A következő címkéjű bejegyzések mutatása: édes étel. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: édes étel. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. április 3., péntek

Töltött kifli nagypéntekre (túrós, édes)

 


Megmaradt néhány száradóban lévő kifli és mivel nemrég készült mákos guba, valami mást szerettem volna kezdeni vele. Eszembe jutott az öntött kifli gondolata, aztán beugrott: mi lenne ha a gyermekkori nagy kedvenc, töltött zsemle nyomán töltött kifli készülne?

És elkészült... :-) A recept itt van belinkelve, annyit fűznék hozzá, hogy a félbe vágott kifliket beleztem ki - mert elég nagy kiflik voltak. Ízvilágban ugyanazt hozta, mint a töltött zsemle, csak a forma volt más.

Összefoglalva ötletek a száraz kifli felhasználásához:

Ez a különleges édes étel beillik akár nagypéntekre is reggeli, vagy egy leves (nálunk halászlé) mellé.

Áldott Húsvéti Ünnepet kívánok minden kedves olvasómnak!



2025. március 8., szombat

Sütőben sült túrógombóc

 


Már régóta szerettem volna kipróbálni a sütőben sült túrógombócot, most elszántam magam rá. Gizinél találtam hozzá a remek receptet, köszönet érte!

Nem is változtattam a recepten semmit, szóról-szóra követtem az instrukciókat.

A tálalásban változtattam csak, enyhén cukrozott tejföllel szervíroztam meggylekvár helyett.

Próbáljátok ki bátran, én tutira ismételni fogok! ;-)

Hozzávalók gombóc:

50 dkg túró
10 dkg búzadara 
2 db tojás (nagy)
csipet só
1 cs vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja

Édes-tejfölös öntethez:
45 dkg tejföl
15 dkg porcukor
3 cs vaníliás cukor
2 db tojás (nagy)
csipet só
1 citrom leve 
1/2 citrom reszelt héja

  • A túrót villával törjük össze, majd adjuk hozzá a búzadarát, egy csipet sót, a vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat, a tojások sárgáját, majd alaposan keverjük össze.
  • A tojások fehérjét egy csipet sóval verjük fel kemény habbá, majd apránként keverjük hozzá a túrós masszához.
  • Ezután tegyük be kb. egy órára a hűtőbe, hogy a búzadara megszívja magát, és a massza formázható legyen.
  • A sütőformát (v. tepsit) kenjük ki a puha vajjal.
  • Vegyük ki a hűtőből a túros masszát, nedves kézzel formázzunk nagyobb diónyi gombócokat, majd helyezzük bele az előzőleg kivajazott formába.
  • A tejfölhöz adjuk hozzá a porcukrot, a vaníliás cukrot, egy csipet sót, a citromlevet és a reszelt citromhéjat, végül pedig az egész tojásokat.
  • Ezután kézi habverővel keverjük simára. (ízlés szerint ekkor még adhatunk hozzá cukrot)
  • Ezután az édes-tejfölös öntetet egyenletesen öntsük rá a gombócokra.
  • Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd 35-40 perc alatt süssük készre, szép aranybarnára. (Én légkeverésnél 170 fokon, 35 percig sütöttem.)
  • A sütőből kivéve hagyjuk langyosra hűlni, mielőtt tálalnánk.



2024. július 21., vasárnap

Almás máglyakarás kifliből


Végre bekapcsolhattam egy kicsit a sütőt, enyhült a nagy hőség. :-)

Viszonylag sokszor készítek máglyarakást, de általában maradék száraz kalácsból. Emlékeztem, hogy kifliből is lehet készíteni, így most egy ilyen variációt próbáltam ki.

Érik a nyári alma, így sok-sok almával készült.

Maradék kifliből egyébként készíthető öntött kifli is, ezt itt csekkolhatjátok.

Nálunk gulyásleves mellé készült, de bármikor fogyasztható. :-)


Hozzávalók:
4 db száraz kifli
3 dl tej
3 tojás 
2+1 evőkanál cukor
Sárgabarack dzsem
Fél kiló alma 
Citromlé, fahéj, cukor, vaj, cukor (mennyiség opcionális)
Mazsola

Az almát összedaraboltam, vajon fahéjjal, mazsolával, cukorral és a citromlével fedő alatt megpároltam.
A száraz kiflit felkarikáztam, a tejet felforraltam és a kiflire öntöttem.
A tojásokat szétválasztottam, a sárgáját 2 evőkanál cukorral kikevertem - ezt is a kiflire öntöttem, összekeverem.
Egy jénai tálat kivajaztam, zsemlemorzsával megszórtam. Erre rétegeztem az alapanyagokat így:
  • Fele kiflimassza elsimítva
  • 3 evőkanál barack dzsem
  • Almatöltelék fele
  • Maradék kiflimassza
  • 3 evőkanál barack dzsem
  • Almatöltelék másik fele
Ezt 180 fokon ~20 percig sütöttem. Közben a fehérjét habbá vertem, ahogy keményedett hozzáadtam 1 evőkanál cukrot, majd egy evőkanál barack dzsemet. Ezt a rakás tetejére kentem és még ~ 8 percig sütöttem, amíg megpirult.



2024. május 3., péntek

Kaiserschmarrn, azaz császármorzsa

 


Az osztrák síelésekkor kihagyhatatlan élmény a császármorzsa almaszósszal a gőzgombóc, azaz germknödel mellett. 

Nagymamám számtalanszor készített nekünk, csak ők "schmarni"-nak hívták svábosan. És mint minden takarékos sváb sütemény - amik kicsi, falatnyi kockákra vannak vágva - mama a schmarnit is sokkal kisebbre sütötte, mint az osztrákok a kaiserschmarrnt. Mamánál egész kicsi, babszemnyi tésztából állt, a sípályán pedig jóval nagyobb falatokból. Mama mindig barackdzsemmel kínálta, az osztrákok almaszósszal szolgálják fel. 

Nem is tudom, hogy miért nem készítettem idáig... Én most méretben a középutat és az almaszószt választottam. A receptet itt találtam, köszönet érte! Én dupláztam a receptet, mert a belinkelt adag 2 személyre szól.

Az almaszószt ízlés szerint készítettem párolt, fűszerezett almát leturmixolva.

Hozzávalók 4 személyre:

5 dl tej
30 dkg liszt
1 csipet só
8 egész tojás
Vaj a sütéshez (2 evőkanálnyi)
Porcukor (ízlés szerint)
Fahéj
Mazsola rumban áztatva

Egy tálba keverjük össze a tejet, a lisztet, a sót és a tojások sárgáját.

Egy másik tálba a tojásfehérjét verjük kemény habbá, majd óvatosan forgassuk bele a lisztes masszába.

Egy serpenyőben olvasszunk fel egy kis vajat (kb. egy evőkanálnyit) és a tészta felét öntsük rá és süssük közepes tűzön, mint egy vastag palacsintát. (Én 3 részletben sütöttem meg egy serpenyőben)

Szórjuk meg mazsolával, majd porcukorral, hogy a cukor beleolvadjon a tésztába.

Amikor a palacsinta alja szép aranybarna, megfordítjuk a palacsintát. Ez úgy történik, hogy a palacsintát rácsúsztatjuk egy tányérra majd a palacsintasütőt ráborítjuk és ugyanezzel a mozdulattal megfordítjuk. Így a teteje kerül alulra. Ezután két kis falapát segítségével falatnyi darabkákra tépkedjük.

Mikor elkészült, megszórjuk porcukorral és almaszósszal melegen tálaljuk. 



2020. április 5., vasárnap

Rizskoch meggyel #maradjotthon#


Veronika lányom kérése volt szárazbableves és rizskoch, miért is mondtam volna rá nemet. :-) (Pláne, hogy sokszor ötletszegény vagyok az ebédfőzést illetően... )  Készült rizskoch már nálam eperszezon idején eperszósszal nyakonöntve, most a nagymamám szokása szerint: meggyel megszórva. Mama mindig így készítette, nem is emlékszem meggy-mentes változatra. Most is az ő jól bevált receptjéhez ragaszkodtam.
 
Hozzávalók: 
25dkg rizs
1 liter tej
2dl víz
Csipet só
15dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
2dkg mazsola
5 db tojás
2 púpos evőkanál liszt
5 dkg vaj
1 marék meggy (befőtt vagy fagyasztott)
 
A rizst a vízzel egy nagy edényben elkezdtem melegíteni. Amikor felszívta az összes vizet hozzáöntöttem a tejet és a sót, majd fedő alatt - gyakran megkeverve - 20 perc alatt puhára főztem. Ekkor belekevertem a cukrot és vaníliás cukrot, valamint a mazsolát és lefedve egy órán át állni hagytam.
A vajat a tojássárgákkal habosra kevertem, a fehérjékből kemény habot vertem. A sárgájás keveréket és a lisztet a tejberizshez adtam, majd óvatosan belevegyítettem a fehérjehabot is.

Zsírozott lisztezett tepsibe (24x34cm) öntöttem, megszórtam a meggyel  200 fokon 25 perc alatt aranybarnára sütöttem.
 

 

2020. március 25., szerda

Gofri #maradjotthon#


Lehet, hogy nem túlzás ha azt írom, hogy 5 éve biztos nem vettem elő a gofrisütőm. Nem mintha nem szeretnénk ezt az édességet, de anyósom viszonylag sokszor készít a lányok kívánságára, így én nem éreztem úgy, hogy neki kellene állnom.
Most viszont a kialakult korona-helyzet okán minednféle rég elfeledett étel és sütemény receptet leporolok. Ez a recept még a kamaszkoromban elkezdett füzetben szerepel, olyan 16 évesen kértem és kaptam egy gofrisütőt - ezt használom ma is. :-)
 
Lencseleves mellé készült a gofri szabadon választható feltétekkel - vagy csak magában :-) : eper-és sárgabarackdzsem, csokipuding, nutella, porcukor, tejszínhab - tetszés szerinti variációban.
 
Hozzávalók:
4 db tojás
17dkg porcukor
20dkg margarin
Fél citrom reszelt héjja
1 csomag vaníliás cukor
25dkg liszt
1 kiskanál sütőpor
1 dl tej
Kevés étolaj
 
A tojásokat szétválasztottam, a fehérjéből kemény habot vertem. A sárgáját habosra kevertem a cukrokkal, olvasztott margarinnal, citromreszelékkel. A keverékhez adagoltam felváltva a tejet és a sütőporral elvegyített lisztet. A kikavart tésztába vegyítettem a fehérjehabot óvatosan.
Közben a gofrisütőt beizzítottam és olajjal meglentem mindkét felét. Kis evőkanálnyi tésztát a sütő közepébe lapátoltam és azonnal lecsuktam. Oldalt lesekedtem, hogy pirul a tészta.
 
Nekem 12 db gofri jött ki a tésztából.
 
 

2020. január 1., szerda

Forgácsfánk - Boldog Új Évet!


Az újévi lencselevest főzve agyaltam, hogy mit is kellene tálalni a tartalmas leves után a családnak az év első ebédje alkalmából. Valami egyszerű, de nagyszerű.... így jutott eszembe a forgácsfánk.
 
Nagymamáim nagyon sokszor készítettek gyerekkoromban és imádtam lekvárba tunkolni ezeket az édes rudacskákat. Biztosra mentem a receptben - mamám régi könyvéből néztem ki a hozzávalókat - és most sem csalódtam.
 
Ismét Petrám volt a segítőtársam - kinyújtottam a tésztát, felvágtam az első csíkokat és téglalapokat - a továbbiakban ő szabdalta, formázta a tésztát míg én sütöttem, porcukroztam. Aztán a bekebelezésben is ilyen nagy szerepet vállalt... :-DD
 
Nem is tudom, hogy miért maradt ki ez idáig nekem, de újév végett fogadom - ezentúl gyakrabban készítünk a család örömére. :-)))
 

Boldog Új Évet Mindenkinek!

 
Hozzávalók:
50 dkg liszt
2 evőkanál porcukor
2 evőkanál rum
2 dl tejföl + nekem egy kis tejet felvett még a tészta
6 db tojássárga
Olaj a sütéshez
Vaníliás porcukor
Barackdzsem
 
  • A lisztet a porcukorral átszitáltam, hozzáadtam a sárgájákat, tejfölt, rumot és tésztává gyúrtam. Linzertészta állagúnak kell lennie, nekem még megkívánt egy kis tejet mert keménynek éreztem (ez függ a liszt minőségétől és a tojások nagyságától is).
  • Fél órát pihentettem a tésztát (ezt előírja a recept).
  • Lisztezett deszkán 2-3 mm vékonyra nyújtottam, derelyevágóval ~2cm vastag csíkokra szabtam. A csíkokat 7-8 cm hosszú téglalapokra metéltem, ezeknek a közepét bevágtam. A vágás mentén Petra átbújtatta a tésztát, így formázta, de ez el is maradhat.
  • Forró olajban világosbarnára sütöttem a csíkokat és még forrón vaníliás porcukorral hintettem meg.
  • Barackdzsemmel tálaltam, de önmagában is remek!
 

2019. december 9., hétfő

Töltött zsemle túróval, nosztalgiával :-)


Imádtam gyermekkoromban egy tartalmas leves vagy egytálétel után a töltött zsemlét szári nagymamámnál, de valahogy sohasem készítettem magam. El is feledkeztem róla... A hétvégén szüleimnél voltam és anyu javasolta, hogy 8 db szikkadt zsemléből készítsünk töltött zsemlét. Azonnal kapható voltam a dologra... :-))
Ha akad otthon szárazabb zsemle, tojás és túró, álljatok neki Ti is! ;-)
 
Hozzávalók:
8 db szikkadt zsemle
2 tojás
40dkg túró
2-3 evőkanál cukor (ízlés szerint)
1 csomag vaníliás cukor
Mazsola (opcionális)
10 dkg vaj
~3 dl cukros tej
 
1. A zsemlék tetejét vékonyan levágom, a zsemléket kibelezem. (A kiszedett tésztára szükség lesz még)
2. Jénai tálat kivajazok, a tejet elkeverem ~1 evőkanál cukorral egy nagyobb tálban.
3. Az egész tojást a cukorral, vaníliás cukorral habosra keverem, majd megy bele a túró, mazsola. Legvégül hozzákeverem a zsemléből kibelezett, összetépkedett tésztát.
4. A kibelezett zsemléket kívül-belül a cukros tejbe forgatom, majd a kivajazott jénaiba teszem őket.
5. A zsemléket megtöltöm a túrötöltelékkel.
6. A tetőket is a tejbe áztatom, lezárom a zsemléket és mindegyik tetejére teszek egy kiskanálnyi vajat.
7. 180 fokos sütőben ~25 perc alatt ropogósra sütöm.
 
 
 
 

2018. december 1., szombat

Nutellás csavart csiga - Uzsonnaötlet


Kelt tésztát készültem sütni vasánap délutánra és a lányoknak uzsonnaként a suliba. Gyors kutakodás után Barbi konyhájából a Nutellás csigára esett a választásom.
 
Egyszerű és gyors recept, csak követnem kellett a leírást. Még a Nutellát nem szerető férjem is majszolt belőle pár darabot. :-)
 
Nagy élmény volt Veronikámmal a formázás, élvezte, hogy nyakig mogyorókrémes lehet. :-D
 
Hozzávalók:
50 dkg liszt
3 dl tej
fél csomag (25 g) élesztő
3 tojássárgája
3 csapott evőkanál kristálycukor (kb. 70 g)
3 evőkanál olaj
Nutella, jó sok (vagy más mogyorókrém)
1 tojásfehérje a kenéshez

A lisztet a dagasztótálba tesszük, egy kis mélyedésbe teszünk a cukorból 1 evőkanállal, rámorzsoljuk az élesztőt, felöntjük langyos tejjel és hagyjuk 10 percig felfutni. Ha az élesztő felhabzott, hozzátesszük a többi hozzávalót és tésztát dagasztunk, majd egy órát kelesztjük.
 
Kelesztés után átgyúrjuk, majd lisztezett deszkán egyben kinyújtjuk, jó nagyra, ~4mm vékonyra. Felét megkenjük Nutellával, ne sajnáljuk, de azért túlzásba se vigyük mert kifolyik sütéskor. A tészta másik felét ráhajtjuk a Nutellás oldalra és kétcentis csíkokat vágunk pizzavágóval. A csíkokat megcsavarjuk majd csigaformába igazítva sütőpapiros tepsire tesszük őket. A csigákat megkenjük fehérjével.
 
Fél órát újra kelesztjük majd 180 fokon pirosra sütjük.
 
 

2018. augusztus 17., péntek

Almás palacsinta


Férjem fűzött meg, hogy készítsek almás palacsintát, de úgy, hogy a reszelt alma a tésztában van. Én eddig mindig csak almatöltelékes változatot készítettem - sima édes palacsinta almatöltelékkel megtöltve, csokiöntettel leöntve. Így most új recept után néztem.
 
Nagymamám 1968-as kiadású Édeskönyvében meg is találtam a tökéletes receptet. Hozzáteszem, a mennyiségeket nem méregettem, de azért leírom az eredeti instrukciót. A tej egy részét bubis ásványvízzel helyettesítettem.
Nekem ebből a mennyiségből 12 db, felnőtt tenyér nagyságú papalcsinta jött ki.
 
Hozzávalók:
1 tojás
Kis só
1 dkg cukor
2 db alma reszelve (kisebb)
1dl tej
2dl szóda
11dkg liszt
Olaj
Töltelék: fahéjas porcukor
 
A reszelt almát a tojással, cukorral, sóval elkevertem. Hozzákevertem felváltva a folyadékot és a lisztet addig, míg megfelelő sűrűségű - nem híg, nem is sűrű - tésztát kaptam.
Némi pihentetés után nekiálltam a sütésnek.
Olajozott teflonserpenyőbe felnőtt tenyér nagyságú köröket próbáltam öntögetni. Némi sütés után forgatás, majd a kész korongokat meghintettem fahéjas porcukorral és ketté hajtottam.
 
 
 

2018. február 11., vasárnap

Színes fánk-kavalkád


Igazi farsangi téma, de a valóságban még októberben készültek ezek a fánkok nagylányom 10. szülinapi bulijára. Az édesség terén a fánk volt a téma, hiszen a tortája is egy hatalmas szalagos fánk volt rózsaszín cukormázzal és színes cukorkákkal.
 
A receptet még egy blogkóstolós fordulóban találtam itt, most is ezt használtam. Bevonásra három fajta csokoládét (ét-,tej- és fehér) és színes cukorgyöngyöket használtam. Találtam gyümölcs ízű franciadrazsét is - nem is tudtam, hogy ilyen létezik - azok is nagyon jól mutattak a kerek édességeken.
 
Nem kötlező gyűrű alakúra formázni a tésztát, ha nem szaggatunk lyukat a közepére, akkor kisütés után akár lekvárral vagy csokikrémmel megtölthetjük, vagy megkenhetjük.
 
Minden parti fénypontjai lehetnek ezek a színes fánkocskák. :-)
 
 

2017. december 16., szombat

Mini Stollen a Parókia konyhájából-játékára


Ani által a Parókai konyhájából blogon hírdetett karácsonyi játék buzdított fel arra, hogy megsüssem és megkóstoljam ezt a német, ünnepi édességet, a Stollent.
 
Sokszor láttam már újságokban a receptet és a kész, csomagolt Stolleneket a boltok polcain, de valahogy sosem kapott el a vágy, hogy megkóstoljam, vagy kipróbáljam.
 
Most azonban keresgéltem a német honlapokon és letettem a voksomat egy sütőporral készült mini változat mellett. Azért hangsúlyozom a sütőport, mert úgy látom, hogy a receptek fele ezzel, a másik fele élesztővel készül. De mindegyikben azonos a linzertészta, a kandírozott citrushéj, a mazsola, a mandula, a vastag réteg porcukor, na meg a klasszikus forma - amit, mint megtudtam: a bepólyált Jézuskát hivatott ábrázolni. Óhh, ez egy csodás gondolat....
 
Tulajdonképpen egy tartalmas gyümölcskenyérhez tudnám az ízvilágot hasonlítani, amelyben remekül érződik a vaj - mindenképpen azzal érdemes készíteni!
 
Gasztroajándéknak sem utolsó ötlet, főleg ilyen helyes kapszlikban! ;-)
 
Hozzávalók (8 db 5,5x8 cm Stollenhez):
 
25dkg liszt
7,5dkg porcukor
1 tojás
15dkg vaj
1 teáskanál sütőpor
2 evőkanál rum
1 csipet só
1 csomag vaníliás cukor
5dkg kandírozott citrushéj
5dkg mazsola
5dkg mandulaforgács
 
A kandírozott héj és mandula kivételével a hozzávalókból puha linzertésztát gyúrtam, majd beledolgoztam a kandírozott gyümölcsöket és mandulát is. Helyes, téglalap alakú papír-sütőpormákba osztottam el a tésztát: akkora hengereket alakítottam ki, amekkorák a formákba befértek. A tetejét úgy formáztam, hogy kétoldalt benyomkodtam a tésztát olyan módon, hogy középen egy sávban kiemelkedjen a közepe.
180 fokon ~12 perc alatt világosbarnára sütöttem.
A tetejét vastagon meghintettem porcukorral.
Most már csak el kell dugnom valahova Karácsonyig...... :-)))
 
 

2016. december 22., csütörtök

Angyali csík, azaz mákos tészta Karácsonyra


Nemrég hallottam egy gyomaendrődi ismerősömtől, hogy angyal csíkot készít Karácsonyra desszertként. Rögtön felcsillant a szemem az izgalmas elnevezés hallatán és még az sem szegte kedvem, hogy a gyönyörű elnevezés egy "egyszerű" mákos tésztát takar.
 
Az ismerősöm elmondása szerint ez tradícionálisan része környékükön a Karácsonyi ünnepeknek, jól kiegészíti a halászlevet és többféle képpen készítik el:
 
  • házi tésztából a legigazibb mézzel megcsurgatva
  • barackdzsemmel tálalva
  • szilvakekvárral elkeverve és forró sütőben átsütve - legközelebb ezt próbálom ki!
 
A házi tészta receptje itt található, érdemes vesződni vele egy keveset, minden képzeletet felülmúl. :-)
 
Én most a baracklekváros verziót készítettem el, ezzel kívánok minden kedves olvasómnak:

Áldott, békés Karácsonyi ünnepeket!

 

2016. április 23., szombat

Aranygaluska pünkösdre :-)


Nagyon szeretem a Parókia konyhájából blog írójának, Aninak a vallási témákhoz kapcsolódó játékait. Egy karácsonyi játékán gyönyörű könyvet is volt szerencsém nyerni - cserébe a betlehemi almás pitémért.

A mostani játék lényege, hogy süssünk aranygaluskát a pünkösdi ünnep jegyében. És hogy miért aranygaluskát? - erre is választ kapunk a blog hasábjain:

Pünkösd-  az egyház születésnapja A sok kis, egységgé váló rész az aranygaluskában az egyház természetét hivatott szemléltetni most. Isten tervében a keresztyén-keresztény közösség tagjait mély szeretetkapcsolat köti össze Krisztussal és egymással. Ez jól érzékelhető, biblikus kifejezéssel Krisztus jó illatának kell érződnie rajtunk (2. Korinthus 2.15).

Én így szeretem az aranygaluskát - sok dióval és még több vaníliamártással. 

Katalin konyhájában is zajlik éppen egy  pünkösdi játék - Eleink pünkösdi eledelei címmel -, kukkantsatok be oda is és süssetek, játszatok! Én már arra is készültem valamivel, nemsokára hozom... ;-)


2016. március 8., kedd

Regulach - egy isteni édes, töltött kifli


A KitchenBoss című Buddy Valastro műsorban láttam meg ezt a receptet, ami szerelem volt első látásra. Sajnos a tészta hozzávalóinak arányáról lemaradtam, de a továbbiakban szorgosan ittam Buddy minden szavát.
Egy krémsajttal készült vajas tésztáról van szó, amelyet málnalekvárral kent meg, dióval, aszalt vörös áfonyával szórt meg és fahéjjal hintett meg. Hihetetlenül finomnak nézett ki, és most már tudom, hogy az is. :-)
Keresgéltem a neten a receptek közül, ahol kettő szimpatikusból összegyúrtam a saját verziómat. ( A recepteket itt és emitt találhatjátok, az utóbbinál fázisfotókkal)

Aki kedvet kapott hozzá, az nyugodtan kezdjen dupla adaggal, nem fogja megbánni! :-)

Hozzávalók (24db):

17dkg liszt
1 csipet só
4dkg cukor
12dkg krémsajt vagy mascarpone
12dkg vaj

Darabolt dió
Aszalt vörösáfonya
Csokicsepp (opcionális)
Málnalekvár
Fahéj

1 evőkanál vaj
2 evőkanál fahéjas cukor

Robotgéppel a puha vajat a krémsajttal és a cukorral habosra kevertem. Hozzáadtam a lisztet és a csipet sót és puha tésztává dolgoztattam a géppel. Hűtőben 1 napot alufóliában pihentettem a tésztát

Másnap a tésztát két részre osztottam, mindegyiket ~30 cm átmérőjű körré nyújtottam lisztezett gyúródeszkán. Pizzavágóval mindegyik kört 12 cikkre vágtam.

A cikkekre vágott kört megkentem málnalekvárral, megszórtam darabolt dióval, aszalvánnyal és csokicseppel. Meghintettem fahéjjal. A háromszög csúcsaitól felcsavartam kiflikké a tésztadarabokat.

Sütőpapírral bélelt tepsire helyeztem őket. Olvasztott vajjal megkentem a tetejüket, fahéjas cukorral meghintettem és 180 fokon ~20 perc alatt aranyszínűre sütöttem.



2016. február 26., péntek

Tejberizs körteszósszal


Valamelyik nyár végén készült még ez a finomság, csak elfelejtkeztem a képekről. Körtét most is lehet kapni - vagy halászni a fagyasztóból - , így aktuálissá is tehető ez a finomság.

Egyszer régen már bemutattam, hogyan készítem a tejberizst: egy kevés pudingporral sűrítem és mindig főzök alá gyümölcsöntetet. 

Gyors és pompás desszert vagy uzsonna! :-)


Hozzávalók:
Körteszószhoz:
~50dkg hámozott, kockára vágott körte
2dl körtelé
1 púpos evőkanál cukor (ízlés szerint)
1 evőkanál vaníliás pudingpor
Fahéj

Tejberizs:
8dl tej
15dkg rizs
8 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 evőkanál vaníliás pudingpor

A gyümölcsszószhoz a körte kockákat egy lábosba öntöm, hozzákeverem a körtelevet, cukrot, majd gyakran kevergetve addig főzöm amíg a körte megpuhul. Ekkor némi körtelével elkevert pudingporral besűrítem. Megízesítem némi fahéjjal. Üvegtálkák aljára osztom, pillanatnyi kedvem szerint keveset félreteszek a díszítéshez. 
A tejberizshez a tejet felforralom majd hozzáadom a rizst. Gyakran kevergetve, fedő alatt, lassú tűzön kb. 25 perc alatt készre főzöm. Hozzáadom a cukrokat és ha nem találom elég sűrűnek akkor szoktam hozzáadni egy teáskanál vaníliás pudingport kevés tejjel elkeverve. 
A körteszósz tetejére osztom a tálkákban a rizst.
Dekorálható a félretett szósszal, csokoládéval, fahéjjal vagy kakaóporral is. :)