A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kelt tészta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kelt tészta. Összes bejegyzés megjelenítése

2023. december 30., szombat

Mákos-meggyes virágkalács

Idén karácsony előtt valahogy nem jutott sem idő, sem kedv a bejgli sütéshez, ezért mást eszeltem ki. Már régen tetszettek a virágkalácsok, szerettem volna egy ilyet kipróbálni. Hosszas nézelődés után le is tettem a voksomat "csakapuffin" receptje mellett. 

  • A belinkelt mákos kalács recepten az alábbiakat változtattam:
  • Friss élesztő helyett 1 csomag instant élesztőt használtam sikerrel.
  • A porélesztő miatt én hagytam fél óra kelesztési időt, erre az eredeti recept szerint nem volt szükség.
  • A mák mellé ~10 dkg kiolvasztott, magozott meggyet is használtam. A magozáskor keletkezett meggylével is meglocsoltam a darált mákot az olvasztott vaj mellett.

A végeredmény - zajos siker. :-)

Nem mondom, hogy mostantól sohasem sütök bejglit, de ez a recept sokkal egyszerűbb, gyorsabb, jóval kevesebb vesződéssel jár és ugyanolyan finom. Emellett dekoratívabb is.

Egy baj volt csak vele... férjem megjegyezte: "Remélem kireped ez is! ?Mert csak úgy a jó." 

Jelentem, nem tette....de így is elfogyott. :-DDD



2023. április 5., szerda

Babka - jeruzsálemi kalács Blogkóstoló 34-re

Annyira örültem, hogy a "Gasztroblogok tiltás nélkül" Facebook csoportban felelevenítették a Blogkóstoló játékot újra. Ennél jobb hír már csak az volt, hogy egy számomra eddig ismeretlen blogról, Simone gasztroságaiból válogathattam. Külön öröm számomra, hogy több vad-receptet is felfedeztem nála, márpedig én nagyon sokszor főzök vadat. Tehát visszatérek még kóstolgatni! ;-)

De most persze édes dolgot választottam, azon belül is húsvétit. Mindenkinek ajánlom szívből a Babkát, azaz jeruzsálemi kalácsot. Mindenképpen csekkoljátok le az eredeti képeket, Simone kalácsa sokkal szebb lett mint az enyém. Valahogy én nem úgy csavartam, hogy szépen kijöjjenek a rétegek.

Viszont az íze, az mindent vitt! :-)

Két kalácsot készítettem a tésztából én is és hipp-hopp el is fogyott. Köszönöm Simone!

A recept itt érhető el még egyszer.



2022. január 30., vasárnap

Károlyi kalács

Vagy húsz éve ragasztottam be ezt a receptet a kis füzetembe, valahonnan fénymásoltam, de már egészen elfeledkeztem róla. Amikor a lányok kicsik voltak, sokszor elkésztettem, de már régen nem jutott eszembe. 

Egy finom kelt csigáról van szó, ami ragacsos és édes a ráöntött tejszíntől. Eredetileg jóval több cukorral volt a recept, de csökkentettem rajta. 

Egy tartalmas leves után remek választás! Én gulyás leves után tálaltam.


Hozzávalók:

50 dkg liszt

4 tojássárga

2 dkg élesztő

4 dkg porcukor

1 csipet só

3 dl langyos tej

10 dkg olvasztott vaj

Töltelék:

1 marék vagdalt dió

1 marék csokoládé darab vagy csepp

1 evőkanál holland kakaópor

Áztatott mazsola

15 dkg vaj 10 dkg porcukorral kikeverve

Öntet:

2 dl tejszín 10 dkg porcukorral és egy vaníliás cukorral kikeverve


A tészta hozzávalóiból lágy kelt tésztát kell gyúrni a felfuttatott élesztővel, duplájára keleszteni.

Ujjnyi vastagra kell nyújtani a megkelt tésztát, megkenni a vajas cukorral és megszórni a mazsolával, csokival, dióval, kakaóporral. Feltekerni és csigákra szeletelni.

A csigákat vajjal kikent tepsibe kell helyezni, mehetnek egymás mellé.  A locsoló tejszín felével meglocsolni a csigákat. ~180 fokon negyed óra sütés után ráönteni a maradék tejszínt és készre sütni.






2018. december 1., szombat

Nutellás csavart csiga - Uzsonnaötlet


Kelt tésztát készültem sütni vasánap délutánra és a lányoknak uzsonnaként a suliba. Gyors kutakodás után Barbi konyhájából a Nutellás csigára esett a választásom.
 
Egyszerű és gyors recept, csak követnem kellett a leírást. Még a Nutellát nem szerető férjem is majszolt belőle pár darabot. :-)
 
Nagy élmény volt Veronikámmal a formázás, élvezte, hogy nyakig mogyorókrémes lehet. :-D
 
Hozzávalók:
50 dkg liszt
3 dl tej
fél csomag (25 g) élesztő
3 tojássárgája
3 csapott evőkanál kristálycukor (kb. 70 g)
3 evőkanál olaj
Nutella, jó sok (vagy más mogyorókrém)
1 tojásfehérje a kenéshez

A lisztet a dagasztótálba tesszük, egy kis mélyedésbe teszünk a cukorból 1 evőkanállal, rámorzsoljuk az élesztőt, felöntjük langyos tejjel és hagyjuk 10 percig felfutni. Ha az élesztő felhabzott, hozzátesszük a többi hozzávalót és tésztát dagasztunk, majd egy órát kelesztjük.
 
Kelesztés után átgyúrjuk, majd lisztezett deszkán egyben kinyújtjuk, jó nagyra, ~4mm vékonyra. Felét megkenjük Nutellával, ne sajnáljuk, de azért túlzásba se vigyük mert kifolyik sütéskor. A tészta másik felét ráhajtjuk a Nutellás oldalra és kétcentis csíkokat vágunk pizzavágóval. A csíkokat megcsavarjuk majd csigaformába igazítva sütőpapiros tepsire tesszük őket. A csigákat megkenjük fehérjével.
 
Fél órát újra kelesztjük majd 180 fokon pirosra sütjük.
 
 

2018. augusztus 5., vasárnap

Kakaós csiga

 
Nővéremet vártam látogatóba egy igéretet teljesítve - aranygaluskával fogom várni. Másfélszeres mennyiségű tésztát készítettem, hogy a maradékból tekerhessek egy másik kedvencét - a kakaós csigát.
 
Pontos receptet most nem hozok, az aranygaluskát itt találjátok. A csiga úgy készült, hogy egy darab kelt tésztát ~fél centi vékonyra nyújtottam. Megkentem olvasztott vajjal. Meghintettem vastagon porcukorral elkevert holland kakaóval. Némi olvasztott vajjal még meghintettem. Feltekertem, ~2cm vastag csigákra vágtam.
A csigákat sütőpapírral bélelt lemezre tettem kellő távolságra. Mindegyik csiga tetejére tettek a lánykáim néhány csokicseppet. 180 fokon ~15 perc alatt készre sütöttem.
 
Nem is értem, miért nem sütöttem idáig kakakós csigát?
 
 

 

2018. február 11., vasárnap

Színes fánk-kavalkád


Igazi farsangi téma, de a valóságban még októberben készültek ezek a fánkok nagylányom 10. szülinapi bulijára. Az édesség terén a fánk volt a téma, hiszen a tortája is egy hatalmas szalagos fánk volt rózsaszín cukormázzal és színes cukorkákkal.
 
A receptet még egy blogkóstolós fordulóban találtam itt, most is ezt használtam. Bevonásra három fajta csokoládét (ét-,tej- és fehér) és színes cukorgyöngyöket használtam. Találtam gyümölcs ízű franciadrazsét is - nem is tudtam, hogy ilyen létezik - azok is nagyon jól mutattak a kerek édességeken.
 
Nem kötlező gyűrű alakúra formázni a tésztát, ha nem szaggatunk lyukat a közepére, akkor kisütés után akár lekvárral vagy csokikrémmel megtölthetjük, vagy megkenhetjük.
 
Minden parti fénypontjai lehetnek ezek a színes fánkocskák. :-)
 
 

2017. február 10., péntek

Pozsonyi kifli - diós, mákos

Apukám egyik kedvenc uzsonnasüteményét hozom ma, amit már régóta igérgettem neki. Egyszer viccből azt mondta gyerekkoromba egy kolléganőjének aki cukrász volt és szeretett volna engem "örökbe fogadni", haza vinni magával, hogy egy zsák pozsonyi kifliért vihet... :-D Én meg hálából néha készítek neki, hogy nem adott el.... :-)))
Úgy vagyok ezzel a recepttel, hogy kissé macerásnak tartom, mert a töltelékek előkészítése elveszi az idő felét. De most jól ütemeztem, a tölteléket elkészítettem-kimértem szerda este, pénteken meló után pedig már gyúrtam is a tésztát. Délután öt órára pedig már a frissen illatozó kiflikkel vártam a szüleimet. :-)
Tegyetek egy próbát ti is!
 
Hozzávalók:
Tészta:
50dkg liszt
20dkg vaj
5dkg porcukor
2dkg élesztő (1 csomag instant)
Csipet só
1,5dl tej
1db tojássárgája
Kenéshez:
3db tojássárgája
1db tojásfehérje
Töltelék:
30 dkg darált dió
30 dkg darált mák
2x12,5 dkg cukor
2x2,5dkg méz
2x2dkg mazsola
1 citrom rszelt héja
1 evőkanál (szilva)lekvár
 
 
A két féle töltelék hasonlóan készül, és ezekkel kezdtem: A töltelékhez a dióhoz/mákhoz adtam a fél citrom reszelt héját, a mazsolát és a mézet. A cukrot annyi vízzel felngedtem egy edényben, hogy fél újnyira ellepje a cukrot. Felforraltam ezt a cukros vizet és a dióra/mákra öntöttem. Elkevertem, hagytam kihűlni. Egy gyurmázható töltelék a cél, amit 3 dkg nagyságú darabokra kell mérni és szivar alakra formázni. Nekem a máktöltelék mindig porhanyósabb lesz, nem áll össze, ezt szoktam kiküszöbölni egy evőkanál lekvárral - így már tökéletes lesz.
A tészta hozzávalóiból közepes keménységű tésztát gyúrtam (nem olyan lágy mint az élesztős tészta, de nem is olyan kemény mint a linzer-a kettő között, ezért is "omlós-élesztős" a kategóriája). Az élesztőt nem kell felfuttatni, elég feloldani a langyos tejben.
A tésztát 20 percig hűvös helyen pihentettem.
A pihent tésztát 3dkg súlyú darabokra osztottam.
A tésztagömböket oválisra nyújtottam, ráhelyeztem a szivar alakú tölteléket és hosszú, csücskös kiflivé formáztam.
A diós kifli patkó, a mákos ácskapocs alakú. Ha jól sikerül minden és nem reped ki a tészta, innen lehet tudni, hogy milyen a töltelék.
A kifliket sütőpapírral fedett lemezre helyeztem és simára kevert tojássárgával megkentem. Jó fél óráig langyos helyen szárítottam rá a sárgáját.
A megszáradt tojássárga réteget tojásfehérjével megkentem és hideg helyen ismét fél óra pihenés kezdődött, míg meg nem száradt a fehérje réteg.
A kiflire száradt két féle tojásréteg megrepedezik hő hatására - ez adja a kisűlt tészta márványosságát.
200 fokos sütőben ~20 perc alatt a kifliket készre sütöttem.

2016. április 25., hétfő

Hájas tészta - Blogkótoló 28-ra


A 28. Blogkóstoló játék stafétabotja a Sütök-Főzök gasztronaplónál landolt, ott gyülekeznek csokorba az egymástól készített finomságok. A sorsoláson a párom ezúttal Xsara lett, aki a blog-nevével ellentétben nemcsak próbálkozik a konyhában, hanem vérprofi minden témában. :-)

Sokat törtem a fejem, mit is készítsek Xsarától, és mindig visszatértem egy recepthez: a hájas tésztához. Van néhány mumus-étel az életembe, amelynek elkészítésébe egyáltalán nem (vagy már nem) merek belevágni. Ilyen a töltött káposzta, a szilvás gombóc (bár ez szimplán csak sosem sikerül, így feladtam...:-D), a rántott csirke (nekem sosem sül át, anyunak igen) és a hájas tészta. 

Disznóvágásról volt egy adag háj a mélyhűtőben,amit nem is tudom miért tartogattam. Egy életem, egy halálom, úgy döntöttem: felhasználom! És milyen jó tettem... :-))

Azt előre bocsátom, hogy nincs meg ripsz-ropsz ez a tészta, rá kell készülni. Én már pénteken elhatároztam, hogy rááldozom a vasárnap délelőttömet és így is lett. 45 percenként kellett hajtogatni a tésztát, de csodálatosan sikerült! Bár a képeken látszik - segítségem is volt bőven... :-)

Köszi Xsara a csodás receptet és hogy legyőzhettem egy gasztro-démont! :-)


Hozzávalók:
70 dkg. liszt
40 dkg. háj
3 dkg élesztő
1 tk. cukor
3 tojássárgája
3 dl. tej
2 ek. cukor
1 kk. só
Lekvár: nálam szilva-és almalekvár illetve darált mák lekvárral keverve 

15 dkg liszttel kézi mixerrel összekevertem a hájat.
A tejben a cukorral az élesztőt felfuttattam, majd összegyúrtam a többi hozzávalóval. 
A begyúrt tésztát letakartam és 20 percig pihentettem.
Egy lisztezett deszkán egészen vékonyra nyújtottam, rákentem a hájat. Következett a hajtogatás, félbehajtottam (az egyik felét ráhajtottam a másikra). Összenyomtam és a nyújtófával téglalapformára nyújtottam. Ütögető mozdulatokkal kell kezdeni, így megtartja a formáját és csak azután szabad nyújtani. A 2-3 mm vastag tészta először hosszában hajtottam három rétegre, a bal oldali részt a középső harmadra, majd erre a jobb oldali részt, végül az így kapott hosszú csíkot is három rétegre hajtottam. 
Letakartam és 45 percig hagytam pihenni.
Sütésre várva
Ezután ismét egy ilyen dupla hármas hajtogatás következett. A nyújtófával megütögettem a tésztát, majd kinyújtottam, először hosszában, majd vízszintesen hajtogattam.
Ezután vagy pihentetem megint 45 percig, ismét megütögettem, kinyújtottam, hajtogattam. 
Végül 3-4 mm vastagra nyújtottam, 6 cm pogácsaszaggatóval köröket szaggattam és megkentem őket felvert tojással. Aztán a maradék körökből kisebb szaggatóval gyűrűket készítettem, ráhelyeztem a körökre a gyűrűket és ezeket is megkentem tojással.
A tepsin hagytam kelni kb. 20 percig, Megtöltöttem a lekvárokkal és 180-os sütőben kb. 20-25 perc alatt megsütöttem.

Ilyen segítséggel könnyű... :-D

2016. április 23., szombat

Aranygaluska pünkösdre :-)


Nagyon szeretem a Parókia konyhájából blog írójának, Aninak a vallási témákhoz kapcsolódó játékait. Egy karácsonyi játékán gyönyörű könyvet is volt szerencsém nyerni - cserébe a betlehemi almás pitémért.

A mostani játék lényege, hogy süssünk aranygaluskát a pünkösdi ünnep jegyében. És hogy miért aranygaluskát? - erre is választ kapunk a blog hasábjain:

Pünkösd-  az egyház születésnapja A sok kis, egységgé váló rész az aranygaluskában az egyház természetét hivatott szemléltetni most. Isten tervében a keresztyén-keresztény közösség tagjait mély szeretetkapcsolat köti össze Krisztussal és egymással. Ez jól érzékelhető, biblikus kifejezéssel Krisztus jó illatának kell érződnie rajtunk (2. Korinthus 2.15).

Én így szeretem az aranygaluskát - sok dióval és még több vaníliamártással. 

Katalin konyhájában is zajlik éppen egy  pünkösdi játék - Eleink pünkösdi eledelei címmel -, kukkantsatok be oda is és süssetek, játszatok! Én már arra is készültem valamivel, nemsokára hozom... ;-)


2016. február 13., szombat

Donut lollipop avagy fánknyalóka :-)


A múltkor mutattam be a Blogkóstoló játékra készült fánkjaimat, amelynek tésztájából más vidám finomság is készült.

Egyszer már próbálkoztam fánknyalóka készítéssel, most csupán a formán változtattam: a lyukas közepű, fehércsokival bevont fánkok gyártásakor keletkezett kicsi, kerek fánktésztákat tűztem pálcikára és így sütöttem ki olajban. 
A gyerekek - és én is :-)) - vidáman mártogattuk lekvárba a pálcára tűzött golyóbisokat.

Igazából lehetne egyszerűen kicsi fánkokat szaggatni, majd azokat pálcára tűzni, de én most pálcástól sütöttem ki a kelt tésztát.



2016. február 9., kedd

Fánk fehércsokival Blogkóstoló 27-re


A Blogkóstoló játék 27. fordulója egy rutinos házigazdánál, Vöröskaktusznál landolt, akinél volt már a vezénylő fakanál ebben az izgalmas játékban. :-)

Ebben a fordulóban ChefTündér blogját kaptam válogatni, akitől még nem készítettem semmit, de mégis volt már párom a Blogkóstolóban: a 21. fordulóban ugyanis tőlem sütött, méghozzá a Capri tortámat.

Most én merültem el ChefTündérnél a keresgélésben és végül egy igen aktuális, farsangi finomságra tettem le a voksomat: fánk fehércsokoládéval. Megragadott az amerikai forma - lyukkal a közepén, a csillogó csokimáz a színes cukorgyöngy kavalkáddal. Hát kell ennél több a csábításhoz? ;-)

A recepten csak annyit változtattam, hogy nekem az előírt 2,5 dl tej kevés volt, én legalább 4 dl mennyiséget tettem a tésztához. De ez abból is adódhat, hogy az eredeti receptben friss élesztő szerepel (amit gondolom, hogy valamennyi tejben felfuttatott a blogtársam, csak erre nem tért ki a leírásban), én pedig instant változatot alkalmaztam.

Igazi fánkélmény a végeredmény, szeretettel ajánlom kipróbálásra! :-)

Hozzávalók:

60 dkg liszt
3,5 dkg élesztő (vagy 1,5 zacskó instant)
kb. 2,5 dl langyos tej - instant élesztőnél ~3,5 dl (mert ezt nem kell felfuttatni)
4 ek cukor
4 tojás sárgája
0,5 dl rum
1 csipet só
8 dkg olvasztott vaj

1 tábla fehér csokoládé
1 evőkanál olaj
Cukorgyöngyök

A tészta hozzávalóiból a langyos tejjel (én instant élesztővel készítettem) lágy tésztát gyúrtam, jól kidagasztottam (illetve a gépem :-D). Meleg helyen a duplájára kelesztettem.
Lisztezett deszkán kinyújtottam, egyszer félbe hajtottam, majd ~ 1,5 cm vastagra nyújtottam. Korongokat szaggattam belőle, a közepüket kis, kör kiszúróval kilyukasztottam. Az így formázott korongokat letakarva még fél óráig kelesztettem. (A maradék tésztákat újra összegyúrtam, kinyújtottam, formáztam)
Forró olajban az egyik felüket úgy sütöttem, hogy lefedtem a serpenyőt, amikor megfordítottam őket, akkor már nem fedtem le az edényt. 

Szalvétán kihűltek a fánkok, addig gőz felett a fehércsokit az olajjal megolvasztottam. Ebbe mártottam be a fánkokat majd rögtön cukorba hempergettem.


2015. november 7., szombat

Paraszt torta (Gyulafirátót) mákkal-túróval Blogkóstoló 25-re


Xsara konyhájában landolt a 25. Blogkóstoló stafétabotja, melynek sorsolásán Éva Takarékos konyháját kaptam meg páromnak. Évánál napi szinten követem konyhája eseményeit, így könnyen és jól eligazodtam a rengeteg recept között. 
Természetesen tortát választottam, de nem is akár milyet! Egy kelt tésztából készült, ízőrző paraszt tortát rengeteg mákkal és szilvalekvárral, ami a kedvenc ízkombinációm! A recepthez írt kommentárok között olvastam, hogy valaki túróval és fahéjjal ismeri ezt a finomságot, így a felét mákos, a másik felét túrós töltelékkel kentem meg.
Köszönöm a fantasztikus receptet, máskor is meglepem vele a családot! Egy pohár tej mellé és kész a legfinomabb uzsonna. :-)

Hozzávalók:
30dkg liszt
2dl tej
1 evőkanál cukor
1,5 dkg élesztő
1 evőkanál zsír melegítve
Csipet só
1 tojás

Feltétek:
10dkg darált mák
2evőkanál porcukor
Fél citrom reszelt héja és leve
Szilvalekvár 
-----------------
25dkg túró
2evőkanál porcukor
2evőkanál tejföl
Fél evőkanál mazsola
Fél citrom reszelt héja
Fahéj

A tészta hozzávalóiból a langyos tejben felfuttatott élesztővel lágy tésztát gyúrtam. 25 percig langyos helyen kelesztettem. ~22 cm nagyságú körré nyújtottam és sütőpapírra helyeztem. 
A felét megkentem bőven szilvalekvárral és megszórtam a cukorral, citromlével- és héjjal elkevert mákkal.
A másik felét megkentem a tejföllel, cukorral, mazsolával, citromhéjjal elkevert túróval. Ezt a részt meghintettem fahéjjal.
~180 fokon 25 perc alatt készre sütöttem.



30 dkg. liszt, 2 dl tej, 1 ek cukor, 1,5 dkg. élesztő, csipet só, 1 ek zsír langyosra melegítve, 1 db tojás. Tetejére: 6 ek szilvalekvár, 20 dkg. darált mák,5 ek porcukor, 1 citrom reszelt héja,

Copy the BEST Traders and Make Money : http://bit.ly/fxzulu
30 dkg. liszt, 2 dl tej, 1 ek cukor, 1,5 dkg. élesztő, csipet só, 1 ek zsír langyosra melegítve, 1 db tojás. Tetejére: 6 ek szilvalekvár, 20 dkg. darált mák,5 ek porcukor, 1 citrom reszelt héja, 1/2 citrom leve.Zsír a tepsi kenéséhez./24x29 cm. tepsiben sütöttem/

Copy the BEST Traders and Make Money : http://bit.ly/fxzulu
30 dkg. liszt, 2 dl tej, 1 ek cukor, 1,5 dkg. élesztő, csipet só, 1 ek zsír langyosra melegítve, 1 db tojás. Tetejére: 6 ek szilvalekvár, 20 dkg. darált mák,5 ek porcukor, 1 citrom reszelt héja, 1/2 citrom leve.Zsír a tepsi kenéséhez./24x29 cm. tepsiben sütöttem/

Copy the BEST Traders and Make Money : http://bit.ly/fxzulu

2014. december 29., hétfő

Zürichi zsemle - cipóban tálalt leveshez


Karácsony előtt elhatároztam, hogy szenteste cipóban tálalt hagymalevest fogok készíteni Marka receptje alapján. Étteremben sokszor kértem ilyen levest, ideje volt, hogy magam kápráztassam el vele a családot.
A leves-recept így megvolt, már csak cipó kellett hozzá. Igen sok receptúrát végigböngésztem a neten és egyre csalódottabb voltam , nem jött szembe az igaz. Különleges hozzávalók kellettek meg kenyérsütő, nekem ilyenek nincsenek. Aztán megpillantottam Macsaknyelv zürichi zsemléjét és éreztem, megtaláltam az igazit! :-) És úgy is lett....
Összeállítani igazán nem nagy kaland, a sütés macerásabb kicsit, mert jénai tálban kell sütni, amibe kettő cipó fért bele egyszerre. Két jénaival én négy cipót sütöttem egyszerre.
Isteni finom lett a cipó, de komolyan, nem győztem bezsebelni a dícséreteket! Meg is kellett igérnem, hogy gyakran készítek még ilyet...
...lehet, hogy újévkor cipóban tálalom a lencselevest??... :-)))

Hozzávalók 5 cipóhoz (nálam 3 nagyobb, két kisebb):

2 db jénai tál fedővel

Előtésztához (kovászhoz): 
25 dkg fehér kenyérliszt (BL-80) 
6 g friss élesztő
1,65 dl víz 

Tésztához: 
az összes kovász
37,5 dkg fehér kenyérliszt (BL-80) 
1,2 dkg só
csipet aszkorbin- vagy citromsav
2,5 dkg puha vaj
2,5 dl víz
1 dkg friss élesztő

olívaolaj a kelesztőtál kikenéséhez

Este a kovász hozzávalóit összedolgoztam, letakartam és a konyhapulton hagytam reggelig.

Másnap a kovászhoz adtam a tészta többi hozzávalóját a langyos vízben feloldott élesztővel és hólygosra dagasztottam. Olivaolajjal kikent kelesztőtálban 20 percig kelesztettem.

Újból átgyúrtam és ismét 20 perc kelesztés következett.  Ezután a sütőt előmelegítettem 230 fokra, a tésztát négy részre osztottam és kigömbölyítettem.

A jénai tálakat sütőpapírral kibéleltem, beletettem 2-2 cipót és bevágtam a tetejüket. Megspricceltem vízzel a tészta felületét és a tetőt belülről. Rácsuktam és 15 percig sütöttem.

Mérsékeltem a hőfokot 200 fokra és már tető nélkül még 15 percig folytattam a sütést. 

A készre sült cipókat rácsra tettem és vízzel megspricceltem.

A leves tálalásához a cipók tetejét vékonyan levágtam majd félig kibeleztem őket. Hagytam a cipó aljában azért tésztát, hogy legyen mit a levessel kikanalazni.


2014. március 25., kedd

Gőzgombóc (Germknödel) vanília szósszal



Ez az egyik finomság amit soha ki nem hagynék az osztrák sípályák Hütté-iben való kalandozások során, persze csakis egy jókora bécsi szelet után! ;-)

Évánál, a Takarékos konyhában láttam meg a receptet még régebben és mentettem el magamnak. Nagyon finom lett, megéri azt a kevés macerát amit a főzésére rá kell fordítani. Igazán hasonlít az íze az osztrák pajtásokéhoz. Persze a feeling hiányzik mellőle itthon, de azt odaképzelhetjük.... :-D

Hozzávalók:

Tészta:
50dkg liszt
2dkg élesztő (vagy egy tasak instant)
1 tojássárgája
csipet só
~2,5 dl langyos tej

Szilvalekvár

Vaníliaszósz.
0,5liter tej
2db tojássárgája
4evőkanál cukor
1csomag vaníliás cukor
1evőkanál liszt

Tálaláshoz: darált mák, diógrillázs

Az élesztőt  a langyos tejben felfuttatom, hozzáadom a liszthez, tojássárgáját és pici sót adok hozzá, bedagasztom  a tésztát. Mikor megkelt a tészta (~30-40 perc) kinyújtom,  felvágom kocka alakra és szilvalekvárt teszek a tészta  közepébe majd gombócokat formálok belőlük. (Nekem 16 db, gyermekököl nagyságú gombóc lett belőle)

Egy nagy fazékban  vizet teszek fel főni,  amire egy tiszta konyharuhát helyezek és lekötöm. Mikor jól forr a víz erre a konyharuhára pakolom a gombócokat (általában 3 db fér rá) és a fazékra helyezem a fedelét.

A tészták így főnek meg a gőzben, egy adag 8-10 perc alatt kész. Ekkor leveszem a tálat és a gombócokat egy tálba rakom, leöntöm vanília szósszal.

A vaníliaszószhoz a tojássárgákat, cukrokat, lisztet egy kis tejjel simára kevertem, a tej többi részét  elkezdtem melegíteni. Amikor már jó meleg volt, ráöntöttem a tojássárgás keverékre és állandó keverés mellett  besűrítettem. A forrás pillanatában gyorsan lekapcsoltam.
Darált, cukrozott mákkal vagy diógrillázzsal megszórva tálalom.

Egy kis montázs a végére az osztrák változatról és a másik kedvencről, az almás rétesről. :) :