2015. július 30., csütörtök

Ribizlis-túrós, kikavarós torta - gyorsan


A "gyorsan, egyszerűt köszöntésre a meleg napokon", ebbe a kategóriába tartozik a most hozott pitetorta. Nagypapám 86. születésnapjára készült egy kerti-parti keretében. Mivel nagyon meleg volt, nem akartam krémes tortát készíteni. 

Így a jól bevált, kikavarós tésztámhoz folyamodtam, amelyet a piteformába való töltés után bőven megszórta ribizlivel valamint egy kevés túró-tejföl-cukor keverékével.

180 fokon ~20 perc alatt kis is sült, és mire kihűlt a sütő, már a torta is tálalható volt - természeten fagylalttal - a nagy hőségre való tekintettel. :-DD


2015. július 24., péntek

Amerikai brownie egressel, mandulával


Az előző blogkóstoló játéknál jeleztem, hogy a kötelezőn kívül még egy finomságot sütöttem Bogitól, a Vöröskaktusz blogról.
 
Érett az egres az udvarunkban és a férjemnek eszébe jutott, hogy milyen isteni browniet sütöttem vele tavaly. Hogy kicsit variáljak a témán egy új brownie receptet kerestem Boginál, akinél számtalan ötlet található ebben a kategóriában - is. :-)

A tésztában a diót mandulára cseréltem és bőven megszórtam egressel. Nem is tudom mi a legfinomabb benne, az olvadós csokissága, a fehércsokoládé kocka átroppantása a foggal, a manduladarabok vagy a zamatos gyümölcs... vagy így mind együtt! :-)
Próbáljátok ki bátran!

Hozzávalók:
10dkg vaj
10dkg étcsokoládé
2 tojás
18dkg cukor
7dkg liszt
1 kiskanál vaníliás cukor
6 dkg mandula aprítva
13 dkg fehércsokoládé
Csipet só
Egres, vagy más gyümölcs

A vajat az étcsokoládéval vízgőz felett összeolvasztottam, a fehércsokoládét apró kockákra vágtam, a mandulát durvára aprítottam. 
A tojásokat habosra kevertem a cukorral, csipet sóval. Hozzáadtam a vajas-csokis keveréket, majd a liszttel elkevert mandulát is. Végül belekeverem a csokikockákat, megszórtam gyümölccsel.
Zsírozott-lisztezett, 20x30as tepsibe öntöttem és 180 fokon ~20 perc alatt készre sütöttem. Nem szabad szárazra sütni!


2015. július 10., péntek

Segitsüti 2015 tavasz, tortaátadás 2


Immár harmadik alkalommal vettem részt a Segítsüti nagyszerű jótékonysági akciójában, amellyel most a Borsóház alapítványt támogattuk.
A licitnyertesem idén Ildikó, akivel 13000 Ft-tal támogattuk a fenti alapítványt. Neki már átadtam a tortát a Budaörsön, arról itt olvashattok
Vigaszágasom is lett László személyében, akivel újabb 12000 Ft-tal gyarapítjuk így a Borsóház számára gyűjtött összeget.
Lászlóval személyesen nem sikerült találkozni, a férjem vitte el a tortát a nővérének Kecskemétre. Laci egyébként aktív licitáló, de nem sikerült még megcsípnie az első helyet egyik évben sem - amióta én részt veszek ebben a kezdeményezésben. Büszke vagyok rá, hogy már harmadszor ő a vigaszágasom! :-)

Most jöttem rá, hogy receptet még mindig nem hoztam a tortához... Na, majd ezt még pótolom! 

2015. július 6., hétfő

Puncstorta - hagyományosan


Apósom kedvence az igazi, piskótakockákból és szirupból összeállított puncstorta. Ezért gyakran készítem ezt a tortát családi ünnepekre. Most igazán aktuális, hiszen a nyári melegben a krémes, tejszínes torták nem bírják sokáig, nem úgy ez a finomság! :-)
A puncstorta bevonata a fondán, amely a minyonok bevonóanyaga is. Én több fajta módszert alkalmazok a puncstorta bevonásához, mikor mit:
  • Cukrászdában veszek egy kevés fondánt, azt olvasztom a torta tetejére - alatta lekvárral vonom be a piskótát a bőrös oldalon (ez fontos, mert az alsó, sütőpapírral érintkező oldal lyukacsos, így könnyen beszívja a bevonatot!)
  • Veszek a boltban vízzel kikeverhető cukormáz port - szintén lekvárral bevont piskótára
  • Porcukorból és citromléből sűrű mázat keverek, színezem, ezzel vonom be a tortát - itt is lekváros a piskóta alatta
  • "Csalok", és házi fondantból nyújtott lappal fedem be a tortát - itt puncsos vajkrém van a piskótán
Ezen kívül a torta oldalára mindig készítek egy kevés puncsos vajkrémet, hogy szépen bevonhassam és a szélét dekorálhassam. 

Van már itt a blogon egy nagyon hasonló torta, az Angol puncstorta, amely viszont az én nagy kedvencem az ízesített tejszínhabbal a tetején. Próbáljátok ki mindkettőt!

Itt tojáshabbal díszítettem a tortát
Hozzávalók:
10db tojás
25dkg cukor
33dkg liszt
12 evőkanál víz
Citrom és/vagy narancshéj 

Baracklekvár

Szirup:
3dl víz
18dkg cukor
Piros festék
Rum, citromlé, citrom és/vagy narancshéj

Krémbevonat:
2dkg puncsos pudingpor
2dl tej
6dkg cukor
10dkg vaj vagy margarin

A piskótához a tojásfehérjéből kemény habot vertem, a sárgáját pedig habosra kevertem a cukorral és a vízzel. Beletettem a citrushéjakat. Hozzáadtam a lisztet, majd a kemény tojáshabot. Két darab, zsírozott-lisztezett, kerek, 22cm-es tortaformában elosztottam~40 perc alatt, 180 fokon tűpróbáig készre sütöttem. Kihűtöttem. Az egyiket lapjában ketté vágtam, a másikat ~1,5x1,5cm-es kockákra daraboltam.
 
A két lapba vágott piskótákat a vágási felületen megkentem baracklekvárral, az alsó köré tortakarikát illeszetettem.

A piskótakockákat egy nagy tálba tettem. A sziruphoz a vizet a cukorral felforraltam, ízesítettem, szineztem. A kockára vágott piskótákat nyakon öntöttem a sziruppal és óvatosan elkevertem. Az így kapott tölteléket belenyomkodtam a piskótával bélelt tortaformába. Rátettem a felső piskótát is, hagytam kihűlni.

A krémhez a tejből, cukorból, pudingporból sűrű krémet főztem. Miután kihűlt, a habosra kevert vajhoz adtam, elkevertem. Ezzel a krémmel vontam be az áthűlt torta oldalát és díszítettem a szélét.

A tetejét a fent felsorolt megoldások egyikével díszítem.


2015. július 1., szerda

Marcipános tortácska


Apró, kedves meglepetésnek készítettem ezt a kis tortácskát egy régi, kedvenc receptet alapul véve - a "Zöld sütiét". Ez tulajdonképpen egy hamis marcipán ízes sütemény keserűmandula ízzel és zöld színnel, én nagyon szeretem. Most tortásítottam a receptúrát és hogy ne legyen hamis, igazi marcipán is került bele. :-)

Hozzávalók (egy kis, 15cm átmérőjű tortácskához):

Piskóta:
3 tojás
3 evőkanál cukor
3 evőkanál liszt
3dkg marcipán

Krém:
2,5dl tej
12,5 dkg búzadara
1 keserűmandula aroma - ha lehet, zöld színben
2 csepp zöld ételfesték, ha az aroma nem zöld színű
10dkg cukor
12,5 dkg vaj vagy mararin
3dkg marcipán

Díszítés
Ét- és/vagy fehércsokoládé
Kevés olaj
Marcipán díszek

A piskótához a tojásokat szétválasztottam, a fehérjéből kemény habot vertem. Hozzáadtam a cukrot és olvadásig kevertem benne. Ekkor ment bele a tojássárgája, majd óvatos keverő mozdulatokkal a liszt. Sütőpapírral fedett lemezre 3 db, 15 cm átmérőjű kört kentem belőle, megszórtam apróra vágott marcipán kockákkal. 180 fokon ~10 perc alatt készre sütöttem.
A krémhez a tejből, cukorból, búzadarából sűrű darát főztem. Hozzáadtam az aromát, a színezéket, és hagytam kihűlni.  A vajat habosra kevertem majd bele tettem a darát. Ezzel a krémmel töltöttem és vontam be a piskótalapokat. Töltéskor a krémet megszórtam apróra vágott marcipán kockákkal.
A hűtőben lehűtött torta tetejét gőz felett, kevés olajjal megolvasztott csokoládéval vontam be, marcipán szívekkel díszítettem.



2015. június 26., péntek

Citromos mákos koszorú - Blogkóstoló 23.


Továbbra is nagy népszerűségnek örvend a Blogkóstoló játék - amelyben sorsolás útján összepárosított blogok sütnek-főznek egymástól - és aminek magam is voltam már házigazdája.


Most a Szénhidrátmentes... blog rendezte a fordulót, ahol is a szerencse kiszámíthatatlansága miatt ugyanazt a blogot kaptam mint a megelőző fordulóban, Bogi Vöröskaktusz receptgyűjteményét. Ez legyen a legnagyobb gond, Boginál nagyon jó receptekre bukkanhat az ember! A múltkor egy citromos pitét készítettem tőle, most pedig egy szintén citromos, de mákos karikát. Éljen a citrom! :-))


Ezeket a finom karikákat a lánykáim uzsonnára fogyasztották, lekvárba mártogatták és tejet kortyolgattak mellé.  És rendkívül elégedettek voltak.... :-D


A hétvégére egyébként egy csokoládés finomságot is tervezek Bogitól, de az talán már nem fér bele a játék határidejébe. Na, majd meglátjuk.... :-)



Hozzávalók (~18 karikához vagy muffinhoz):

310ml natur joghurt (majdnem egy egész, nagy doboz)
1 tojás
20dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
65ml olaj
34,5dkg liszt
3 evőkanál darálatlan mák
1 púpozott teáskanál sütőpor
1 fél teáskanál szódabikarbóna 
1 citrom reszelt héj

A tojást a cukrokkal és a joghurttal habosra kevertem. Hozzáadtam az olajat, majd a liszttel elkevert szárazanyagokat a citrom hajával. Karika formájú, szilikon sütőformába, illetve muffin formába töltöttem a tésztát a formák feléig (a muffinról nem készült kép, de azok közepébe meggyet nyomkodtam). 180 fokon ~25 perc alatt készre sütöttem őket.



2015. június 24., szerda

Eszterházy torta (akár gluténmentesen)


Már számtalanszor készítettem Eszterházy tortát, de valahogy sosem került bepötyögésre. Talán azért nem, mert általában formatorta belsejében rejlettek a diós lapok és a vanília krém, és így nem is nézett ki annak, ami. De most, férjem legjobb barátjának meglepetésként itt egy kívül-belül Eszterházy, Attila kedvence.

A fotók egy kisebb, ~15 cm átmérőjű tortáról készültek, de a receptet egy normál, ~24cm-es tortához hozom.

A torta piskótájából a liszt elhagyható és ugyanannyi dióval (vagy a gluténmentes étkezéshez alkalmas liszttel) helyettesíthető. A megfelelő pudingport és csokoládékat használva hozzá könnyen gluténmentessé tehető ez a remek torta!

Isten éltessen Attila még egyszer, sokáig!! :-)

Hozzávalók:
Piskóta:
8db tojásfehérje
24dkg cukor
7dkg liszt
28dkg darált dió
Reszelt citromhéj

Krém:
3dl tej
3dkg vaníliás pudingpor
6dkg cukor
2 evőkanál vaníliás cukor
3evőkanál brandy (vagy aroma) 

12g zselatin
5dl tejszín vagy cukrászhab
2 habfixáló, ha tejszínt használunk

Tetejére:
1 tábla fehércsokoládé
Néhány kocka étcsokoládé
Olaj

A piskótához a fehérjéket habbá verem, beleteszem a cukrot és olvadásig keverem. A liszttel elkevert citromhéjas darált diót fakanál segítségével, óvatosan a habba vegyítem. Sütőpapírra 6 db, ~24 cm átmérőjű kört kenek. Ezeket 180 fokon 10-12 perc alatt készre sütöm.
A krémhez a pudingból, tejből, cukorból krémet főzök. A zselatint 1 dl vízben megduzzasztom, majd langyosra olvasztom. Hozzáadom a pudinghoz a brandyvel. A tejszínt kemény habbá verem a fixálókkal (a cukrászhabot csak magában verem habbá) és a kihűlt, pudingos krémhez vegyítem. Ezzel töltöm össze a lapokat és vonom körbe a tortát.
A meghűlt torta tetejét gőz felett, kevés olajjal meghígított fehércsokoládéval bevonom. Közben az étcsokoládét is felolvasztom némi olajjal és papírból csavart tölcsérbe teszem. Mielőtt megkötne a fehércsoki, az étcsokival koncentrikus köröket vagy csigavonalat rajzolok. Kés hegyével vagy hústűvel ha belehúzok az étcsokis körökbe - akkor kapom azt a különleges mintát, ami az Eszterházy torta bevonatának sajátossága.



2015. június 18., csütörtök

Oreo torta ismét :)


Amióta egy blogkóstoló játék kapcsán először elkészítettem az Oreo tortát, vitathatatlanul az egyik családi kedvenc lett.  Most a belinkelt recept feléből készült el, egy kisebb, 16 szeletes kerek karikában. Olvasztott
étcsokoládét is bevetettem díszítés gyanánt, hogy még finomabb legyen a végeredmény.

Már a múltkor is megígértem, hogy egyszer elkészítem Pilóta kekszből is, mert nagyon kíváncsi vagyok az ízhatásra. :) Ami késik, nem múlik.....





2015. június 14., vasárnap

Meggyes-csokis muffin - Éva játékára (is)



Egy gyorsan összedobható és ugyanolyan gyorsan el is fogyasztható süteményt hozok ma. :-)

Telekszomszédunk udvarán mosolygott a korai meggy tűzpirosan ránk. Engedélyt kaptunk, hogy szedjünk és együnk belőle kedvünk szerint. A lányok kitalálták, hogy süssünk belőle valami finomat. Nem volt kedvem hosszasan vacakolni, így a muffin mellet döntöttem.

Kevert tészta, lédús meggy és az elmaradhatatlan csokicseppek....fincsi! :-)

Szeretettel küldöm a finomságomat Takarékos konyha Éva játékára, aki gyümölcsös sütiket vár cserébe egy kis nyereményért.

Hozzávalók:



10dkg zsír
18dkg cukor
30dkg liszt (fele Graham)
3 tojás
1 kiskanál reszelt citromhéj   
1 csomag sütőpor
2,5 dl tej
Meggy (friss, befőtt vagy fagyasztott)
15dkg csokoládé(fele kis darabokra vágva, másik fele olvasztva)

A zsírt az egész tojásokkal és a cukorral, citromhéjjal jó habosra kevertem, körülbelül 5 percen át. Ezután kanalanként hozzáadtam a sütőporral elkevert lisztet és a tejet, csokidarabokat. Muffin-papírral kibélelt muffin-sütőbe töltöttem a tésztát úgy, hogy a formácskák félig legyenek. Mindegyik darabba három szem magozott meggyet nyomtam. 170 fokon bő negyed óra alatt készre sütöttem.

A kisült sütemények tetejét olvasztott csokoládéval megkentem, mindegyikre egy szép szem, száras meggyet nyomtam.

Az elégedett kóstolóbizottság.... :-D

2015. június 9., kedd

Segítsüti 2015 tavasz, tortaátadás1


Immár harmadik alkalommal vettem részt a Segítsüti nagyszerű jótékonysági akciójában, amellyel most a Borsóház alapítványt támogattuk.
A licitnyertesem idén Ildikó lett, akivel 13000 Ft-tal támogattuk a fenti alapítványt. Vigaszágasom is lesz László személyében, akivel újabb 12000 Ft-tal gyarapítjuk így a Borsóház számára gyűjtött összeget.


Ildikóval Budaörsön találkoztam egy meleg, szombat délután. A gyors átadást követően (kicsit aggódtam a tortáért a meleg miatt) mentek is tovább a családjával egy születésnapi buliba. Kaptam tőle utólag egy kedves köszönő levelet is, amelyben két képet is küldött nekem a tortáról. Köszönet neki itt is mindenért! :-)

Az átadott torta kicsit másképp néz ki mint ami a felajánlásnál a képen szerepelt, mert Ildikó nem kérte a mákgolyókat a tetejére. Így darált mákkal panírozott, párolt körteszeletekkel és csokidíszekkel dekoráltam a tortát.

Most jöttem rá, hogy receptet még nem is hoztam a tortához... Na, majd a vigaszágas átadásnál pótolom a hiányt, ígérem.... :-))