A következő címkéjű bejegyzések mutatása: blogkóstoló. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: blogkóstoló. Összes bejegyzés megjelenítése

2023. április 5., szerda

Babka - jeruzsálemi kalács Blogkóstoló 34-re

Annyira örültem, hogy a "Gasztroblogok tiltás nélkül" Facebook csoportban felelevenítették a Blogkóstoló játékot újra. Ennél jobb hír már csak az volt, hogy egy számomra eddig ismeretlen blogról, Simone gasztroságaiból válogathattam. Külön öröm számomra, hogy több vad-receptet is felfedeztem nála, márpedig én nagyon sokszor főzök vadat. Tehát visszatérek még kóstolgatni! ;-)

De most persze édes dolgot választottam, azon belül is húsvétit. Mindenkinek ajánlom szívből a Babkát, azaz jeruzsálemi kalácsot. Mindenképpen csekkoljátok le az eredeti képeket, Simone kalácsa sokkal szebb lett mint az enyém. Valahogy én nem úgy csavartam, hogy szépen kijöjjenek a rétegek.

Viszont az íze, az mindent vitt! :-)

Két kalácsot készítettem a tésztából én is és hipp-hopp el is fogyott. Köszönöm Simone!

A recept itt érhető el még egyszer.



2018. november 23., péntek

Almás-mákos kevert süti (Gerditől)


Valami mákos süteményre vágytam hétvégén, ami egyszerűen és gyorsan elkészül. Először citromos mázas változatra vadásztam a neten, de nem találtam az igazit. Aztán megláttam Gerdinél ezt az egyszerű, kikavarós, almás változatot - ami szintén időhiány következtében készült :-D -  és már szedtem is elő a hozzávalókat.

Remek sütemény, szaftos az almától és nagggyon mákos.... <3

Vicces, mert már elkészült a süti és a fotó, amikor láttam, hogy Gerdi meg tőlem sütött valamit - Sacher tortát! :-)

Hozzávalók:
3 tojás
20 dkg cukor
20 dkg liszt
1 csomag sütőpor
2 dl olaj
2 dl tejföl (nem volt itthon, így kefírrel készült)
25 dkg darált mák
4 közepes alma
1 csomag vaníliás cukor
1 mokkáskanál fahéj

Az almákat megmostam, héjastul lereszeltem.
A tojásokat a cukorral elkevertem. Hozzáadtam a kefírt, olajat, lisztet, sütőport, mákot és csomómentesre kevertem. Ezt követően kevertem hozzá a reszelt almát, vaníliás cukrot, fahéjat. Mikor alaposan összevegyítettem, sütőpapírral bélelt tepsibe simítottam.
180 fokos sütőben ~25 percig sütöttem, míg a teteje szép világosra pirult (tűpróba!).
 
 

2017. február 17., péntek

Névnapi muffin - Gasztropajti emlékére.... :-(


Szomorú apropóból különfordulót rendezett Márti - a blogszerzőkkel történt előzetes egyeztetés után -  a saját blogján. Gasztropajti, azaz Hajdú István László "2016. december 15. óta az égi interneten blogol" - fogalmazta meg Márti fájdalmasan frappánsan. Engedjetétek meg, hogy idézzek még Márti megemlékezéséből:
"Hiányoznak a leírásai, amiktől bizony az volt az érzésed, hogy "csak" beszélget veled, és akár együtt is főzhetnétek, ehetnétek. Tudtad belőlük, hogy a feleségével bensőséges és teljes a kapcsolata. Nézted a képeket, és az volt az érzésed, hogy bele kell harapni, bele kell kanalazni az ételébe, mert az ÉTEL-t láttatta, úgy, ahogy esszük, és úgy, ahogy kívánjuk. A gasztrofotózási tudományát pedig jó szívvel megosztotta velünk, így bárki eltanulhatta a technikákat.....Lássuk be, a Kedvenc Kajáink Kicsiny Konyhánkból cím, a kicsiny konyha kifejezés átvitt értelmét tekintve nagyon szerény. Nagy konyhát vitt, széles spektrumút, ahogyan ő fogalmazott, az antarktiszi kivételével minden nemzet konyhájában otthon volt.
Nos, legyünk otthon mi is Hajdú István László konyhájában! Azzal a vidámsággal válogassunk tőle, ami az írásaiból sugárzott, és olyan jóízűen együk majd az ő receptjei alapján főzött ételt, mintha vele együtt falatoznánk."
 
Aki "ismerte" őt, vagy aki a bejegyzésem alapján most ismerkedne meg csodálatosan sokszínű konyhaművészetével, bátran készítsen el tőle egy receptet. Márti február 26. éjfélig várja a fotókat és a linkeket az alábbi címen: hogymegtudjuknezni@gmail.com
 
Most pedig a választásomról: mindenképpen süteményt szerettem volna sütni tőle, hiszen ez áll a legközelebb hozzám. Hosszas válogatás után ráakadtam a Névnapi muffinjára, amely a receptneked oldalon is megtalálható. Szinte sorsszerűnek éreztem, hogy a muffin leírása egy olyan bejegyzésénél található, ahol ír és képeket mutat a családjáról és több kedvenc receptet is megoszt az olvasókkal.
Maga a muffin egy csokis, diós, mazsolás finomság, melyet én egy kis málnával bolondítottam meg, mert a gyermekeim gyümölccsel szeretik a csokis süteményeket.
 

Isten nyugosztaljon Gasztropajti, az írásaid alapján emléked örökre élni fog! :-(((

 
Gasztropajti eredeti receptje:
 
Hozzávalók 18 db. muffinhoz:
Gasztropajti fotója


150 g.  cukor,

200 g. vaj,
2 ek. kakaó, 
3 tojás,
180 g. liszt, 
1/2 cs. sütőpor,
100 g. dió,
50 g. mazsola, 
100 g. tört csokoládé (maradék díszek, figurák)
A lágy vajat összekeverjük a cukorral, a vaníliás cukorral, majd a tojásokat is hozzáadva, mixerrel simára keverjük.
A sütőporral kevert lisztet apránként hozzáadva, a kakaóval együtt csomómentesre keverjük. A tört csokoládét, a darabolt(nem darált) diót, a mazsolát is belekeverjük. A homogén tésztát, egyenlő mennyiségű adagokban elosztjuk a papírformákban.
180 fokra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt megsütjük. Nem árt elvégezni a tűpróbát sem.
Én annyit változtattam a recepten, hogy minden muffinba egy nagy, fagyasztott málnaszemet rejtettem.

2017. január 4., szerda

Szakállas pogácsa Blogkóstolóra :-)


Konyhavirtuóz jól tudja, a szilveszter nem múlhat el sós finomság nélkül. :-) Ezért tőle választottam egy könnyen összedobható szakállas pogácsát az új év köszöntésére. A leírás alapján a krémet én is dupláztam és a pogikat kettévágva töltöttem meg őket.
 
Receptvadászat közben jót mosolyogtam mert rátaláltam a sajtosroló tortára Konyhavirtuóznál, amit egyszer, szintén Szilveszterre az én receptem alapján készített el. Annak a sajtkrémje is nagyon finom, nem is tudnék választani a kettő közül. :-) Így mondhatjuk, hogy már szilvesztereztünk egymásnál. :-D
 
A receptvadászat egyébként a 32. Blogforduló keretében történt, amelyet Simon vezényelt le. Lessétek majd nála az összefoglalót, kíváncsian várom, hogy tőlem mit készítenek majd erre a fordulóra.
 
BÚÉK mindenkinek! :-)
 
 
Hozzávalók: 1 csomag leveles tészta
tojás a kenéshez
a tetejére szezámmag,reszelt sajt vagy magkeverék

A krémhez: 
 4 csapott evőkanál liszt
 2 dl tej
 2 tojás sárgája
 2 db tömlős natúr sajtkrém
kb. 15 dkg reszelt sajt
só ízlés szerint
 
A leveles tésztát vékonyra nyújtjuk, egy kisebb pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, tojással megkenjük, ízlés szerint megszórjuk a tetejüket. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük és megsütjük őket 190 fokon.
A krémhez a tojást a liszttel és a tejjel elkeverjük és közepes lángon, sűrű krémet főzünk belőle. Ha langyosra hűlt, akkor hozzákeverjük a sajtkrémet is és ízlés szerint sózzuk.
A kisült pogikat kettévágjuk és krémmel összeragasztjuk, majd a reszelt sajtban megforgatjuk őket.
 
Gyorsabban fogynak a tálról mint a fénysebesség... :-D :-D
 
 

2016. október 27., csütörtök

Kinder Bueno torta - Blogkóstoló 31


A Serpenyővirtúóz blogon landolt a XXXI. Blogkóstoló virtuális keverőkanala, amely sorsolásán páromul a Konyhavirtuóz blogot kaptam. Ennyi virtuóz között muszáj volt remekelnem! :-D
 
Hosszas vívódás után - :-D - egy tortát választottam, a Kinder Bueno tortát. Egyszerűen összerakható, mennyei recept, amit igazán érdemes kipróbálni. Csak arra nem jöttem rá, hogy voltaképpen miért is a Kinder Buenohoz hasonlította a recept-kreátor? De mindegy is, a csoki- és most már a torta verziót is szeretem és ajánlom. :-)
 
Diós alap, vanília és csaokoládékrém, keksz és tejszínhab - remek összeállítás. <3
 
Hozzávalók:
Tészta:
6 db tojásfehérje 
6 evőkanál cukor 
1 evőkanál olaj 
2 evőkanál liszt 
2 evőkanál zsemlemorzsa 
1 teáskanál sütőpor 
15 dkg pörkölt, durvára vágott dió
mogyorókrém
 
Krém:
6 db tojássárgája 
13 dkg cukor 
5 dl tej
1 dl habtejszín 
5 dkg vaníliás pudingpor 
10 dkg csokoládé 
15 dkg margarin
~8 db háztartási keksz
Fél dl tej
 
Bevonat:
4 dl habtejszín
2 csomag vaníliés cukor
1 csomag habfixáló
 
A tésztához a tojásfehérjét felverjük, hozzáadjuk a cukrot és a többi alapanyagot - a dió kivételével. Egy kerek, kapcsos tortaformát sütőpapírral kibélelünk, beleöntjük a habot, rászórjuk a diót. 180 fokon kb. 15-20 percig sütjük. Óvatosan lehúzzuk róla a sütőpapírt, és ha kihűlt, jó vastagon megkenjük mogyorókrémmel. 

 A krémhez a tejből, a tejszínből, a tojássárgájából, a cukorból és a pudingporból krémet főzünk, elfelezzük. Az egyik felébe beleolvasztjuk a csokoládét, kihűtjük. A margarint habosra keverjük, szintén elfelezzük, és külön-külön elkeverjük a sárga és a csokis krémmel.

 A mogyorókrémmel megkent tésztára kenjük a sárga krémet, beborítjuk tejbe mártogatott háztartási kekszekkel, majd erre jön a csokis krém. Tejszínhabbal bevonjuk és tetszőleges módon díszítjük.


 
 

2016. szeptember 9., péntek

Fehércsokis szilvás sajttorta - Bolgkóstoló 30-ra


Kerek fordulóhoz (30!) érkezett kedvenc blogjátékom, a Blogkóstoló, amelynek a 12. fordulójában magam is háziasszony voltam. Most Aninál, a Parókia konyhájából blogon landolt a stafétabot, akinek a receptjeit és bibliai idézeteit nagyon szeretek. Egy számomra eddig ismeretlen blogot, a Fiatalok főzőiskoláját kaptam a sorsoláson páromul, onnan válogattam a jobbnál jobb képek és receptek között.

Nem is én lennék, ha nem egy tortát választottam volna és azon belül - a tavalyi nagysikerú receptem nyomán kicsit részlehajlóan (:-D) - egy sajttortát. Az eredeti recept narancslével - Fehércsokis narancsos sajttorta -  készült, de én most a szilvaszezon és a szarvasi Szilvanapok kapcsán szilvával készítettem el ezt a sütés nélküli édességet.

Igazi ízkavalkád egy valódi sajttortában, készítsétek el Ti is! :-)
Köszönet a szuper receptért!

Hozzávalók:
42 dkg édes keksz
17 dkg vaj
75dkg mascarpone
2,8 dl tejszín
2 csomag habfixáló
3 evőkanál porcukor
10dkg fehércsoki
8 dl szilvalé + szilvaszeletek
2 csomag vaníliás pudingpor
1 evőkanál cukor

A kekszet összetöröm. A legegyszerűbben ezt úgy oldom meg, hogy zacskóba teszem és a húsklopfoló lapos felével, illetve a lapos fél szélével alaposan összetöröm a kekszeket. Nem baj, ha maradnak benne nagyobb darabok, de átlagban akkor jó, ha morzsás.
A vajat hozzáadom a kekszmorzsához és belegyúrom. Bármilyen nehéz utána lemosni, érdemes kézzel rámenni, mert így a leghatékonyabb. Ha készen van fogok egy 26 centiméteres kapcsos tortaformát és szépen belenyomkodom a vajas kekszet úgy, hogy minél egyenletesebb legyen.

Egy lábasban sűrűre összefőzöm a szilvalevet a két tasak vaníliás pudingporral és az egy evőkanál cukrral, hagyom hűlni.
 
Vízgőz fölött megolvasztom a 10 dkg fehér csokoládét.
 
Egy nagyobb tálba borítom a mascarponét, hozzáadom a porcukrot és a felolvadt fehércsokit majd krémesre keverem. Ha megvan, a tejszínt felverem a két zacskó habfixálóval és óvatosan hozzákeverem a mascarponés-fehércsokis krémhez. A krémet a vajas-kekszre teszem és szépen elsimítom rajta. Ha minden jól megy eddigre a pudingos szilvalé langyosra hűlt, így azt is beöntöm a krém közepére, és hagyom, hogy elterüljön a krémen. Egy éjszakára hűtőbe teszem, s másnap tálalom .
 
 

2016. június 14., kedd

Cseresznyés pite karamellizált töltelékkel Blokóstoló29-re


Kedvenc blogjátékom 29. fordulóját Fűszermánia rendezte, aki gyakorlott mozdulatokkal igazgatta a bloggerek virtuális ténykedését. Fortuna jóvoltából az egyik legkedvesebb blogomról süthettem, Tortafüggő Marisz gyűjteményéből. :-) Akár csukott szemmel is kiigazodnék Marisz konyhájában. ;-)
A kertünkben érő gyümölcshöz igazodva cseresznyés finomságot kerestem Marisznál, de főleg meggyes receptekre bukkantam. Sebaj, egy izgalmasnak látszó pite recepteben egyszerűen a meggyet cseresznyére cseréltem és egy különlegesen finom recepttel lettem gazdagabb. 
A pitét egy közepes piteformában és egy kisebb jénai tálban készítettem el. A mini adagot piknikezni vittük egy csodálatos helyre, a szabadkígyósi kastélyhoz. Igazán méltó volt a finomság a főúri környezethez. :-)
Köszönöm Marisz! :-)

Hozzávalók:

Tészta:
50dkg liszt
16dkg nádcukor
16dkg olaj
1 kis pohár tejföl
1 tojás+1 a kenéshez
1 csomag sütőpor
1 csomag vaníliás cukor

Töltelék:
1 lg magozott cseresznye
16dkg nádcukor
5dkg vaj
2 teáskanál őrölt fahéj
1 csomag vanília puding

A töltelékhez a cukrot felolvasztottam majd hozzáadtam a vajat - olvadásig kevergettem. Ekkor beletettem a gyümölcsöt, az egész felhabzott és a cukor összeugrott - majd szépen elolvadt. A pudingport fél dl vízben feloldva a töltelékhez tettem, majd a fahéjjal ízesítve összefőztem. Hagytam kihűlni.
A tészta hozzávalóiból gyors mozdulatokkal tésztát gyúrtam, a felével kibéleltem a porcelánformát, beletettem a tölteléket. A maradék tésztából csíkokat vágtam a sütemény tetejére, majd megkentem tojással. 180 fokon ~35 percig sütöttem, porcukorral meghintve tálaltam.


2016. április 25., hétfő

Hájas tészta - Blogkótoló 28-ra


A 28. Blogkóstoló játék stafétabotja a Sütök-Főzök gasztronaplónál landolt, ott gyülekeznek csokorba az egymástól készített finomságok. A sorsoláson a párom ezúttal Xsara lett, aki a blog-nevével ellentétben nemcsak próbálkozik a konyhában, hanem vérprofi minden témában. :-)

Sokat törtem a fejem, mit is készítsek Xsarától, és mindig visszatértem egy recepthez: a hájas tésztához. Van néhány mumus-étel az életembe, amelynek elkészítésébe egyáltalán nem (vagy már nem) merek belevágni. Ilyen a töltött káposzta, a szilvás gombóc (bár ez szimplán csak sosem sikerül, így feladtam...:-D), a rántott csirke (nekem sosem sül át, anyunak igen) és a hájas tészta. 

Disznóvágásról volt egy adag háj a mélyhűtőben,amit nem is tudom miért tartogattam. Egy életem, egy halálom, úgy döntöttem: felhasználom! És milyen jó tettem... :-))

Azt előre bocsátom, hogy nincs meg ripsz-ropsz ez a tészta, rá kell készülni. Én már pénteken elhatároztam, hogy rááldozom a vasárnap délelőttömet és így is lett. 45 percenként kellett hajtogatni a tésztát, de csodálatosan sikerült! Bár a képeken látszik - segítségem is volt bőven... :-)

Köszi Xsara a csodás receptet és hogy legyőzhettem egy gasztro-démont! :-)


Hozzávalók:
70 dkg. liszt
40 dkg. háj
3 dkg élesztő
1 tk. cukor
3 tojássárgája
3 dl. tej
2 ek. cukor
1 kk. só
Lekvár: nálam szilva-és almalekvár illetve darált mák lekvárral keverve 

15 dkg liszttel kézi mixerrel összekevertem a hájat.
A tejben a cukorral az élesztőt felfuttattam, majd összegyúrtam a többi hozzávalóval. 
A begyúrt tésztát letakartam és 20 percig pihentettem.
Egy lisztezett deszkán egészen vékonyra nyújtottam, rákentem a hájat. Következett a hajtogatás, félbehajtottam (az egyik felét ráhajtottam a másikra). Összenyomtam és a nyújtófával téglalapformára nyújtottam. Ütögető mozdulatokkal kell kezdeni, így megtartja a formáját és csak azután szabad nyújtani. A 2-3 mm vastag tészta először hosszában hajtottam három rétegre, a bal oldali részt a középső harmadra, majd erre a jobb oldali részt, végül az így kapott hosszú csíkot is három rétegre hajtottam. 
Letakartam és 45 percig hagytam pihenni.
Sütésre várva
Ezután ismét egy ilyen dupla hármas hajtogatás következett. A nyújtófával megütögettem a tésztát, majd kinyújtottam, először hosszában, majd vízszintesen hajtogattam.
Ezután vagy pihentetem megint 45 percig, ismét megütögettem, kinyújtottam, hajtogattam. 
Végül 3-4 mm vastagra nyújtottam, 6 cm pogácsaszaggatóval köröket szaggattam és megkentem őket felvert tojással. Aztán a maradék körökből kisebb szaggatóval gyűrűket készítettem, ráhelyeztem a körökre a gyűrűket és ezeket is megkentem tojással.
A tepsin hagytam kelni kb. 20 percig, Megtöltöttem a lekvárokkal és 180-os sütőben kb. 20-25 perc alatt megsütöttem.

Ilyen segítséggel könnyű... :-D

2016. február 9., kedd

Fánk fehércsokival Blogkóstoló 27-re


A Blogkóstoló játék 27. fordulója egy rutinos házigazdánál, Vöröskaktusznál landolt, akinél volt már a vezénylő fakanál ebben az izgalmas játékban. :-)

Ebben a fordulóban ChefTündér blogját kaptam válogatni, akitől még nem készítettem semmit, de mégis volt már párom a Blogkóstolóban: a 21. fordulóban ugyanis tőlem sütött, méghozzá a Capri tortámat.

Most én merültem el ChefTündérnél a keresgélésben és végül egy igen aktuális, farsangi finomságra tettem le a voksomat: fánk fehércsokoládéval. Megragadott az amerikai forma - lyukkal a közepén, a csillogó csokimáz a színes cukorgyöngy kavalkáddal. Hát kell ennél több a csábításhoz? ;-)

A recepten csak annyit változtattam, hogy nekem az előírt 2,5 dl tej kevés volt, én legalább 4 dl mennyiséget tettem a tésztához. De ez abból is adódhat, hogy az eredeti receptben friss élesztő szerepel (amit gondolom, hogy valamennyi tejben felfuttatott a blogtársam, csak erre nem tért ki a leírásban), én pedig instant változatot alkalmaztam.

Igazi fánkélmény a végeredmény, szeretettel ajánlom kipróbálásra! :-)

Hozzávalók:

60 dkg liszt
3,5 dkg élesztő (vagy 1,5 zacskó instant)
kb. 2,5 dl langyos tej - instant élesztőnél ~3,5 dl (mert ezt nem kell felfuttatni)
4 ek cukor
4 tojás sárgája
0,5 dl rum
1 csipet só
8 dkg olvasztott vaj

1 tábla fehér csokoládé
1 evőkanál olaj
Cukorgyöngyök

A tészta hozzávalóiból a langyos tejjel (én instant élesztővel készítettem) lágy tésztát gyúrtam, jól kidagasztottam (illetve a gépem :-D). Meleg helyen a duplájára kelesztettem.
Lisztezett deszkán kinyújtottam, egyszer félbe hajtottam, majd ~ 1,5 cm vastagra nyújtottam. Korongokat szaggattam belőle, a közepüket kis, kör kiszúróval kilyukasztottam. Az így formázott korongokat letakarva még fél óráig kelesztettem. (A maradék tésztákat újra összegyúrtam, kinyújtottam, formáztam)
Forró olajban az egyik felüket úgy sütöttem, hogy lefedtem a serpenyőt, amikor megfordítottam őket, akkor már nem fedtem le az edényt. 

Szalvétán kihűltek a fánkok, addig gőz felett a fehércsokit az olajjal megolvasztottam. Ebbe mártottam be a fánkokat majd rögtön cukorba hempergettem.


2015. december 16., szerda

Hamis zserbótorta Blogkóstoló 26-ra


A 26. Blogkóstoló játék sorsolásán Simone-tól egy általam jól ismert és kedvelt blogot kaptam páromnak, SüniSüti receptgyűjteményét. Hosszas keresgélés után egy istenien hangzó diós torta, a Hamis zserbótorta mellett tettem le a voksomat. És milyen jól tettem!

Egy fantasztikusan szaftos és puha diós piskóta barackvárral töltve, csoki ganache bevonattal - maga a Mennyország. :-)

A recepten csak keveset változtattam: a piskótába citromhéj és kandírozott gyümölcskockák, valamint csokicsepp is került. A bevonatot pedig étcsokoládéból készített ganache-zsal oldottam meg. Iszonyatosan finom lett, a Karácsonyi vacsora méltó befejezése lehet ez a torta.

Köszi Süni! :-)

Hozzávalók:

4 tojás
20dkg cukor
1 vaníliás cukor
1,5 dl olaj
1,5 dl tej
20dkg liszt
15dkg darált dió
1 sütőpor
1 citrom reszelt héja
Kandírozott gyümölcs kockák(1 evőkanál)

Csokicsepp (1 evőkanál)

Baracklekvár (töltéshez)

11dkg étcsokoládé
1 dl tejszín
Aszalt sárgabarack (Díszítéshez)

Darabolt dió (díszítéshez)

A piskótához a tojásfehérjét kemény habbá vertem. A sárgáját a cukrokkal, olajjal és tejjel habosra kevertem. Hozzáadagoltam a citromhéjjal és sütőporral elkevert lisztet, darált diót, végül beleforgattam óvatosan a fehérjehabot. Az utolsó keverésnél a csokicseppeket és kandírozott kockákat is a tésztához vegyítettem. Zsírozott-lisztezett 24cm-es kerek tortaformában 180 fokon ~45 perc alatt készre sütöttem. Nekem kicsit nehezen sült át a nagy mennyiségű dió miatt. Az utolsó 10 percben le kellett takarnom sütőpapírral, mert a tetejét már megkapta a sütő a tésztának de a belseje még ragacsos volt. (Tűpróba!)

A kihűlt piskótát vízszintesen három lapba vágtam, baracklekvárral megtöltöttem, az oldalait is körbe vontam egyenletesen. Egy éjszakán át a hűtőben dermesztettem.

Másnap a tejszínt felforraltam, az étcsokoládét beletördeltem, simára kevertem. Ezzel a sűrű mázzal kentem meg a torta külsejét. Darabolt dióval és csíkokra vágott aszalt sárgabarackkal díszítettem.





2015. november 7., szombat

Paraszt torta (Gyulafirátót) mákkal-túróval Blogkóstoló 25-re


Xsara konyhájában landolt a 25. Blogkóstoló stafétabotja, melynek sorsolásán Éva Takarékos konyháját kaptam meg páromnak. Évánál napi szinten követem konyhája eseményeit, így könnyen és jól eligazodtam a rengeteg recept között. 
Természetesen tortát választottam, de nem is akár milyet! Egy kelt tésztából készült, ízőrző paraszt tortát rengeteg mákkal és szilvalekvárral, ami a kedvenc ízkombinációm! A recepthez írt kommentárok között olvastam, hogy valaki túróval és fahéjjal ismeri ezt a finomságot, így a felét mákos, a másik felét túrós töltelékkel kentem meg.
Köszönöm a fantasztikus receptet, máskor is meglepem vele a családot! Egy pohár tej mellé és kész a legfinomabb uzsonna. :-)

Hozzávalók:
30dkg liszt
2dl tej
1 evőkanál cukor
1,5 dkg élesztő
1 evőkanál zsír melegítve
Csipet só
1 tojás

Feltétek:
10dkg darált mák
2evőkanál porcukor
Fél citrom reszelt héja és leve
Szilvalekvár 
-----------------
25dkg túró
2evőkanál porcukor
2evőkanál tejföl
Fél evőkanál mazsola
Fél citrom reszelt héja
Fahéj

A tészta hozzávalóiból a langyos tejben felfuttatott élesztővel lágy tésztát gyúrtam. 25 percig langyos helyen kelesztettem. ~22 cm nagyságú körré nyújtottam és sütőpapírra helyeztem. 
A felét megkentem bőven szilvalekvárral és megszórtam a cukorral, citromlével- és héjjal elkevert mákkal.
A másik felét megkentem a tejföllel, cukorral, mazsolával, citromhéjjal elkevert túróval. Ezt a részt meghintettem fahéjjal.
~180 fokon 25 perc alatt készre sütöttem.



30 dkg. liszt, 2 dl tej, 1 ek cukor, 1,5 dkg. élesztő, csipet só, 1 ek zsír langyosra melegítve, 1 db tojás. Tetejére: 6 ek szilvalekvár, 20 dkg. darált mák,5 ek porcukor, 1 citrom reszelt héja,

Copy the BEST Traders and Make Money : http://bit.ly/fxzulu
30 dkg. liszt, 2 dl tej, 1 ek cukor, 1,5 dkg. élesztő, csipet só, 1 ek zsír langyosra melegítve, 1 db tojás. Tetejére: 6 ek szilvalekvár, 20 dkg. darált mák,5 ek porcukor, 1 citrom reszelt héja, 1/2 citrom leve.Zsír a tepsi kenéséhez./24x29 cm. tepsiben sütöttem/

Copy the BEST Traders and Make Money : http://bit.ly/fxzulu
30 dkg. liszt, 2 dl tej, 1 ek cukor, 1,5 dkg. élesztő, csipet só, 1 ek zsír langyosra melegítve, 1 db tojás. Tetejére: 6 ek szilvalekvár, 20 dkg. darált mák,5 ek porcukor, 1 citrom reszelt héja, 1/2 citrom leve.Zsír a tepsi kenéséhez./24x29 cm. tepsiben sütöttem/

Copy the BEST Traders and Make Money : http://bit.ly/fxzulu

2015. július 24., péntek

Amerikai brownie egressel, mandulával


Az előző blogkóstoló játéknál jeleztem, hogy a kötelezőn kívül még egy finomságot sütöttem Bogitól, a Vöröskaktusz blogról.
 
Érett az egres az udvarunkban és a férjemnek eszébe jutott, hogy milyen isteni browniet sütöttem vele tavaly. Hogy kicsit variáljak a témán egy új brownie receptet kerestem Boginál, akinél számtalan ötlet található ebben a kategóriában - is. :-)

A tésztában a diót mandulára cseréltem és bőven megszórtam egressel. Nem is tudom mi a legfinomabb benne, az olvadós csokissága, a fehércsokoládé kocka átroppantása a foggal, a manduladarabok vagy a zamatos gyümölcs... vagy így mind együtt! :-)
Próbáljátok ki bátran!

Hozzávalók:
10dkg vaj
10dkg étcsokoládé
2 tojás
18dkg cukor
7dkg liszt
1 kiskanál vaníliás cukor
6 dkg mandula aprítva
13 dkg fehércsokoládé
Csipet só
Egres, vagy más gyümölcs

A vajat az étcsokoládéval vízgőz felett összeolvasztottam, a fehércsokoládét apró kockákra vágtam, a mandulát durvára aprítottam. 
A tojásokat habosra kevertem a cukorral, csipet sóval. Hozzáadtam a vajas-csokis keveréket, majd a liszttel elkevert mandulát is. Végül belekeverem a csokikockákat, megszórtam gyümölccsel.
Zsírozott-lisztezett, 20x30as tepsibe öntöttem és 180 fokon ~20 perc alatt készre sütöttem. Nem szabad szárazra sütni!


2015. június 26., péntek

Citromos mákos koszorú - Blogkóstoló 23.


Továbbra is nagy népszerűségnek örvend a Blogkóstoló játék - amelyben sorsolás útján összepárosított blogok sütnek-főznek egymástól - és aminek magam is voltam már házigazdája.


Most a Szénhidrátmentes... blog rendezte a fordulót, ahol is a szerencse kiszámíthatatlansága miatt ugyanazt a blogot kaptam mint a megelőző fordulóban, Bogi Vöröskaktusz receptgyűjteményét. Ez legyen a legnagyobb gond, Boginál nagyon jó receptekre bukkanhat az ember! A múltkor egy citromos pitét készítettem tőle, most pedig egy szintén citromos, de mákos karikát. Éljen a citrom! :-))


Ezeket a finom karikákat a lánykáim uzsonnára fogyasztották, lekvárba mártogatták és tejet kortyolgattak mellé.  És rendkívül elégedettek voltak.... :-D


A hétvégére egyébként egy csokoládés finomságot is tervezek Bogitól, de az talán már nem fér bele a játék határidejébe. Na, majd meglátjuk.... :-)



Hozzávalók (~18 karikához vagy muffinhoz):

310ml natur joghurt (majdnem egy egész, nagy doboz)
1 tojás
20dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
65ml olaj
34,5dkg liszt
3 evőkanál darálatlan mák
1 púpozott teáskanál sütőpor
1 fél teáskanál szódabikarbóna 
1 citrom reszelt héj

A tojást a cukrokkal és a joghurttal habosra kevertem. Hozzáadtam az olajat, majd a liszttel elkevert szárazanyagokat a citrom hajával. Karika formájú, szilikon sütőformába, illetve muffin formába töltöttem a tésztát a formák feléig (a muffinról nem készült kép, de azok közepébe meggyet nyomkodtam). 180 fokon ~25 perc alatt készre sütöttem őket.



2015. április 20., hétfő

Citromkrémes pite - Blogkóstoló 22-re



22. fordulójához érkezett a Blogkóstoló játék, amelynek keretében egy sorsolás útján kiválasztott blogról kell sütni - főzni. Az izgalmas játéknak magam is házigazdája voltam a 12. fordulóban, most pedig Vöröskaktusznál landolt a stafétabot. A házigazda saját magát sorsolta ki nekem :-D , így nála kutakodtam valami finomságos recept után. A keresés közben többször elcsábultam, aztán ráakadtam erre a pitére, amibe rögtön beleszerettem

Egy egyszerűen összedobható, könnyű pitéről van szó, ami krémes - és a nevéhez híven - istenien citromos. A recepten csak egy ponton változtattam: a krémes részhez adtam egy evőkanál pudingport. Igazából a megérzés és a fotón szereplő szelet adta az ötletet, kicsit féltem tőle, hogy nem fog megszilárdulni kellően a krémes réteg. Nagyszerű állagú lett így a végeredmény, bár lehet, hogy a puding nélkül is az lett volna... :-) 

Próbáljátok ki bátran!








Hozzávalók:

Tészta:
17,5dkg liszt 
1 evőkanál porcukor
1 tojássárgája
10dkg vaj 
(esetleg egy kevés víz)

Krém:
1 tojásfehérje habbá verve
3 egész tojás
15dkg cukorű
2 citrom reszelt héja
1 citrom leve
1 evőkanál pudingpor(nálam tejszín ízű)
1 dl tejszín

Díszítéshez:
1,5 dl tejszín

A tészta hozzávalóiból gyors mozdulatokkal tésztát gyúrtam (ha nem állna össze, vízzel lehet rásegíteni). A készre gyúrt tésztát 20 percig pihentettem a hűtőben.

A megpihent tésztát kinyújtottam lisztezett deszkán és kibéleltem vele a piteformámat úgy, hogy pereme is legyen. (A leeső tésztából kis szíveket szúrtam ki, ezeket a citromkrémmel együtt tettem a pite szélére sütésre) Letakartam alufóliával és két marék szárazbabot dobtam rá, így végeztem vaksütést. (A bab, mint nehezék, megakadályozza, hogy felpúposodjon a tészta.) 180 fokon 15 percig sütöttem így.

Közben a kimaradt fehérjét kemény habbá vertem. A félig sült tésztáról leszedtem a babot és az alufóliát, rákentem a tojáshab felét és még 10 percig sütöttem.

Ezalatt a  maradék habot az egész tojásokkal és a cukorral habosra kevertem. Hozzáadtam a citromhéjat és levet, majd a tejszínt és a pudingport. Ezt a keveréket öntöttem az elősütött tésztára. A sütő hőmérsékletét 135 fokra mérsékeltem, így sütöttem a pitét készre 30 perc alatt.

A kihűlt pitét habbá vert tejszínhabbal dekoráltam, így kínáltam.