koncentrikus köröket rajzoltam nyomózsák segítségével. A körök közti hézagot barackdzsemmel töltöttem ki.


2014. január 18., szombat

Tigris torta /egy újabb Dobos-alapú klasszikus/ From Juci bulijára :)

 

Már nagyon régen készültem ennek a tortának a bemutatására, hogy folytassam a Dobos-alapú klasszikus torták bemutatásának sorát. Most ezzel kopogtatok virtuálisan From Juci blogszülinapi bulijának ajtaján....

"Sziasztok! Kér valaki egy szeletet?" :))

A Tigris torta alapja egy ugyanezt a nevet viselő szelet: "Készítéséhez dobos felvert lap és rumosdió vajkrém szükséges. Öt tésztalapot megtöltünk vajkrémmel, tetejét bevonjuk krémmel, azután a süteményt hűtőben tároljuk. Közben a hatodik doboslapra kulőrrel pontokat, illetve foltokat rakunk....A lapot ezután áthúzzuk doboscukorral, és tetszés szerint téglalap vagy háromszög alakúra vágjuk....A tigris szelet és a hozzá hasonló módon készülő a tigris torta a pontozás, illetve a foltok felrakása miatt munkaigényes készítmény, ezért többnyire csak bemutatókon, kiállításokon szerepel." (Dunszt Károly, Cukrászati ismeretek 2./1979)

Szerintem egyáltalán nem bonyolult az elkészítése ha valaki már járatos a doboscukor készítésben. A külön sütött vékony lapok hamar kihűlnek, így sütés után gyorsan összerakható a torta. Én reggel fél nyolckor kezdetem el sütni és 10 órára már betöltve, áthúzva állt a torta a hűtőben. :)


Háttérben szülőfalum templomtornya....:)
Én az alábbiak szerint oldottam meg a készítést:

Hozzávalók:

Piskóta:
5db tojás
5 evőkanál cukor
5 evőkanál liszt
1 evőkanál kakaópor

Krém:
3dl tej
15dkg cukor
Rum vagy rumaroma
1 csomag vaníliás pudingpor
15 dkg pörkölt, darált dió
20dkg margarin

+ 15dkg cukor és egy csepp ecet a tetőhöz

A piskótához a tojásokat szétválasztottam. A tojásfehérjét kemény habbá vertem, hozzáadtam a cukrot és addig kevertem míg az fel nem olvadt a habban. Ekkor hozzáadtam a tojássárgákat egyenként, majd a lisztet. A lisztet széles fakanállal, lassú, keverő mozdulatokkal vegyítettem a habba úgy, hogy minél kevésbé törjön meg az. Sütőpapírral fedett sütőlemezre 6 kerek lapot kentem ki belőle fél centi vastagon és 170 fokon készre sütöttem őket. A tálban hagytam egy kevés piskótát, hozzákevertem a kakaóport és az egészet beleszedtem egy papírból csavart tölcsérbe. Ennek a végét kivágva az egyik kikent lapot megcsíkoztam sütés előtt.

A krémhez a tejből, cukorból, porból sűrű pudingot főztem, kihűtöttem. A margarint habosra kevertem, hozzáadtam rumot, a pudingot és a diót. Egynemű, habos krémmé kevertem. 

A kész krémmel összetöltöttem 5 db lapot, betettem a hűtőbe dermedni.

A csíkos laphoz a cukrot egy csepp ecettel karamellizáltam, majd kenőkéssel gyors mozdulatokkal elkentem a lapon. Vártam egy fél percet és egy hosszú kés margarinnal megkent élével a cukorba nyomkodtam a szeletek helyét. Addig ismételtem ezt míg a cukor meg nem kötött.

A kész doboslapot ráhelyeztem a betöltött tortára, megvártam hogy teljesen kihűljön és a maradék krémmel befejeztem a dekorálást.





2013. december 3., kedd

Dobos torta cukor-kupolával

 

Edit barátnőm anyukájának készült ez a torta meglepetésként a 60. szülinapjára. Mivel két cukros is volt az ünneplő csapatban, ezért Graham liszttel és nyírfacukorral készült, hogy kedvezőbbek legyenek a bűnözési adatai. :)
 

A dobos torta önmagában is olyan szép, hogy némi krém-díszítésen kívül, amit végigfuttatunk az oldalán, nemigen kíván más dekorálást. Mivel elszámoltam magam a cukor-olvasztásnál a tetőhöz - és maradt még olvasztott cukor a lábosomban - kipróbáltam egy dekorálási módot.
  • egy merőkanál domború részét alaposan megolajoztam,
  • a lábos aljában addig kevergettem a maradék olvasztott cukrot, míg az érezhetően megsűrűsödött,
  • ekkor a fakanállal gyors mozdulatokkal össze-vissza "becsíkoztam" rácsszerűen a beolajozott kanalat,
  • kicsit vártam és óvatosan a rácsok alá piszkáltam egy kés hegyével, próbáltam megmozdítani az egészet,
  • amikor már hozzá tudtam nyúlni, a kezemmel megmozgattam a rácsot,
  • megvártam amíg teljesen kihűlt, alul letörtem a felesleges, kiálló részeket (torokfájásra jó elszopogatni a maradék, dermedt cukrot!) és a torta közepére helyeztem
Bevallom, egyszer már próbálkoztam ezzel a módszerrel sikertelenül, de most végre összejött! Úgy érzem a titok 3 nyitja: jól legyen megkenve a kanál hátulja, kellően legyen sűrű az olvasztott cukor (ha híg, megfolyik), bátornak és merésznek kell lenni amikor megmozgatom a formán!

Isten éltessen Jolika még egyszer! :)



2013. november 10., vasárnap

Stefánia torta - egy újabb, Dobos-alapú klasszikus

 

Folytatom most azon torta klasszikusok sorát, amelyek receptúrájánál nagyon érződik a Dobos torta hatása. (További részletek a témáról itt )

Szeletkép egy régebbi Stefániámról
A Stefánia torta nem más, mint egy dobos lapokból álló, rokokó krémmel összetöltött torta, amelynek kakaóporral van meghintve a teteje és csokoládés édes morzsával panírozva a széle. (Dunszt Károly, Cukrászati ismeretek 2./1979) A rokokó krém a könyv szerint egy sötétebb, erősen csokoládé ízű vajkrém, amelynek legalább 2/3, de minimum fele párizsi krém, a másik fele pedig alapvajkrém. 

Az én Stefániámhoz a lapokat a klasszikus piskótarecept alapján készítettem: 

Tojásonként 1 evőkanál cukorral és ugyanennyi liszttel. 

6 tojásfehérjét kemény habbá vertem, hozzáadtam a cukrot és addig kevertem míg az fel nem olvadt a habban. Ekkor hozzáadtam a tojássárgákat egyenként, majd a lisztet. A lisztet széles fakanállal, lassú, keverő mozdulatokkal vegyítettem a habba úgy, hogy minél kevésbé törjön meg az. Sütőpapírral fedett sütőlemezre 6 kerek lapot kentem ki belőle fél centi vastagon és 170 fokon készre sütöttem őket.

Krémnek a kedvenc étcsokoládés krémemet használtam, a torta tetejét kakaóporral dekoráltam, a szélét étcsokoládé-reszelékkel paníroztam. 

Némi marcipán is került a tortára, hogy a családi ebéden - amelyre a torta készült - legyen a lánykáimnak mit lelopkodni... :)


2013. október 7., hétfő

Dobos torta (az eredeti?) - folytatom a torta-klasszikusok sorát


Megmutattam már a blogon néhány torta-klasszikust: a Blaha Lujza tortát, a Kongó tortát, a Sacher tortát, és volt már Dobos tortás bejegyzés recept nélkül itt és itt

A Kongó tortánál érkezett Dinától egy érdekes megjegyzés arra vonatkozóan, hogy szerinte: "Ezek az évek, amikor kitalálgatták ezeket az "új" tortákat, erős kreativitás-hiány jellemezte. Értem én, tudom én, hogy anno kevés alapanyagból kellett alkotni, de ez (a Kongó torta) egy átszerkesztett Dobos, némi csonthéjassal, semmi egyéb. Sok "klasszikus" tortánál érzem ugyanezt, ritka az igazán kreatív, új ízeket hozó megoldás abból az időből."

Utána néztem a dolognak és tényleg van jó néhány torta amelyeknél az alaprecept nagyon hajaz a Dobosra néhány változtatással. El is határoztam, hogy szépen sorba veszem ezeket a tortákat és letesztelem mindet.  

De akkor jöjjön a fő ihlet-adó, a Dobos torta, ami még szeptemberben készült Mária napi köszöntésre az anyósomnak. :)

A dobos torta eredeti receptje (Dunszt Károly, Cukrászati ismeretek 2./1979):
(Én egy kisebb, 4 tojásos változatot készítettem)





2013. augusztus 13., kedd

Kongó torta - egy újabb klasszikus a konyhámból


A most következő torta méltó párja a blogomon oly népszerű Blaha Lujza tortának, hiszen mindketten a régi idők, klasszikus tortái közé tartoznak, amelyekkel manapság ritkábban találkozhatunk a cukrászdák pultjaiban.

Most egy kapott receptből dolgoztam, ami már jól bevált egy olyan családban, ahol az ünnepelt laktózérzékeny. A megfelelő margarint és csokoládét választva így egy laktózmentes Kongó torta lesz a végeredmény.

Kicsit másképp tanultam ezt a receptet annak idején a cukrász-gyorstalpalóban, ott dobos-lapok között pralinékrémmel kellett tölteni és csak két lap lett doboscukorral hézagosan áthúzva. A tetejére barna színű fondán került. (Dunszt Károly: Cukrászati ismeretek II., 1993) Azonban nagyon finom lett ez a változat is, csokikrémmel és minden rétegnél a roppanós cukorbevonattal.

Arra még szeretném felhívni a figyelmet, milyen gyönyörű sárgák lettek a piskótalapok, hála Nagypapám jól tartott tyúkjaitól származó tojásoknak! :))

Érdemes megnézni Mónikánál, hogy mennyire más a Váncza-féle Kongó torta. :)

Recept:

Tapasztalataim:
  • Nem tér ki a receptúra a tortalapok átmérőjére és nekem rögtön gyanús lett, hogy 5 tojásból hogy lehet 8-9(!) db lapot sütni?? (Arról nem is beszélve, hogy a fényképen a torta is csak 6 lapból áll!) Így rögtön másfél adagot készítettem a piskótához és pontosan 6 lapot tudtam sütni 23 cm átmérővel. A lapokat egyenként sütöttem sütőpapíron.
  • A krémből is rögtön másfélszeres mennyiség készült és így pont elég lett. 
  •  Mivel a torta a legnagyobb kánikula közepén készült, semmiképpen nem akartam nyersen tojássárgákat ütni a krémbe, így ez elmaradt.
  • A 6-ból 5 lapot kentem meg doboscukorral, a legfelsőt nem.  Miután kihűlt a cukor a kenőkésemmel megütögettem a cukor-felületeket, hogy megtöredezzenek és könnyebb legyen szeletelni.
  • Olvasztott étcsokiból virágokat rajzoltam zsírpapírra, ezek lettek a dekorációim a mogyorógrillázs mellett.